İsrail-Türkiye arası ilişkilerde 'yeni dönem'

İsrail-Türkiye arası ilişkilerde 'yeni dönem'
Mevlüt Çavuşoğlu'nun yaptığı ziyaretle 15 yıl aradan sonra İlk Türk dışişleri Bakanı İsrail'e gitmiş oldu. Çavuşoğlu ve İsrail dışişleri Bakanı Yair Lapid, "yeni dönem" ve "işbirliği" vurgusu yaptı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ve İsrail'in aralarındaki ticaret hacmini ve ekonomik iş birliğini artırmaya kararlı olduklarını söyledi.

Çavuşoğlu, Batı Kudüs'te İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptıkları ortak basın açıklmasında konuştu.

Türkiye ile İsrail arasındaki ticari ilişkilere değinen Çavuş, geçen yıl iki ülke arasındaki ticaret hacminin 8 milyar doları aştığını belirtti.

TÜRKİYE'NİN  HER YERİNİ ZİYARET ETSİNLER

Çavuşoğlu, “İhracatımızda da bir rekor var, nisan sonu itibarıyla Türkiye’den İsrail’e yapılan 1,8 milyar dolarlık bir ihracat var. Dolayısıyla bizler ticaret hacmini ve ekonomik iş birliğini artırmaya kararlıyız. Bunlar her iki tarafa da fayda sağlayacaktır.” diyerek iki ülke arasındaki ticaret hacminin ümit vadedici olduğunu belirtti.

Çavuşoğlu, Ankara ile Tel Aviv arasındaki yenilenen siyasi diyalog ve temasların, iki ülke arasındaki ticareti hacmini daha da artıracağına inandıklarını söyledi.

“Tabii ki İsrailliler İstanbul’u çok seviyorlar, benim de memleketim Antalya’ya geliyorlar ama eminim Karadeniz’deki şehirleri ve Türkiye’nin her yerini ziyaret etmeyi isterler, biz de buna yardımcı olmak isteriz.” diye konuşan Çavuşoğlu daha fazla İsrailli turistin Türkiye'nin farklı şehirlerine gelmesini beklediklerini belirtti.

TÜRKİYE SORUMLULUK ALMAYA HAZIR

Çavuşoğlu, İsrailli mevkidaşı Lapid ile Filistin-İsrail meselesini de görüştüklerini belirrti. “Biz şuna inanıyoruz, Birleşmiş Milletler parametreleri içerisinde iki devletli bir çözümün kalıcı barış için tek çözüm olduğuna inanıyoruz. Ve bizim gerçekten görmek istediğimiz şey zaten bu, kalıcı bir barışın Orta Doğu’da sağlanması.” dedi.

Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın kutsallığı ile ilgili hassasiyetlerini Lapid ile paylaştıklarını kaydeden Çavuşoğlu, “Biz aramızdaki bağların normalleşmesinin bu çatışmanın barışçıl bir şekilde çözüme kavuşturulmasında olumlu bir etkiye sahip olacağına da inanıyoruz. Her zaman olduğu gibi Türkiye olarak bizler her zaman yapıcı bir rol oynadık. Şimdi de Türkiye diyaloga yönelik çabalara katkıda bulunmaya, sorumluluk almaya hazırdır.” ifadelerini kullandı.

SADECE DİPLOMASİ VE GÜVENLİKTE DEĞİL EKONOMİK ALANDA DA GELİŞME BEKLİYORUZ

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, Türkiye ile sadece diplomasi ve güvenlik konularında değil ekonomik ilişkilerde de gelişme beklediklerini ve Bakan Çavuşoğlu ile iki ülke arasında ortak ekonomik komisyon girişimini başlatmak için anlaştıklarını söyledi.

Lapid, Covid-19 salgını ve siyasi gerilim zamanında da iki ülke arasındaki  ilişkilerin geliştiğini söyledi. “Türk Dışişleri Bakanı’nın 15 yıl sonra ilk ziyareti sonrası sadece diplomasi ve güvenlikte değil, ekonomik ilişkilerimizde de gelişme bekliyoruz.” dedi.
Lapid, iki ülke arasında “iş dünyasından iş dünyasına, halktan halka” ilişki kurmak istediklerini ve “iki ülkenin karşılıklı bölgesel ve küresel avantajlarından yararlanacaklarını” söyledi.

Lapid, “Sayın Bakan’la görüşmemizin ardından, karşılıklı ortak (Türkiye-İsrail) ekonomik komisyon girişimini yeniden başlatmak için anlaştık. İki taraf arasında yeni bir sivil havacılık anlaşması için çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

İSRAİLLİLER TÜRKİYE'Yİ ÇOK SEVİYOR

İsraillilerin, Türkiye'yi çok sevdiğini belirten belirten Lapid, her gün binlerce İsraillinin Türkiye'ye gittiğini söyledi.
Çavuşoğlu'na ziyareti ve verimli, dürüst, üretken diyaloğu için teşekkür eden Lapid, bugün iki ülkenin ilişkilerini geliştirmek için gelecek yıllara uzanan yeni bir çerçeve çizdiklerini kaydetti.

Lapid, Türkiye ve İsrail için her zaman "diyaloğa ve iş birliğine nasıl döneceklerini bildiğini" söyledi.

ORTAK TARİHE SAHİP İKİ MİLLET

İsrail ve Türkiye’nin iki bölgesel güç ve aynı zamanda kadim ve ortak tarihe sahip iki millet olduğunu vurgulayan Lapid, şunları söyledi:

“Tanah ve Eski Ahit’e göre Tanrı kendisini İbrahim’e Türkiye’nin güneydoğusundaki Harran kentinde gösterdi. Yaratılış Kitabına göre de Tanrı, Yahudiliğin, İslamiyetin ve Hristiyanlığın babası Hz. İbrahim’e ‘Ülkenden, ailenden ve babanın evinden ayrıl ve sana göstereceğimiz topraklara git.’ dedi.

İbrahim de dün senin (Çavuşoğlu) uçakla geldiğin yerden yola çıkarak buraya İsrail diyarına geldi. O ve ailesi Türkiye’yi asla unutmadı. Daha sonra Yakup da kardeşi Esav’dan kaçarak oradan çıktı. Orada karılarıyla tanıştı ve onların da Yahudi halkının soyundan geldiği çocukları oldu.”

KİTAPLAR KİTABI'NA GÖRE TÜRK PASAPORTU ALABİLİRİZ

İsrailli Bakan, Çavuşoğlu'na gülümseyerek “Sayın Dışişleri Bakanı, konsolosluk görevlilerinizi korkutmak istemem ama Kitaplar Kitabı’na göre hepimiz Türkiye’den geldik ve Türk pasaportu almaya uygunuz.” dedi.

Lapid, iki ülke arasındaki ilişkilerde “iniş çıkışlar olduğunu görmemiş gibi davranmayacaklarını" vurgulayarak “Ancak, Türkiye’nin 1949’da İsrail’i tanıyan ilk Müslüman ülke olduğunu hatırlıyoruz. Ve her zaman diyaloğa ve iş birliğine nasıl geri döneceğimizi bildik. Uzun geçmişe sahip milletler her zaman bir faslı kapatıp yeni bir faslı açmayı bilirler. Bugün burada yaptığımız da bu.” dedi.

ABD İLE KIRILMAZ İTTİFAK VAR

İsrail’de son aylarda yaşanan silahlı saldırılara da değinen Lapid şunları söyledi:

“İbrahim Anlaşmaları’nın ardından, teröre ve istikrarı baltalama girişimlerine karşı Orta Doğu’da yeni bir güç ortaklığı oluşturuldu. Son aylarda 19 İsrailli terör saldırılarında öldürüldü. Bu türden son saldırıda üç İsrailli sokakta baltalarla katledildi. Terörle kararlılıkla mücadele ediyoruz ve dostlarımızdan bu savaşta bizimle iş birliği yapmalarını bekliyoruz.”

Ayrıca açıklamasında ABD’nin İran ve İran Devrim Muhafızları Ordusu hakkındaki tutumunu da değerlendiren Lapid: 

“Bu bağlamda, İran Devrim Muhafızları Ordusu’nu yaptırımlara tabi terör örgütleri listesinde tutma kararlarından dolayı (ABD) Başkanı (Joe) Biden ve Dışişleri Bakanı (Antony) Blinken’e teşekkür etmek istiyorum. Son aylarda, Başbakan Naftali Bennett, Savunma Bakanı Benny Gantz ve ben bu konuda Amerikalılarla yakın bir şekilde çalıştık ve Amerika’nın kararı, bizimle ABD arasındaki kırılmaz ittifakın, derinden sahip olunan ortak değerlere ve temel stratejik çıkarlara dayalı bir ittifakın başka bir kanıtıdır.” ifadelerini kullandı.