Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: 'Somut adım için yazılı mutabakat istiyoruz'

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: 'Somut adım için yazılı mutabakat istiyoruz'
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Filistin ve İsrail ziyaretleri öncesinde açıklamalarda bulundu. İsveç ve Finlandiya'nın NATO süreciyle ilgili açıklamasında "İsveç ve Finlandiya teröre desteği kesmeli, somut adım için yazılı mutabakat istiyoruz" diyen Çavuşoğlu, ayrıca iki ülkeden de birer heyetin Ankara'ya geleceğini ve yarın bir toplantı yapılacağını duyurdu.

Resmi temaslar için önce İsrail oradan da Filistin'e ziyarette bulunacak olan Çavuşoğlu, uçakta gazetecilere açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, ABD ile F-16 sürecinin normal seyrinde ilerlediğini duyurdu.

YAZILI MUTABAKAT İSTEDİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine ilişkin "İsveç ve Finlandiya teröre desteği kesmeli, somut adım için yazılı mutabakat istiyoruz" dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye'nin, Finlandiya ve İsveç'in NATO başvurusu konusundaki endişelerine dair yaptığı açıklamada iki ülkeden de heyetlerin Ankara'ya geleceğini söyledi. Türkiye, Finlandiya ve İsveç, yarın yapılacak toplantıda bir araya gelecek.

NATO genel sekreterinin de katılacağı 4'lü bir toplantı da yapılabileceğini duyuran Çavuşoğlu, bu teklifin NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'den geldiğini belirrti.

STOLTENBERG: TÜRKİYE'NİN ENDİŞELERİNİ GİDERMEMİZ GEREKLİ

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg yaptığı son açıklamada, "Türkiye ile masaya oturmamız ve endişelerini gidermemiz gerekli, bunu başaracağımıza güveniyorum" ifadelerini kullandı.