ABD Dışişleri Bakanı açıkladı: Basını fonlamaya devam edecekler

ABD Dışişleri Bakanı açıkladı: Basını fonlamaya devam edecekler
ABD Başkanı Joe Biden'ın 9-10 Aralık'ta video konferans yoluyla düzenleyeceği Demokrasi Zirvesi ile ilgili tanıtım yapan Dışişleri Bakanı Antony Blinken'dan 'dünya çapında bağımsız medyayı desteklemek için önemli yeni yatırımlar yapacağız' açıklaması geldi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Başkan Joe Biden'ın ev sahipliğinde yarın başlayacak Demokrasi Zirvesi'nde 'mali açıdan tehlikede olan küresel bağımsız medyayı desteklemek için önemli yeni yatırımlar açıklayacaklarını' belirtti.

FON HÜKÜMETLER TARAFINDAN YÖNETİLMEYECEK

Kısa süre önce 'risk altındaki bağımsız haber kuruluşlarına yardım sağlayan yenilikçi bir girişim' olarak sunulan Uluslararası Kamu Yararı Medya Fonu'nun kurulduğunu aktaran Blinken, "Medya Fonu'na herhangi bir hükümetin yaptığı en büyük katkıyı sağlayacağız" dedi. Fonun "hükümetler tarafından değil, bağımsız, saygın gazeteciler, medya ve finans uzmanlarından oluşan kapsayıcı bir grup tarafından yönetileceğini' dile getirdi.

Blinken, ABD Uluslararası Kalkınma Kurumu'nun da Medyanın Sürdürülebilir Gelişimini Hızlandırıcı adında bir girişim başlatacağını, 'bunun bağımsız basını daha sürdürülebilir kılmak için medya kuruluşları, iş danışma grupları ve özel sektörü bir araya getireceğini ve veri paylaşımı, teknik yardım, finansal hizmetlere odaklanacağını' sıraladı.

ABD FONLAMA BÜTÇESİ ARTIRILDI

Blinken, bu yeni çabaların, Biden'ın dünya çapında bağımsız medyayı desteklemek için 2022 bütçesinde talep ettiği 236 milyon dolarlık tahsisatın parçası olduğunu aktardı.

Bu rakam, 2020'de küresek bağımsız medyaya destek için tahsis edilenden yüzde 40'dan fazla artış anlamına geliyor.

ABD Dışişleri Bakanı, Washington'ın haberleri gerekçesiyle kovuşturulan ve yargılanan gazeteciler ile haber kuruluşlarına mali destek sağlayacak yeni bir fon kurduğunu da sözlerine ekledi.