CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu TÜİK'e alınmadı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu TÜİK'e alınmadı
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım sonrası TÜİK'in önüne gitti. TÜİK'e alınmayan Kılıçdaroğlu'nu kapının önünde basın açıklaması yaptı. Kılıçdaroğlu'nun TÜİK'e gitmesine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan tepki geldi. Bakan Soylu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ''Ana muhalefet partisi Genel Başkanı mekan basmaya gitmez'' dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kendisine randevu vermeyen TÜİK'e gitti. TÜİK, kapılarını açmadı. TÜİK görevlileri tarafından Engin Özkoç'a 'randevunuz olmadığı için giriş yapamazsınız' yanıtı verildi.

Bunun üzerine kapının önünde açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi:

TÜİK, Cumhuriyetin önemli kurumlarından birisidir. Rakamları 84 milyonu ilgilendirmektedir. Bu kurumun rakamları üzerine siyasal partiler, ekonomik çevreler, sosyal çevreler, politikalar oluştururlar. Dün TÜİK Başkanlığından randevu istedik, gelen arkadaşlarımın tamamı geçmişinde teknik olarak ekonomide çalışan arkadaşlarımız.

Buraya sağlıklı ve tutarlı bilgiler almak için geldim. Kabul edilemeyeceğimizi ifade ettiler. TÜİK sitesindeki metni okudum: Bilgiye nasıl erişilir?

Diğer kanallar yoluyla bilgi talebinde bulunmak istiyorsanız, merkez teşkilatı ya da bölge müdürlüklerine başvuruda bulunabilir, merkez teşkilatımıza gelebilirsiniz, bilgiyi alabilirsiniz.

Biz de sitelerindeki davete uyarak geldik. Bu tablo Türkiye’nin nereye geldiğini göstermek için önemli bir tablodur.

Devletin bilgileri, devletin sahip olduğu bilgilerin nasıl toplandığına ilişkin açıklamalara ana muhalefet partisi liderine açıklanmak istenmiyor.

“RAKAMLAR GÜVEN VERMİYOR”

Kapılar kapanıyor. Türkiye’nin geldiği nokta açısından önemlidir. Burası enflasyon oranlarını açıklıyor. Bu sabah açıklanan aylık 3.51, yıllık 21,31. Bu rakamlar güven vermiyor. Enflasyon gerçekten bunların iddia ettiği gibi mi? Bir grup akademisyen de enflasyon tahmininde bulunuyorlar.

SÜLEYMAN SOYLU'DAN TEPKİ GELDİ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun TÜİK'e gitmesine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan tepki geldi.
Bakan Soylu, sosyal medya hesabından paylaşım yaparak, ''Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı, PKK, DHKP-C ve organize suç örgütlerinin ağına düşüp, onlara özenip, mekan basmaya gitmez'' dedi.

Süleyman Soylu yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:
- Kılıçdaroğlu; suç ve suç örgütleri ilişkisiyle, o iklimin ve sözlerin etkisiyle siyasi tarihimizde görülmeyen yöntemlere başvuruyor.
- Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı, PKK, DHKP-C ve organize suç örgütlerinin ağına düşüp, onlara özenip, mekan basmaya gitmez.
- Siyasetin ve devletin kaidesi bellidir. CHP, başında ehliyetini kaybetmiş bir kişi ve bunu istismar edenlerin işgalindedir.