Emetbor'da kazanan taşeron işçiler

Emetbor'da kazanan taşeron işçiler
Emetbor'da çalışan 120 taşeron işçi kadrolularla aynı işi yaptıkları için aynı ücreti almadıkları için açtıkları davayı kazandı. Mahkeme işçilerin talebini haklı bularak kadrolu işçilerle aynı haklara sahip olmaları gerektiğine hükmetti.

Kütahya'nın Emet ilçesinde bulunan Eti Maden’e ait bor işletmesinde taşeron olarak çalışan işçiler kadrolularla aynı haklara sahip olabilmek için açtıkları davayı kazandı.

Kadrolu işçiler ile kadrosuz işçilerin aynı haklara sahip olması yönünde başlatılan hukuk  mücadelesi  arabulucuk  aşamasında işletmenin işçilerin taleplerini kabul etmemesi üzerine mahkemelik olmuştu.

Emet Asliye Hukuk mahkemesinin İş mahkemesi sıfatıyla  baktığı davada, davanın kısmen kabulü ile  işçilerin ücret farkı alacağı, vardiye zammı alacağı ve  iş riski pirimi alacağını bilirkişi raporları ile  faiziyle tahsili ile davalıya verilmesine hükmetti.

Konu ile ilgili Gaziemet gazetesine açıklama yapan işçilerin avukatı, Emet ve Hisarcık ilçelerinde Eti Maden İşletmelerine ait işyerlerinde taşeronlar marifeti ile Muvazaalı  olarak istihdam edilerek çalıştırılan 240 işçi için davalarının sonuçlanma aşamasına geldiğini belirtti.

İşçilerin avukatı “Eskişehir' in Kırka ilçesinde, Balıkesir' in Bigadiç ilçesinde, Kütahya'nın Emet ve Hisarcık ilçelerinde; Eti Maden İşletmelerine ait işyerlerinde, görünürde alt işverenler, yani taşeronlar marifeti ile istihdam edilen işçiler, Eti Maden İşletmelerinin asıl işlerinin yapımında çalışıyor. Yani kadrolu olarak çalışan işçilerle aynı işleri yapıyorlar. 

Kütahya'nın Emet ve Hisarcık ilçelerinde çalışmış ve halen de çalışmakta olan 240 müvekkilimiz için 2021 yılı Ocak ayında Eti Maden İşletmelerine karşı açmış bulunduğumuz davada 120 işçi için davaların kabulüne karar verildi ve hak yerini buldu” dedi.