Yılmaz Ateş: Halkı iktidar projesine ortak etmek gerekir

Yılmaz Ateş: Halkı iktidar projesine ortak etmek gerekir
Haber2021’in ‘Türkiye ittifakı’ ile ilgili sorularını yanıtlayan TBMM 22. Dönem Başkanvekili Yılmaz Ateş, “Türkiye’yi yönetmek istiyorsak toplumun diğer kesimlerine de gidip, halkı iktidar projesine ortak etmek gerekir. Şili Pinoşe diktatörlüğünden böyle kurtuldu. Türkiye’de; iktidar ve muhalefet bloklarının içselleştirdiği mutlak monarşi yönetimlerinden böyle kurtulur” dedi.

Türkiye’de muhalefet erken seçim çağrıları yaparken, iktidar ise seçimlerin zamanında yapılacağını dile getiriyor. Erken ya da zamanında yapılacak seçimlerde halkın önüne alternatif olarak ise AKP ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı ile karşısında CHP ve İyi Parti’nin başını çektiği fakat farklı partiler tarafından da desteklendiği bilinen Millet İttifakı seçenekleri sunuluyor. Buna karşılık her iki ittifakında içinde yer almayan siyasi partiler ile bazı önemli isimlerden yeni seçenek, 3. Yol, Ulusal blok gibi isimler altında yeni bir ittifakın kurulması yönünde çağrılar yapılıyor.

Haber2021 olarak adına ‘Türkiye İttifakı’da denilen çağrıları farklı siyasi partilere, aydınlara sorduk.

TBMM 22. Dönem Başkanvekili Yılmaz Ateş, ‘Türkiye İttifakı’ ile ilgili Haber 2021’in sorularını yanıtladı:

Haber2021: Şuan için 2023’te yapılması öngörülen seçimlere mevcut sistemle gidilmesi halinde, topluma kendilerine Cumhur ve Millet adını veren iki seçenek sunulması planlanıyor. Türkiye’nin önünde ki sorunları bu iki seçenekten biri ile çözmesi mümkün müdür? 

Yılmaz Ateş: İktidar ve muhalefet blokları, ittifak kurmadan yüzde 50 artı bir oyu alamayacaklarını öngördüklerinden ittifak kurdular. İktidar bloğu, Türkiye’nin sorunlarını Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle çözeceğine inandığından 2018’de bu sistem değişikliğine gitti. Parlamenter sistemde 16 yılda biriktirdiği sorunlar, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde de katlanarak büyüdü. Sistemde revizyon yaparak sorunları çözeceğine inanıyorlar. Yapmayı düşündükleri değişiklik henüz bilinmiyor.

Muhalefet bloğu ise Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’i getirmek istemektedir. Ancak nasıl bir sistem olduğu halen kamuoyuna açıklanmış değildir. Sistemden neyi kast ettikleri bilinmemektedir. Her iki ittifakın da sorunları çözeceği, Türkiye’yi kalkındıracakları görülmüyor. Nedeni bu güne kadar ki söylem ve eylemlerinden görüleceği gibi üretime dayalı, milli ve yerli bir ekonomik modelden ısrarla uzak durmalarıdır.

Haber2021: Türkiye’nin sorunlarının çözümü için mevcut iki ittifak dışında 3. bir seçenek yada 3. bir ittifaka ihtiyaç var mıdır? Böyle bir seçenek yada ittifak oluşturulabilir mi?

Yılmaz Ateş: Türkiye’nin 1923-1939 yılları arasında uyguladığı ve çok başarılı sonuçlar elde ettiği kamu-özel sektör işbirliğindeki bir sisteme ihtiyacı vardır. Kuralları belli olan, denetlenebilen, özel sektör olanaklarının yetersiz kaldığı noktada kamu kaynaklarının devreye girdiği, özel sektör açısından karlı görülmeyen bölgelere kamu yararı gözetilerek devletin yatırım yaptığı, liyakat, bilim, teknoloji ve hukukun öncelendiği bütünsel bir sistem Türkiye’yi 10 yıl gibi kısa bir sürede ayağa kaldırır. Siyasi rekabet, küfür ve hakarette değil, çözüm odaklı üretim politikalarının yarıştırılması üzerine kurulmalıdır. Türkiye için bu en doğru seçenek ve ittifak olur.

Haber2021: Türkiye’deki ulusalcılar, sol partiler ve sosyalistler toplum açısından alternatif olabilmek için ne yapmalı nasıl bir politika izlemelidir?

Yılmaz Ateş: Yanıtı çok zor olan bir soru ve kendimi de bu yetkinlikte görmüyorum. Ancak, öncelikle samimiyet; hiçbir grup veya kişinin kendisini dünyanın merkezi olarak görmemesi, tartışma kadar, dinlemeye de tahammül göstermek, alınan kararlara uymak – uygulamak, bu toprakların insanı olduğunu unutmamak. Türkiye’yi yönetmek istiyorsak toplumun diğer kesimlerine de gidip, halkı iktidar projesine ortak etmek gerekir. Şili Pinoşe diktatörlüğünden böyle kurtuldu. Türkiye’de; iktidar ve muhalefet bloklarının içselleştirdiği mutlak monarşi yönetimlerinden böyle kurtulur.

Haber2021: 3. seçenek veya 3. yol için oluşturulacak bir ittifakın birleşebileceği asgari      ilkeler nelerdir?

Yılmaz Ateş: Topluma önerdiğimiz demokrasiyi öncelikle şahsımızda, grubumuzda, örgütümüzde hayata geçirmek, denetlenebilirliği kabullenmek. Hayatın her alanında farklılıklara saygılı olmak ve Anadolu’nun bir zenginliği olarak görmek. Kısaca Demokratik Laik Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesi ve ilkelerine bağlı kalmaktır. Birlik ve beraberliğimizi koruyarak, akıl ve bilimden şaşmamalıyız.

Habe2021: 3. seçenek oluşturulması için bir girişim başlatılması halinde sizin tavrınız ne olur?

Yılmaz Ateş: Çok olumlu olur.