Siyah & Beyaz

Siyah & Beyaz

Türk sporunun yense de, yenilse de saygı duyulan 118 yaşındaki bir beyefendisidir o, centilmenlik ve mücadele hırsının dengelendiği, geçmişi ile var olan ve hemen hemen herkes tarafından sempati kazanmış jimnastik kulübüdur o, hamlelerinde nettir, çizgisi bellidir, tek yürektir, dünyanın öteki tarafında yaşanan bir ırkçılık için, ülkeyi yerinden de oynatır. Yanlışı gördüğü zaman kafasını başka tarafa da çevirmez, ya siyahtır, ya beyaz arası yoktur. 

İŞTE KARŞINIZDA BEŞİKTAŞ

Yıl 1902 yer Beşiktaş Serencebey semti, sporsever 22 kişi o zamanların Medine Muhafızı Osman Ferit Paşa'nın konağında bulunan bahçede bazı günler bir araya gelip jimnastik hareketleri yapıyor. Ve Siyah Beyaz film böyle başlıyor. 

Kulağa çok kolay gelsede siyasi nedenlerden dolayı bu tarz toplanmalara karşı oteriter bir duruş var. O zamanlar yani spor için bile olsa toplanmak cesaret ister. Zorluklarla karşılaşsalar dahi, spor yapmaya devam eden bu insanların daha sonra spor aktiviteleri için toplandıkları otoriteler tarafından anlaşılınca izin çıkar ve Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nün temellerini atma fırsatı doğar. 

1903

1903 yılının Mart ayında özel izin gelir ve Beşiktaş Bereket Jimnastik Kulübü resmi bir şekilde kurulur. 

O aradaki Bereket ismi Osman Ferit Paşa'nın dedesinden  geliyor. İlk dönemlerinde Beşiktaş'ın futbola ilgisi pek yok çünkü; o dönemlerde futbola kötü gözle bakılıyordu bu memlekete. Ama şimdilerde ise bunun tam tersini düşünüp; "okuyup ne yapacaksın futbolcu ol hayatını kurtar" gibi daha yakışıksız konuşanlar da çoktur. 

Zaten işin makbulü kişinin hem okuyup hem de spor yapabilmesidir .

BEŞİKTAŞ J.K

Beşiktaş bu anlayışı 1911 Ağustos ayında yıktı ve futbolu'da kendine dahil etti. O dönemlerde kulüpteki jimnastikçilerin, atletlerin futbol bilgisi artmış, aralarında futbol maçları yapmaya başlamışlardı. Öte yandan Beşiktaş semti yakınlarında Valideçeşme takımının kurucusu ve başkanı olan Şeref bey yani Ahmet Şerafettin bey bütün bu semtteki takımların aynı çatı altında toplanmasını istedi ve kendi takımını Beşiktaş'ın bünyesine kattıktan sonra, Basiret takımının da Beşiktaş'a dahil olmasına vesile oldu. 

Böylece Beşiktaş jimnastik kulübü'nün ilk resmi futbol şubesi faaliyetlerine başladı. 

MAZİ

Burada size takımın ilk 11'ini sayacak  değilim, ama takımda 3 adet doktor var, o zamanlar elde avuçta yok, savaş zamanları çoğu insan cepheye gidiyor, kimileri dönüyor, kimileri dönemiyor. 

Savaş döneminde Beşiktaş kadrosundan 8 oyuncuyu şehit veriyor. Birçok şey kişisel çabalarla ve spor sevgisiyle, hatta saygısıyla devam ettirildi. 

Bu ilk takımın malzemeleri İpekçi İhsan adında bir sporsever tarafından karşılanmıştır. Dönenlerse güç kaybeden Beşiktaş'ı yeniden canlandırmak için çabaladı ve başarılı da oldu. Bu sayede armasındaki Türk bayrağını sonuna kadar hak etmiş bir kulüptür Beşiktaş. 

FORMANIN RENKLERİ

Formasının hikayesi hakkında birçok söylem var, kimisi İlk başlarda renklerinin Kırmızı-Beyaz olduğunu Balkan savaşı'ndaki şehit ve esir düşenlerin yasını tutmak için siyah ve beyaza boyandığını söylesede, Beşiktaş yönetimi hiç bir zaman Kırmızı Beyaz renkleri kullanmadığını kulübün kuruluşundan beri armanın Siyah Beyaz olduğunu açıkladı. 

OLİMPİYATLAR

1924 yılına gelindiğinde daha önce hiç olimpiyatlara katılmamış ülkemize,  Paris Olimpiyatları için davet geldi. Ülkemiz orada da temsil edilsin diye Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk örtülü ödenekten tam 17 bin lira verileceğini söyleyerek turnuva başlattı. Paris'e ancak bu turnuvayı kazanan gidebilecekti tahmin edin kim kazandı? Turnuva'da her ne kadar ilk deneyim olduğu için çok boy gösteremesekde. Ülkemizi temsil etmiştik...

Yarın "FEDA"