FETÖ tarıma el atmış gibi görünüyor

FETÖ tarıma el atmış gibi görünüyor

Yaklaşık 12 aylık bir mücadelede, yine gözlemlediğimiz ve yaşadığımız olayları anlatacağım:

Çiftçiler olarak Ankara’ya en az 28 kez gittik. Bizim istediğimiz Ziraat Bankası ve tarım kredi borçlarının yüksek faizinin silinip anaparanın 5 eşit parçaya bölünmesiydi. Fakat inat ettiler. Çiftçinin zorlanacağını ve ödeyemeyeceğini bile bile yüzde 30 peşinat ödemek şartıyla 3 yıla böldüler.

Oysa yüzde 30 peşinatı çiftçimiz iki yılda dahi kazanamıyor.

Çoğu çiftçimiz bu yüzde 30 olan peşinatı,  traktörünü, tarlasını ve serasını satarak ödedi.

Bir kesim de, tefeciden para alarak çözdü.

Birçoğumuzu Tarım kredi hacze verdi.

Geri kalanlar ise ha bugün ha yarın haciz gelecek diye endişe içinde bekliyor.

FAHRETTİN POYRAZ YETKİLİLERİ YANILTTI

Böylece Fahrettin Poyraz bir kez daha yetkilileri yanılttı.

Çiftçinin 2017’den önceki borçlarını faiziyle ana para yaparak ve katlayarak tüm borçları yeniymiş gibi, 2017 yılına aitmiş gibi göstererek yetkilileri yanıltmıştır.

Eğer bu borç temelden araştırılsa, çiftçiye uygulanan yüzde yüz elli, yüzde iki yüz faiz ortaya çıkacaktır.

BİRBİRİNE ZIT DAVRANIŞLAR

Mantık yürütelim:

Cumhurbaşkanımız bir taraftan faize karşı olduğunu söylerken bir taraftan da “Ekranlarda çiftçinin traktörünün haciz haberini duymak istemiyorum” diyor.

Nasıl oluyor da Cumhurbaşkanımızın konuşmaları ile AKP vekilleri ve bürokratlarının konuşma ve davranışları birbirine zıt oluyor. Ya da bağdaşmıyor.

Ayrıca muhalefet partileri; “Çiftçi bu borçları ödeyemez. Faizler silinsin. Anapara 5 yıla bölünsün” diyerek önergeler verirken AKP kürsülerinden sürekli ret geliyor.

KİBİRLİ VEKİL VE BÜROKRATLAR VAR

Bir tarafta eski AKP milletvekili Fahrettin Poyraz’ın usulsüzce tarım kredi kooperatifinin başına atanması var.

Bir tarafta da bütün açıklamalarında “Zarar eden çiftçi yok. Tam tersi sürekli kazanan çiftçi var.” diyerek açıklama yapan ve tüm çiftçinin tepkisini alan tarım bakanı var.

Yine insanlara tepeden bakan, bir eli yağda bir eli balda,  oldukça kibirli vekil ve bürokratlar var. Yerel yönetim ve teşkilatlar da aynı yolun yolcusu.  Farklı tutum sergilemiyorlar.

FETÖ TARIMA EL ATMIŞ GİBİ GÖRÜNÜYOR

Şimdi mantığımızı tekrar yürütelim. 52 yaşındayım. 1 Yıl öncesine kadar Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçisini hiç haciz ettiğini görmedim. 2023 Seçimlerine az bir zaman kala ne oldu da ani bir hızla Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi çiftçisini hacze verdi?  Ne oldu da ilk haczi yüzde yüz Ak Parti’ye oy çıkan nüfusu kalabalık bir köyden başlattılar? 9 Aracı haciz ederek bizim köyden, Amasya Büyük Kızılca köyünden başlattılar. Biraz düşünürsek cevabı hemen buluruz. Ben düşündüm buldum. Hedef 2023. Köylü ve üretici çiftçi ile Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın gönül bağını koparmak. Çoğu çiftçimizin düşüncesi de FETÖ tarıma el atmış gibi görünüyor.  Evet, Cumhurbaşkanımızla çiftçinin gönül bağını koparmayı başarmışlardır. Köylüden 20 yıldır bizim köy yüzde yüz Ak Partili. Yaklaşık 800 seçmeni var. Üçe bölünmüştür. Maalesef bunu da, Tarım Kredi Genel Müdürü Fahrettin Poyraz ve Tarım ve Orman Bakanı başarmıştır.