VP Öncü Kadın Başkanı Ayvalı: İstanbul sözleşmesi iptali devrimci bir karardır

VP Öncü Kadın Başkanı Ayvalı: İstanbul sözleşmesi iptali devrimci bir karardır
Vatan Partisi Öncü Kadın Başkanı Meltem Ayvalı, cuma gecesi alınan kararla kadına yönelik şiddeti engellemeyi amaçlayan İstanbul Sözleşmesi'nden Cumhurbaşkanı kararnamesi ile çıkılması konusunda açıklamalarda bulundu.

Öncü Kadın Başkanı Meltem Ayvalı, “Vatan partisi ve Vatan Partisi Kadın Kolları olarak, Türkiye’nin İstanbul sözleşmesinden çekilmesi gerektiğini aylardır madde madde söylüyoruz, kamuoyuna açıklıyoruz, “bugün Resmi Gazete’de” yayınlanan İstanbul sözleşmesi fesih kararı ile birlikte Türkiye bir dayatmadan kurtulmuştur” dedi.

Meltem Ayvalı’nın açıklamasından bölümler şöyle: 

SÖZLEŞMEDEN ÇEKİLMEK DEVRİMCİ BİR KARARDIR

Ayvalı konuşmasına “ Türkiye Atlantik merkezli yozlaşmaya tavır almıştır. Hatırlayacaksınız İstanbul sözleşmesinin imzalandığı ve mecliste kabul edilip onaylandığı dönemin koşullarını bu dönem Atlantik politikalarının hükümete yön verdiği ve açılım projelerinin uygulandığı bir dönemdi. İstanbul sözleşmesi o siyasi atmosferin ürünü olarak kabul edilmişti. Bugün ise Türkiye batı Emperyalizmi ile göğüs göğüse bir savaşın içerisinde PKK’nın, FETÖ’nün üzerine yürüyor ve dikkat ediniz HDP’ye kapatma davası açıldığı dönemde İstanbul sözleşmesinden Türkiye çekilme kararı alıyor bu Türkiye’nin içine girdiği devrimci dönem ile uyumludur dolayısıyla İstanbul sözleşmesinin feshi devrimci bir karardır” sözleriyle devam etti.

Ayvalı “ Biz de Vatan Partisi olarak en baştan beri İstanbul sözleşmesinden Türkiye’nin çekilmesi gerektiğini ısrarla söylüyoruz. Neden bunu söylüyoruz çünkü İstanbul sözleşmesi her ne kadar maksadının ‘kadına şiddeti’ önlemek olduğunu öne sürse de bu sadece bir paravan yani sözleşme kadına şiddet olgusunun arkasına sığınıyor. Sözleşmenin amacı toplumun doğal olmayan cinsiyetlere dayatılmasına rıza göstermesini sağlamak. Sözleşme bunun için var esas işlevi LGBTİ hareketine alan açmak, Batı’nın çürümüş kültürünü yaymak, yani kadını kafese atmak. Sözleşmenin öznesi Türk kadın değil. Sözleşmenin amacı da ‘kadına şiddeti’ önlemek değildir, Batı’nın çürümüş kültürünü yaymak ve LGBTİ’ye alan açmaktır” dedi.

Ayvalı “Türkiye neden şimdi İstanbul sözleşmesinden çıkıyor çünkü Türkiye Neoliberal dayatmayı, ideolojik, kültürel saldırıyı gördü. Türkiye Batı’ya teslim olmadı bu saldırıya göğüs gerdi ve devrimci bir tavır alarak İstanbul sözleşmesinden çıktı” diye vurgu yaptı.

Vatan Partisi Öncü Kadın Genel Başkanı Meltem Ayvalı, Ulusal Kanal canlı yayınında İstanbul Sözleşmesi'nden çıkılmasına dair önemli açıklamalarda bulunuyor. https://t.co/moAd3D2jz2https://t.co/CkCLr0ffVH

— ÖNCÜ KADIN EDREMİT (@oncukadinedremt) March 20, 2021