Birleşik Metal-İş: Cuma gününe kadar anlaşma sağlanmazsa iş barışı bozulacak

Birleşik Metal-İş: Cuma gününe kadar anlaşma sağlanmazsa iş barışı bozulacak
Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Serdaroğlu, MESS ile devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmeleri ile ilgili “Anlaşma sağlanamazsa ne olursa olsun greve çıkacağımızı beyan ediyoruz. Cuma gününe kadar anlaşma sağlanmazsa fabrikalarda iş barışı bozulacak” dedi.

Birleşik Metal İşçileri Sendikası (Birleşik Metal-İş) Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile toplu iş sözleşmesi müzakerelerindeki uyuşmazlık nedeniyle alınan grev kararını Radyo Sputnik’te Ali Çağatay’la Seyir Hali programında değerlendirdi.

Serdaroğlu, metal işçilerinin emek hareketi için belirleyici öneme sahip olduğunu söyleyerek “Metal Grup toplu iş sözleşmesi süreci aslında çalışma hayatı, emek hareketi ve sınıf mücadelesi hakkında geçmişten beri önemli olmuştur. Metal sektörü aslında sınıfsal çelişkilerin son derece belirgin olduğu bir iş koludur. İşçiler hem örgütlülük hem sınıfsal bilinç açısından daha yüksek düzeyde olan işçiler, bu anlamda mücadele sınıf hareketini de belirleyen bir mücadeledir. Biz bu sürece çok önem veriyoruz. Bizim üyelerimizin tamamı MESS’de değil. MESS dışında birçok fabrikamız ve toplu sözleşme yaptığımız yerler var ama burada yaklaşık 11 bin üyemiz var. 33 tane şirket var, şirketlere bağlı fabrikalar var. Toplam 43 tane burada mücadeleyi sürdüren fabrika var” diye aktardı.

70 MADDE ÜZERİNDE UYUŞMAZLIK

MESS ile uyuşmazlık yaşadıkları noktaları açıklayan Serdaroğlu, “Müzakerelerin çok hızlı bir şekilde sürdüğü döneme girdik. Dün de görüşmeler oldu. Bugün de muhtemelen olacak. 70 tane madde üzerinde uyuşmazlık tuttuk. 60 tanesi bizim teklif ettiğimiz MESS’in kabul etmediği maddeler, 10 tane de MESS’in teklif ettiği var. MESS esnekleştirme, ikramiyenin durumu, izinler, deneme süreleri gibi geriye götüren tekliflerle geldi. Bunun üzerine uyuşmazlığı tuttuk. Arabulucu süreçte grev kararlarımızı parça parça aldık. Ayın 14’ünde biz bağlı 4 tane fabrikada grevi başlatacağız” dedi.

‘İŞÇİLERİN KAZANILMIŞ HAKLARINA GÖZ KOYUYORLAR’

Grevin karşısına çıkacak engellere hazır olduklarını belirten Serdaroğlu “Türkiye’de grev yasağı ortaya çıkabileceğini biliyoruz ama biz bunların hepsine alışkınız, kararlıyız. Geçmişte de grevlerimiz çok ertelendi. Onların yasaklarını tanımadık. Hükümeti mahkemeye verdik. Bize tazminat ödedi. Anayasa dışı davranıyorlar. Bu dönem de aynısını yapacaklar. Anlaşma sağlanamazsa ne olursa olsun greve çıkacağımızı zaten beyan ediyoruz. Cuma gününe kadar anlaşma sağlanmazsa fabrikalarda iş barışı bozulacak. İhracat ve büyüme diye caka satıyorlar, ülkenin ekonomisini metal işçisi sırtlanmış. Bu kadar devletin katkı yapmadan yaşamış olduğu olumsuz süreç var. Burada işverenlerin yaklaşımlarını iyi niyetli görmüyoruz. Hükümetten de cesaret alıyorlar. İşçilerin kazanılmış haklarına göz koyuyorlar. Hiç birisini kabul etmiyoruz. Birleşik Metal-İş sendikası bu sektörün belirleyici sendikasıdır. Toplu sözleşmelerde de ortaya koyuyor. Bu günlerde de sonuçlarını göreceğiz” diye söyledi.