Milli Demokratik Devrim Hareketi’nden İzmir’de atılım kahvaltısı

Milli Demokratik Devrim Hareketi’nden İzmir’de atılım kahvaltısı
Partileşme çalışmalarına hız veren Milli Demokratik Devrim Hareketi İzmir’de ki destekçileri ile kahvaltıda buluştu. Geniş bir katılımın olduğu kahvaltıda partileşme sürecine ilişkin çalışmalara hız verilmesinin yanında, iki yıl sonra yapılacak seçimler için ‘Türkiye İttifakı’nın oluşturulması kararlaştırıldı.

Milli Demokratik Devrim Hareketi partileşme sürecine hız kesmeden devam ediyor. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde atılım etkinlikleri düzenleyen MDD Hareketi’nin öncülerinin son durağı İzmir’di. Eski Sümerbank fabrikasının içinde yer alan uygulama otelinde düzenlenen kahvaltıda İzmir’deki destekçileri ile buluşan önderler, iki yıl sonra yapılacak seçimler için ‘Türkiye İttifakı’nın oluşturulması gerektiğinin altını çizdi. 

Uzun yıllardır devrimci mücadelenin çeşitli alanlarında görev almış doktorlar, öğretim üyeleri, avukatlar, işçi/köylü önderleri ve kitle örgütü yöneticilerinin de yer aldığı, yüzden fazla kişinin katılımı ile başlayan kahvaltı, MDD Hareketi’nin önderlerinin yaptığı konuşmalar ile devam etti. Kahvaltı sonunda katılımcılar Mehmet Bedri Gültekin’e kitaplarını imzalattılar.

MDD Hareketi İzmir İl Başkanı Pınar Gül, ekinlikte yaptığı konuşmada, MDD Hareketi’nin unutturulmaya çalışılan Kemalist Devrimi tamamlama amacıyla yola çıktığını söyleyerek “Kahvaltımızı Sümerbank’ın eski fabrikasının içinde yapıyor olmak çok anlamlı. Atatürk bu fabrikaların temellerini atarken sadece iş kolu yaratmadı. Çalışan, emeğiyle yaşayan özgür bir halka, sosyal tesisler, misafirhaneler, toplantı ve spor salonları gibi pek çok alan da kazandırdı. Bugün kahvaltımızı yaptığımız, eskiden fabrika olan bu alan şu an bir eğitim kurumu. Cumhuriyet devrimleri ve kültürü topluma bu şekilde yerleşti. Cumhuriyet devrimlerini tamamlamak için hepinizi yeniden kucaklaşmaya ve MDD Hareketi’ne destek olmaya davet ediyorum” dedi.  

TÜRKİYE’NİN DEVRİMCİ BİRİKİMİ

MDD Hareketi önderlerinden Mehmet Bedri Gültekin ise, dünyanın mevcut kapitalist sistem içinde yönetilemediğini belirterek “Aynı durum Türkiye için de geçerli. Türkiye’nin de mevcut sistem ile gidebileceği bir yer kalmamıştır. Bugün devrimciler için şartların olgunlaştığı bir dönemi yaşıyoruz.” dedi ve ekledi. “Türkiye’de elli yıl boyunca farklı zamanlarda devrimcilerin çağrılarına yüz binlerin kulak verdiği ve harekete geçtiği dönemler yaşandı. Bu birikim kaybolmadı, duruyor, hâlâ orada. Biz mücadelemizi bu deneyimlere dayanarak devam ettireceğiz.”

MEVCUT İTTİFAKLAR TÜRKİYE’NİN SORUNLARINA ÇÖZÜM OLAMAZ

İki yıl sonra yapılacak seçimlere dikkat çeken Mehmet Bedri Gültekin, “Cumhur İttifakı’nın bu seçimlerden yenilgi ile çıkacağı tüm kamuoyu yoklamalarında açık bir şekilde görülüyor. Çözülemeyen ekonomik sıkıntılar, mülteci problemleri ile ilgili yaşanan olumsuzluklar ve toplumsal kutuplaşma gibi sorunlar Cumhur İttifakı’nın sonunun geldiğini gösteriyor. Cumhur İttifakı’nın karşısında bulunan Millet İttifakı da halk açısından bir çözüm değil. Bir eli Amerika’nın kara gücüm dediği PKK’da, bir eli FETÖ’de, bir eli Babacan’da, Davutoğlu’nda, Abdullah Gül’de… Böyle bir ittifakla Tayyip Erdoğan’a alternatif olmak hem mümkün değil hem de Türkiye’nin sorunları bu politikalarla çözülemez.” ifadelerini kullandı.    

ÇÖZÜM TÜRKİYE İTTİFAKI

“Türkiye’nin sorunlarının çözümü için üçüncü seçeneği Türkiye halkının önüne koymak günün en önemli görevidir.” diyen Gültekin, “Üçüncü seçenek için Türkiye’nin bağımsızlığından yana, demokratik, laik, Cumhuriyet devrimlerini savunan kuvvetlerin bir araya getirilmesi gerekmektedir. Önümüzdeki görev Türkiye İttifakı’nı oluşturmaktır. Bu nedenle partimizi kuracağız, örgütlenme çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Hepinizi görev almaya davet ediyorum.” şeklinde konuştu.