Murat Güztoklusu: Gazi Mustafa Kemal’in Ulusal Blok yaklaşımını hayata geçirmeliyiz

Murat Güztoklusu: Gazi Mustafa Kemal’in Ulusal Blok yaklaşımını hayata geçirmeliyiz
Araştırmacı, yazar Murat Güztoklusu, Türkiye’de halka alternatif olabilecek bir ‘Ulusal blok’ oluşturulması gerektiğini söyleyerek “Gazi Mustafa Kemal’in 90 yıl önceki Ulusal Blok tasarımını ve yaklaşımını daha fazla vakit geçirmeden yaşama geçirmenin yolunu bulmalıyız” dedi.

Türkiye’de muhalefet erken seçim çağrıları yaparken, iktidar ise seçimlerin zamanında yapılacağını dile getiriyor. Erken ya da zamanında yapılacak seçimlerde halkın önüne alternatif olarak ise AKP ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı ile karşısında CHP ve İyi Parti’nin başını çektiği fakat farklı partiler tarafından da desteklendiği bilinen Millet İttifakı seçenekleri sunuluyor. Buna karşılık her iki ittifakında içinde yer almayan siyasi partiler ile bazı önemli isimlerden yeni seçenek, 3. Yol, Ulusal blok gibi isimler altında yeni bir ittifakın kurulması yönünde çağrılar yapılıyor.

Haber2021 olarak adına ‘Türkiye İttifakı’da denilen çağrıları farklı siyasi partilere, aydınlara sorduk.

Geçtiğimiz günlerde Ulusal Blok çağrısı yapan Araştırmacı, yazar Murat Güztoklusu Haber2021’in Türkiye İttifakı ile ilgili sorularını yanıtladı. 

Murat Güztoklusu: Biz demokratik sol akım olarak yakın tarihimizde Vatan Cephesi , Milliyetçi Cephe gibi toplumu geren ve bölen cepheleşme girişimlerin ne kadar sakıncalı ve tehlikeli sonuçlara yol açtığı yaşanarak gördük. Bu girişimler iç çatışmaları ve kargaşayı körükledi, ülkeyi darbelere sürükledi.

Günümüzde adına cephe değil de ittifak dense de aynı sakat yaklaşım ve gidişat doludizgin ilerliyor.

Bu tehlikeli gidişata karşı demokrasiyi korumak ve kurtarmak için Ulusal Blok projesini gündeme getirdik.

Ancak biz buna 3.Seçenek demiyor ana seçenek olarak görüyor ve başlıca siyasal /toplumsal güçleri çağırıyor ve her geçen gün daha çok ilgi görüyoruz.

Bir Atatürk Projesi olan Ulusal Bloku biz bir seçenek olarak değil, 1930’dan beri tüm demokrasi deneyimlerinin bize öğrettiği bir zorunluluk olarak algılıyor ve vurguluyoruz. Ülke sorunlarının çözümü için önkoşul bu cepheleşme ve bölünme ortamını aşmaktır.

Ulusal blok Gazi Mustafa Kemal’in 1930’da çok partili yapıya geçerken demokrasinin altyapısı için öngörerek olan başta laiklik olmak üzere cumhuriyet devrimleri için partiler arasında ulusal oydaşma sağlama projesinin adıdır.

Ancak;  o denemede iktidarda ki Cumhuriyet Halk Fırkası (CHF), muhalefete tahammül gösteremezken serbest Cumhuriyet fırkası (SCF) de muhalefeti ekonomik ve sosyal alanlarda yapılandıramadan laiklik karşıtı teokratik oluşumların yapılanmasını engelleyemeyerek kendini feshetmesi nedeniyle

Bu nedenle Kemal Beyin Millet İttifakı, seçimi laikliği ve çağdaş yaşam değerlerinden feragat etme pahasına kazansa bile demokrasiye veda ederiz. O nedenle öteki Kemal’in yani Gazi Mustafa Kemal’in 90 yıl önceki Ulusal Blok tasarımını ve yaklaşımını daha fazla vakit geçirmeden yaşama geçirmenin yolunu bulmalıyız.