Sadece Gaziantep'te 2 bin 400 kayıt dışı Suriyeli işyeri var

Sadece Gaziantep'te 2 bin 400 kayıt dışı Suriyeli işyeri var
Uluslararası Çalışma Örgütü tarafından  Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği-Bilgi Merkezinin (GESOB-BİLMER) açılışında konuşan ILO Türkiye Direktörü Numan Özcan sadece Gaziantep'te 2 bin 400 kayıt dışı Suriyeli işyeri bulunduğunu söyledi.

Uluslararası Çalışma Örgütü tarafından  Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği-Bilgi Merkezinin (GESOB-BİLMER) açılışı yapıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu iş birliğinde "Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Türk Vatandaşları İçin İnsana Yakışır İşlerin Desteklenmesi Projesi" kapsamında Alman Kalkınma Bankası (KFW) tarafından finanse edilen bilgi merkezi, GESOB binasında hizmete başladı.

KÜSBEOĞLU: HERKES KAYIT ALTINA ALINACAK 

GESOB Başkanı Ömer Küsbeoğlu, mesleki eğitim, ara eğitim ve kayıt dışı çalışanlarla ilgili ciddi çalışmalar yapıldığını belirterek, “Bu konuda ciddi çalışmalar yapıyoruz. Kendi projelerimizi de hayata geçirerek, İŞKUR ile ilgili çalışmalar yaptık. Avrupa Birliği, SODES projeleri ve Kalkınma Ajanslarıyla birlikte 560 proje yaptık ve 12 bin 300 kursiyerden yüzde 60’ını istihdam sağladık. Amaç burada madde kaynak sağlamak değil. Çok güzel projelerimiz var. BİLMER ile birlikte gezici bir araç olacak 12 ay boyunca tüm işletmeler taranacak ve kayıt dışı çalışanlar tespit edilip, kayıt altına alınacak. İnşaallah projemizi 12 ayda bitireceğiz” dedi. 

ÇADIRCI: NÜFUS FAZLA

Türkiye’nin dünyada en yüksek mülteci nüfusuna sahip ülke olduğunu hatırlatan KfW Kalkınma Bankası Ülke Direktör Yardımcısı Melih Çadırcı, “KfW Kalkınma Bankası olarak, Türkiye’deki mülteciler ve ev sahibi topluluklara yönelik bugüne dek ve halen devam eden projeler kapsamında yapılan finansal desteğimiz 1 milyar Euro’ya ulaşmıştır. Projemiz, kurumumuzun en önemli projelerinden biridir ve bugüne dek önemli katkılarda bulunmuştur. Bilgi farkındalığın artmasını sağlayan en önemli araçtır. Gaziantep’teki kayıtlı istihdamın artışına katkıda bulunacak bilgi merkezimiz de hem desteğe ulaşacak işletmeler hem de kayıtlı istihdamla vergiye ulaşacak devlet kurumları için iki taraflı fayda sağlayacaktır” değerlendirmesinde bulundu. 

ÖZCAN: İNSANA YAKIŞIR İŞ

ILO Türkiye Direktörü Numan Özcan, pandemi arasından sonra Gaziantep’ten bulunmaktan mutluluk durduğunu söyledi. Gaziantep’in hem Türkiye’de hem de uluslararası camiada ilgi çeken şehirlerden bir tanesi olduğunu belirten Özcan, “Uluslararası anlamda örnek gösteriliyor. Bizim odak noktamız işgücü piyasası, istihdam,  çalışma hayatı. Suriyelilerin işgücü piyasasında burada önemli bir şekilde bulunduklarını, gerek çalışan olarak, gerekse de esnaf olarak yer aldıklarını biliyoruz. Bunlar kendilerine gelir imkanı sağlayarak aileleriyle bir hayat kurmaya çalışıyorla. Bazende kendileri iş kurarak, etraflarındaki insanlara iş olanağı yaratılyorlar. Ancak tabii bu istihdamın insana yakışır bir iş olması gerekiyor. İLO‘nun temel kavramı insana yakışır iş. Bu ne demek, sosyal güvencesi olan iyi istihdam olanağı sağlanan iş sağlığına ve adil bir gelir sağlayan iş demektir. Biliyorsunuz Suriyelilerin büyük çoğunluğu kayıt dışı işlerde düşük ücretlerle çalışıyorlar. Bu da aslında yerel ekonomi ve topluluklar için baskı yaratıyor. BİLMER burada devreye giriyor. Gaziantep’te BİLMER’in ilkini açılıyoruz. Bunun gibi 10 tane olacak Türkiye'de. 2022 yılı sonuna kadar 9 ofis daha açacağız. Burada amaçladığımız hedef kişi sayısı en az 10 bin ve 2 bin 400 kayıt dışı işletmenin bu rehber ve programlarla kayıt altına alınmasını hedefliyoruz. Her gün duyuyorsunuz, 'Kayıt dışı bir esnaf gelip dükkanımın önünde dükkan açıyor, vergi vermiyor.' deniliyor. İşte bu BİLMER sayesinde kayıt dışı çalışmayı kayıt altına alarak düzgün çalışmasını sağlıyoruz.”