Birleşik Metal-İş'ten 6 işyerinde grev kararı

Birleşik Metal-İş'ten 6 işyerinde grev kararı
Birleşik Metal-İş Sendikası, patron sendikası MESS’in zam teklifine karşı bir dizi işyerinde grev kararı aldı.

Birleşik Metal-İş Sendikası, MESS’in zam teklifine karşı 6 işyerinde grev kararı aldı. Yapılan açıklamada, son günlerde yağmur gibi yağan zam dalgası karşısında bu ücret artışları ile yaşamanın mümkün olmadığı ifade edilerek, sendikanın, metal işçilerinin talep ve beklentisine yanıt vermekten uzak bu teklifi kabul edemeyeceğinin açık olduğu vurgulandı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Sendikamızla MESS arasında sürmekte olan ve grev aşamasına gelen Grup Toplu İş Sözleşme görüşmelerinin yenisi MESS’in çağrısıyla bugün (5 Ocak 2022, Çarşamba) yapıldı. Grev uygulamalarının başlamasına az kalınan bu aşamada MESS bugün yapılan toplantıda ücret teklifini ilk 6 aylık dönem için yüzde 21’e yükseltti. MESS’in önceki teklifi ilk 6 aylık dönem için yüzde 17 idi. Sosyal haklara ise daha önce sözleşmenin 1. yılı için verdiği yüzde 19,25 oranındaki artış teklifini %25’e yükseltti.

Son günlerde yağmur gibi yağan zam dalgası karşısında bu ücret artışları ile yaşamak mümkün değildir. Bu teklif, metal işçilerinin reel ücret kayıplarını gidermekten uzaktır. Bu teklif, metal işçilerinin yoksulluk sınırında yaşaması ve çalışması demektir. En zor koşullarda, ölümüne çalışan metal işçilerinin bu zam oranını kabul etmesi beklenemez.

Sendikamızın, metal işçilerinin talep ve beklentisine yanıt vermekten uzak bu teklifini kabul edemeyeceği açıktır. Metal işçileri, haklı talep ve beklentilere uygun yeni bir teklif beklemektedir. Şimdi sıra, metal işçilerinin emekleri ile zenginleşen, yüksek oranlı karlar elde eden metal işverenlerinde. Aksi halde, 14 Ocak’tan itibaren yurdun dört bir yanında grev bayrakları dalgalanacaktır.

Sendikamız Grup Toplu Sözleşmesinde örgütlü olduğu 33 işletme ve 11 bin üye ile yer almaktadır. Sendikamız tarafından, 4 işletmeye bağlı 8 fabrikada 14 Ocak 2022 günü için grev kararı alınmıştı. Bugün de 6 işletmeye için 18 Ocak 2022 tarihinde uygulanmak üzere grev kararı alınmıştır.

Yeni grev kararı alınan işletmeler:

ANADOLU ISUZU (İSTANBUL)

ARPEK ARKAN PARÇA ALÜMİNYUM (GEBZE-KOCAELİ)

CENGİZ MAKİNA (GEBZE-KOCAELİ)

DEMİSAŞ DÖKÜM (BİLECİK)

STOW İZMİT ÜRETİM (KOCAELİ)

TÜRK PRYSMIAN KABLO (BURSA)

Grev uygulanacak işyerleri kademeli olarak artacaktır.

Metal işçilerinin haklı mücadelesi giderek yükselecek ve haklarını alana kadar kararlılıkla devam edecektir.”