76 günlük aranın ardından TBMM 1 Ekim'de açılıyor!

76 günlük aranın ardından TBMM 1 Ekim'de açılıyor!
Türkiye Büyük Millet Meclisi, 2,5 aylık tatilin ardından 1 Ekim'de yasama çalışmalarına yeniden başlayacak. Meclis'in gündeminde; sosyal medya düzenlemesi, Paris İklim Anlaşması, Vergi Kanunu, Siyasi Partiler Kanunu ve spor kulüplerine yönelik düzenlemeler içeren kanun teklifi gibi konular bulunuyor.

TBMM Genel Kurulu, 76 gün sonra 1 Ekim Cuma günü mesaiye yeniden başlayacak. Meclis'te ilk tören Meclis Atatürk Anıtı'nda yapılacak. Anıta çelenk konulacak, saygı duruşunda bulunulacak ve İstiklal Marşı okunacak. Meclis Genel Kurulu, saat 14.00'te özel oturumla toplanacak. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, birleşimi açmasının ardından sunuş konuşması yapacak. 

ERDOĞAN, MECLİS GENEL KURULU'NA HİTAP EDECEK

Şentop, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Genel Kurul'a davet edip, akabinde İstiklal Marşı okunacak. Erdoğan'ın, TBMM Genel Kurulu'na hitap etemesi ile devam edilecek.

BAKAN ÖZER YEMİN EDECEK

Erdoğan'ın konuşmasından sonra Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer yemin edecek. Genel Kurul, daha sonra başka konuyu ele almadan çalışmalarını bitirecek.

MECLİS'TE GÜNDEM YOĞUN OLACAK

Meclis'in yeni yasama yılındaki ilk konusu, 2020 Yılı Kamu Denetçiliği Kurumu Raporu Hakkında Dilekçe Komisyonu ile İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyelerinden Kurulu Karma Komisyon Raporu'nu görüşmekle başlayacak. 5 Ekim Salı günü siyasi partilerin grup toplantıları da olacak. Meclis'e 17 Ekim'e kadar 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi gelecek. Meclis Başkanlığına sunulacak bütçe, önce TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda daha sonra TBMM Genel Kurulu'nda incelenecek. Meclis'i 2022 yılı bütçe görüşmelerine kadar yoğun bir gündem olacağı düşünülüyor. Meclis, ekim ayı içerisinde önemli değişiklikler için çalışacak. Meclis'in bu süreçte en öncelikli işlerinden birinin, seçim kanunu ile ilgili değişiklikler içeren ve seçim barajının yüzde 7'ye indirilmesini de öngören kanun teklifi olacağı düşünülüyor

VERGİ KANUNU

Vergi kanunlarına ilişkin kanun teklifinin, TBMM Başkanlığı'na sunulması bekleniyor.

PARİS İKLİM ANLAŞMASI

İklim değişikliğiyle mücadeleyi içeren Paris İklim Anlaşması'nın ekimde Meclis'in onayına sunulması planlanıyor. Paris İklim Anlaşması'nı onaylayan ülkelerin, küresel sıcaklık artışını 1,5 dereceyle sınırlandırmak ve 2050'ye kadar sera gazı emisyonlarını sıfırlamak için taahhütlerini hayata geçirmesi gerekiyor.

SOSYAL MEDYA DÜZENLEMESİ

Dezenformasyon ve nefret söylemiyle mücadele amacıyla sosyal medyaya yönelik düzenlemeler içeren kanun teklifinin Meclis'e sunulacağı düşünülüyor.

SPOR KULÜPLERİNE MALİ ŞEFFAFLIK

Yeni yasama yılında, spor kulüplerine yönelik düzenlemeler içeren kanun teklifinin de Meclis gündemine gelmesi için çalışma yürütülüyor. Taslak çalışmaya göre, spor kulüpleri için mali şeffaflık amaçlanıyor. Kulüp yöneticilerinin, kendi dönemlerindeki borçlarından sorumlu olması, kulüplerin dernek statüsünden çıkarılarak anonim şirket gibi yönetilmesi ve Gençlik ve Spor Bakanlığınca denetlenmesi öngörülüyor.

SİYASİ PARTİLER KANUNU

Siyasi Partiler Kanunu'nda değişiklik içeren kanun teklifi, Yargı Reformu Strateji Eylem Planı'nın kapsamındaki yeni yargı reformu paketi ile psikologluk mesleğinin uygulamalarındaki gerekliliklerin kanunlarla belirlenmesine yönelik düzenlemenin de Meclis'e sunulması planlanıyor.