Handan Toprak Benli: Güç birliği için harekete geçilmelidir

Handan Toprak Benli: Güç birliği için harekete geçilmelidir
Haber2021’in ‘Türkiye ittifakı’ ile ilgili sorularını yanıtlayan DSP Genel Başkan Yardımcısı Handan Toprak Benli, “Türkiye’deki ulusalcılar, sol partiler ve sosyalistler toplum açısından alternatif olabilmek için bir araya gelebilirler evet. Ülkenin ve halkın menfaatini gözeten, baraj sorununu bertaraf edecek bir güç birliği için harekete geçilmelidir” dedi.

Haber2021’in ‘Türkiye İttifakı’ ile ilgili başlattığı tartışma devam ediyor. Haber2021 olarak adına ‘Türkiye İttifakı’da denilen mevcut Cumhur ve Millet İttifakları dışındaki bileşenleri bir araya getirme seçeneğini farklı siyasi partilere, aydınlara sormaya devam ediyoruz.

Demokratik Sol Parti Genel Başkan Yardımcısı Handan Toprak Benli, ‘Türkiye İttifakı’ ile ilgili Haber 2021’in sorularını yanıtladı:

Haber2021: Şuan için 2023’te yapılması öngörülen seçimlere mevcut sistemle gidilmesi halinde, topluma kendilerine Cumhur ve Millet adını veren iki seçenek sunulması planlanıyor. Türkiye’nin önünde ki sorunları bu iki seçenekten biri ile çözmesi mümkün müdür? Neden?

DSP Genel Başkan Yardımcısı Handan Toprak Benli: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne hayır demiştik zaman haklılığımızı gösterdi. Seçim barajı ve ülkeyi iki kutba bölen ittifaklar siyaseti kilitledi. HDP’yi anahtar parti haline getirdi. Şuan için 2023’te yapılması öngörülen seçimlere mevcut sistemle gidilmesi halinde, topluma kendilerine Cumhur ve Millet adını veren iki seçenek sunulması planlanıyor. 

Haber2021: Türkiye’nin sorunlarının çözümü için mevcut iki ittifak dışında 3. bir seçenek yada 3. bir ittifaka ihtiyaç var mıdır? Böyle bir seçenek yada ittifak oluşturulabilir mi?

Handan Toprak Benli: Türkiye’nin önündeki sorunları bu iki seçenekten biri ile çözmesinin de mümkün olmadığı görülmekte. Çünkü her iki ittifakta sadece kazanmaya kitlenmiş durumda, ülkenin yararı, halkın yararı ikinci plana düşmüş görünüyor. Bu da tedirginlik yaratıyor, partilere ve siyaset kurumuna güveni azaltıyor. Kararsızların oranı hiç bu kadar yüksek olmadı.

Türkiye’nin sorunlarının çözümü için mevcut iki ittifak dışında 3. bir seçenek yada 3. ittifaka ihtiyaç var seçenekler çoğalmalı. Bu temsilde adalet ve güvenin sağlanması için olumlu olacaktır.

Haber2021: Türkiye’deki vatansever, ulusalcı güçler ve sol, sosyalistler toplum açısından alternatif olabilmek için ne yapmalı nasıl bir politika izlemelidir?

Handan Toprak Benli: Türkiye’deki ulusalcılar, sol partiler ve sosyalistler toplum açısından alternatif olabilmek için bir araya gelebilirler evet. Ülkenin ve halkın menfaatini gözeten, baraj sorununu bertaraf edecek bir güç birliği için harekete geçilmelidir.  Her siyasi partiyi ve oluşumu bir küme kabul edersek, kümeler bir araya gelip bileşik kümeyi oluşturabilir.

Haber2021: 3. seçenek veya 3. yol için oluşturulacak bir ittifakın birleşebileceği asgari ilkeler nelerdir?

Handan Toprak Benli: 3. seçenek veya 3. yol için oluşturulacak bir ittifakın birleşebileceği asgari ilkeler ortaya konabilir elbette. Anayasamızın değiştirilemez ilk dört maddesi başta olmak üzere ortak bir mutabakatla ilkeler 3. yol politikası belirlenebilir.

Haber2021: 3. seçenek oluşturulması için bir girişim başlatılması halinde sizin tavrınız ne olur?

Handan Toprak Benli: 3. seçenek oluşturulması için bir girişim başlatılması ve sunulması halinde partimizin karar organları ilkelerimizi ortaya koyarak müzakereleri değerlendirecektir.