Cargill’de zafer 1280 gün sonra geldi

Cargill’de zafer 1280 gün sonra geldi
Tekgıda-İş Sendikası, 1280 günün ardından Cargill'de çoğunluk tespit belgesini aldı. Sendika, işvereni toplu iş sözleşmesi görüşmelerine davet ederek, "iyi niyet göstergesi" olarak eylem çadırını kaldırdıklarını açıkladı.

Bursa Orhangazi'de faaliyet gösteren ABD’li şirket Cargill Türkiye fabrikasında sendikal hakları için mücadele eden işçiler, direnişlerinin 1280’inci gününde yaptıkları basın açıklaması ile iş yeri çoğunluk tespit belgesini aldıklarını ilan etti. İşçiler, iyi niyet göstergesi olarak 3.5 yılı aşkın süredir devam eden direnişin çadırını fabrika önünden kaldırarak eylemlere bir süre ara verdiğini duyurdu. Tekgıda-İş Sendikası'nın yürüttüğü örgütlenme çalışmaları sırasında 2018 yılında 14 işçinin işten atılması ile başlayan süreç, ülkedeki en uzun fabrika önü direnişlerinden birine dönüşmüştü. Uzun bir mücadelenin sonunda işçiler, fabrikaya sendikayı sokmayı başardı. Tekgıda-İş Sendikası, Cargill'de çoğunluk sağlayarak Çalışma Bakanlığı’ndan çoğunluk tespit belgesini aldı. Dün fabrika önünde yaptıkları basın açıklamasıyla toplu sözleşme yapma yetkisini aldıklarını kamuoyuna duyuran işçiler, Cargill işverenini sendikaya saygı göstermeye çağırdı.

‘BAHANELERİNİZİ ÇÖPE ATIN’

Çeşitli sendikalar ile siyasi partilerin destek verdiği eylemde konuşan Tekgıda-İş Genel Teşkilatlanma Sekreteri İbrahim Ören, 1280 günlük mücadelenin sonunda bugün Çalışma Bakanlığı’ndan çoğunluk tespit belgesini aldıklarını belirterek, “1280 gündür tüm hukuksuzluklara ve baskılara boyun eğmeyen Cargill emekçisi, Tekgıda-İş Sendikası çatısı altında yine güçlü bir şekilde birleşerek mücadelesinden asla vazgeçmediğini tüm dünyaya gösterdi” dedi. Konuşmasında işverene çağrıda bulunan Ören, “Artık inadınızdan vazgeçin. Bahanelerinizi artık çöpe atın. Yıllardır örgütlenme mücadelesinden vazgeçmeyen işçilerinizin anayasal hakkını tanıyın. Çalışma Bakanlığının sendikamıza verdiği çoğunluk tespitine saygı göstererek bu ülkenin hukukunu tanıdığınızı artık gösterin. İşten çıkartılan arkadaşlarımızı işlerine geri başlatın” ifadelerini kullandı. “Hiçbir şey için geç kalınmış değildir” diyen Ören, şöyle konuştu:

İŞVERENE ÇAĞRI: MÜZAKERE KAPISINI AÇIN!

“Ülkemiz gıda sektörünün tüm öncü şirketleri sendikamız ile sürekli büyümekte ve yatırımlarını artırmaktadır. Cargill, Tekgıda-İş Sendikası ile kendine daha aydınlık bir yol açacaktır. Bizler bugün burada Çalışma Bakanlığının bize verdiği çoğunluk tespit belgesi ile karşınızdayız. Aldığımız bu sorumlulukla hukuka uygun ve anayasal haklara saygı duyacağınızı umut ederek fabrika önündeki eylemimize geçici bir süre ara veriyoruz. İyi niyet göstergesi olarak eylem çadırımızı kaldırıyoruz. Karşılığında sizlerden Bakanlığın çoğunluğuna itiraz etmeden ve sizleri bugünlere getiren emekçilerin sendikalı olma hakkına saygı göstererek, sendikamızla müzakere kapısını artık açmanızı talep ediyoruz. Cargill şirketini emekçileriyle birlikte sağlıklı bir şekilde geleceğe hazırlayabiliriz.”

UZLAŞMA OLMAZSA EYLEMLER BÜYÜYECEK

Cargill işvereninin aksi tutum göstermesi durumunda fabrika önünde tekrar eylem başlatacaklarını belirten Ören, “Başlatacağımız eylemler genel müdürlüğünüzü de kapsayarak devam edecek, yurt içinde ve yurt dışında tüketimden gelen gücümüzü de sonuna kadar kullanmaktan çekinmeyeceğiz. Geçmişte olduğu gibi üyelerimizin hak ve çıkarlarını sonuna kadar korumakta kararlıyız. Çünkü üyelerimizin hak ve çıkarları patronların insafına bırakılamayacak kadar kıymetlidir” diye konuştu.