Akaryakıta dev zam gelecek iddiası!

Akaryakıta dev zam gelecek iddiası!
Brent petrolün fiyatının artması ve doların yükselişe devam etmesi üzerine benzin ve motorin fiyatlarında dev bir artış yaşanacak. Akaryakıtın yapılacak zam sonrası 25 TL barajını aştıktan sonra 30 TL barajını zorlayacağı öne sürülüyor.

Milli Gazete'de yayınlanan habere göre, Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle başlayan küresel petrol fiyatlarındaki sallantı devam ediyor.

ABD akaryakıt pazarı ve büyüme endişeleri dolayısıyla dolarda yaşanan fiyatlamaların etkisiyle, petrol haftanın ilk işlemlerine yükselişle başladı. ABD ham petrolü 111 dolar seviyesine çıktı, Brent petrol ise 113 doları gördü.

Türkiye'de geçtiğimiz haftada akaryakıt fiyatlarına peş peşe zam gelmişti. Brent petroldeki yükselişten sonra sektör temsilcileri tarafından benzin ve motorine yine zam yapılacağı açıklandı. Dev zam yapılacağı söylenmesinin ardından, benzin ve motorinde ilk olarak 25 TL barajının aşılacağı, sonrasında ise 30 TL'yi zorlayacağı ifade edildi.

Sektör temsilcileri bu zamnların birçok araç sahibini etkileyeceğini söylerken  "Hafta sonları araç kullanmak için kapının önünde araç tutulmaz. Bunun vergisi var. Kasko masrafı var. Araç durduğu yerde bile para yiyor. Satanlar ise parayı artacak faize yatırırsam ek gelir olur düşüncesinde" yorumunu da yapıyor.

Petrol piyasasında özellikle ABD'de bir hafta içinde başlayacak olan otomobil kullanımının yoğun olduğu sezonun etkileri izleniyor. Hafta sonu İngiliz Financial Times (FT) gazetesine yansıyan OPEC+ haberi de piyasa aktörlerinin yakından takip ettiği bir gelişme olarak kaydedildi.

Bu habere göre Suudi Arabistan OPEC+ koalisyonu için de Rusya'yı destekleyecek ve ABD'nin Rusya'yı izole etme planlarını kenara koyacak.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Selman FT'ye krallığın OPEC+ ile Rusya'yı da içeren bir anlaşma üzerinde çalışmayı ümit ettiğini söyledi.

Piyasada bir yandan da dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin'de salgına ilişkin gelişmeler de yakından izleniyor. Ülkede salgına ilişkin karışık bir tablo söz konusu.