Foreign Policy'den Hulusi Akar analizi: Anlaşması en rahat Türk yetkili

Foreign Policy'den Hulusi Akar analizi: Anlaşması en rahat Türk yetkili
Amerika'nın etkili yayın organlarından Foreign Policy'de yeni Türkiye analizi yayınlandı. ABD-Türkiye-NATO üçgenindeki analizde 'anlaşması en rahat Türk yetkili' olarak Savunma Bakanı Hulusi Akar gösterildi.

Türkiye ile ABD arasında S-400 ve ambargoya uğradığımız F-35'ler konusunda zirve yaptığı dönemde ABD'nin derin dergisi Foreign Policy'den üst üste Türkiye analizleri çıkıyor.

Son çıkan analiz Jack Detsch imzası taşıyor.

Analizde, "ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, bugün Brüksel’de NATO genel merkezine gittiğinde sorun çıkmamasını umuyordu. Güzel görüntüler ortaya çıktı fakat görüşmeleri iki konu domine etmeyi başardı. Bunlardan biri ABD’nin Afganistan’dan çekişmesi ve diğeri de ABD’nin nükleer silahlarını ve NATO’nun erken uyarı sistemine ev sahipliği yapan Türkiye’nin Rusya ile tehlikeli bir şekilde yakınlaşması ve bu ülkenin rolü" ifadeleri kullanıldı.

'RUS JETİ ALMAKLA TEHDİT EDİYOR'

Sözcü'nün aktardığına göre makalede, "Türkiye Rusya’dan S-400 hava savuna sistemi aldığından ve ABD’nin Ankara’yı F-35 programından çıkarmasından sonra pek bir şey değişmedi. Türkiye halen ABD’nin yaptırımları altında. Fakat Türk yetkililer, F-35’lerin kaybını, ABD’den F-16 isteyerek gidermek istiyor. Ve bu ABD savaş uçakları gelmezse, ABD’nin yaptırım uyguladığı İsmail Demir, Rus savaş jeti almakla tehdit etti" ifadeleri kullanıldı.

ANLAŞMASI EN RAHAT TÜRK YETKİLİ

Analizde, Brüksel’de yapılan görüşmeye ilikin detayları da paylaşılırken şu yorum yapıldı:

“İronik olarak Türkiye ile ilişkiler giderek soğusa da eski yetkililer ve uzmanların Foreign Policy’e verdiği bilgilere göre Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar, iletişim kurulması ve anlaşması en kolay Türk yetkili olarak bir ün kazandı. Fakat ilişkiler kesinlikle sıkıntıda ve Biden bu duruma Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve diğer üst düzey yetkililerle çok az yüz yüze gelerek karşılık veriyor. Savaş jetleri üzerine anlaşmazlık halihazırda gergin olan NATO müttefiklerinin hareket etmesini daha zor bir hale getirebilir.”