Afrika’da bir kahraman doğdu!..

Afrika’da bir kahraman doğdu!..

Aşağıdaki fotoğraftaki çocuk henüz 13 yaşında. O, unutulmaz devrimci, sosyalist yüzbaşı Thomas Sankara’nın ülkesi Burkine Faso'dan. Adı da Burkinebe dilinde "KAYA" anlamına geliyor.

Son günlerde emperyalist Fransa, elinden çıkmakta olan Afrika kıtası ile eski sömürgesi Burkine Faso'nun başkenti Vagadugu’ya da terörü önlemek bahanesi ile paralı askerlerden oluşundan bir askeri yığınak yaptı. Ancak Fransa’nın geçmişte bu ülkenin ve Afrika kıtasının büyük anti emperyalist ve Sosyalist önderi Thomas SANKARA'ya yapmış olduğu darbeyi unutmayan halk ayaklandı. Fransa, halkın yoğun protestoları ile karşı karşı kalan paralı askerlerini korumak amacıyla drone ve insansız silahlı hava araçları ile Burkine Faso'luların üzerine havadan ateş etti. Bunun sonucunda 3 kişi yaralandı. Ancak Protestocular arasında bulunan Burkine Faso'lu kahraman KAYA, elindeki sapanla taş atarak bir Fransız hava aracını düşürdü. Fransız askerlikleri KAYA’yı yakalayıp cezalandırmak istese de, halk kahramanına sahip çıkarak işgal kuvvetlerine vermedi! Tam tersi, omuzlarına alıp kahraman ilan ettiler ve büyük önderleri devrimci "Thomas Sankara ölmedi yaşıyor" diye sloganlar atarak protestoya devam ettiler.

Bilindiği gibi sosyalist yüzbaşı THOMAS SANKARA, Fransız emperyalizme karşı ülkesine bağımsızlığını kazandırmış ve sosyalist bir düzen kurarak 4 yıllık iktidarı sürecinde ülkesinde önemli sorunlara çözüm üretmişti. Ancak emperyalist Fransa’nın gizli haber alma örgütünün kurguladığı ve Sankara'nın en yakın arkadaşı hain Blaser Compera’nın vasıtasıyla düzenlediği bir suikastla 15 Ekim 1987 tarihinde öldürülmüştü.

Thomas Sankara, ölümünden kısa bir süre önce "Kahramanları öldürebilirsiniz ama fikirlerini asla!" demişti. İşte o ölümsüz söz, dün (20.11.2023) KAYA ile vücut buldu..

Selçuk Tut