Suriye'den ABD'ye: Topraklarımızı terk edin!

Suriye'den ABD'ye: Topraklarımızı terk edin!
Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, Amerika’nın Suriye’deki işgaline son vermesi konusunda uyardı; Rusya’ya ise Türkiye’nin Suriye’deki askeri varlığı konusunda mesaj verdi.

ISNA haber ajansının bildirdiğine göre Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda bir konuşma yapan Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, Amerikan güçlerinin Suriye topraklarını terk etmesi gerektiğini belirterek “aksi halde Afganistan’da yaşadığı aşağılanmayı tekrar yaşayacak” dedi.

 

Rusya’nın Sputnik haber ajansına mülakat veren Suriye Dışişleri bakanı Faysal Mikdad, “Bizce Amerika ve müttefiklerinin Afganistan’dan aşağılanarak çıkması, uluslararası hukuk açısından Suriye’de nasıl davranmaları gerektiği konusunda onlara iyi bir ders vermiştir” dedi.

Konuşmasında Türkiye’nin Suriye topraklarındaki askeri varlığına da değinen Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le yapması beklenen görüşme öncesinde Moskova’ya mesajlar verdi.

Faysal Mikdad, “Bizim Suriye içinde ihtiyaç duyduğumuz şey, Türkiye devletini, Suriye topraklarındaki yasadışı varlığını çekmeye mecbur etmek ve topraklarımızdaki hakimiyetine son vermektir. Amerika da Suriye’yi terk etmelidir; aksi halde Afganistan’da karşılaştığı sonucun bir benzeriyle karşılaşacaktır” diye konuştu.

Amerika’yı Suriye’de terörist gruplara destek vermekle suçlayan Faysal Mikdad, “Amerika, Suriye’deki terörist grupları desteklemeyi kesmeli ve Suriye’nin iç işlerine müdahaleye son vermelidir” dedi ve Amerika’nın uyguladığı yaptırımlardan da sadece Suriye halkının zarar gördüğünü söyledi.

Faysal Mikdad ayrıca, BM Genel Kurulu toplantısı çerçevesinde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la da bir görüşme yaptığını belirterek ikili ve bölgesel meseleleri ele aldıklarını söyledi.

29 Eylül’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le Moskova’da görüşmesi beklenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da BM Genel Kurulu toplantısı dönüşünde yaptığı açıklamada Amerika’yı teröre destek vermekle suçlayarak “Amerika terör örgütleriyle yeterince mücadele etmiyor, mücadele etmenin ötesinde mücadeleyi bırakıp onlara yüklü miktarda silah, araç gereç desteği veriyor” dedi.