AKP Sözcüsünden NATO savunması: Bazıları hadlerini aşarak Türkiye'nin NATO üyeliğini tartışmaya çalıştı

AKP Sözcüsünden NATO savunması: Bazıları hadlerini aşarak Türkiye'nin NATO üyeliğini tartışmaya çalıştı
AKP Sözcüsü Ömer Çelik, "Türkiye Cumhuriyeti'nin sınırları NATO'nun, Avrupa Birliği'nin sınırları anlamına geliyor... Türkiye'nin NATO üyeliğini haddi olmadığı halde, yetkisi olmadığı halde tartışmaya açmaya çalışanlar, Türkiye'nin ne kadar kilit bir önemde olduğunu vurguladılar" dedi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Pençe-Kilit Operasyonu'na ilişkin açıklamalar yaptı. Çelik, "Türkiye Cumhuriyeti bu operasyonları yaparken egemen bir devlet olarak kendi milli güvenliğini, milli egemenliğini korumak için bu operasyonları yapıyor. Aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'nin sınırları NATO'nun, Avrupa Birliği'nin sınırları anlamına geliyor" dedi.

Çelik açıklamaları şöyle:

"Türkiye'nin kendi milli egemenliği ve milli güvenliği için verdiği mücadele bütün müttefiklerimizi koruyan bir mücadeledir. Bazıları hadlerini aşarak Türkiye'nin NATO üyeliğini tartışmaya çalışıyordu. Türkiye'nin NATO üyeliğini haddi olmadığı halde, yetkisi olmadığı halde tartışmaya açmaya çalışanlar en son Ukrayna'daki savaşı gördüklerinde 'NATO'nun doğu kanadını güçlendirmeliyiz' dediler. Dolayısıyla Türkiye'nin ne kadar kilit bir önemde olduğunu bir kere daha vurguladılar.

Son zamanlarda Cumhurbaşkanımızın yaptığı çeşitli diplomatik hamlelerle Türkiye'nin hemen enerji, güvenlik, ulaşım konusunda tekrardan nasıl merkez bir ülke olarak algılanmaya başladığını görüyorsunuz. Türkiye'nin bir ulaşım merkezi olması bütün vatandaşlarımızın faydasınadır. Bütün gençlerin ve çocukların geleceği içindir. Türkiye'nin bir enerji merkezi olması aynı şekilde ortak geleceğimiz için büyük bir imzadır. Türkiye'nin bir güvenlik noktası olması, herkes için bir arabulucu olması yine herkes için bir güvencedir. Bugün o sebeple ister ulaşımda, ister güvenlikte ister dünyanın bir yerinde savaş çıktığında buna nasıl bir çözüm bulunacağı noktasında Türkiye merkez bir ülkedir. Bu yıllar içerisinde verdiğimiz demokrasi, büyüme, kalkınma mücadelesiyle, hemen her alanda verilen mücadele sayesinde vatandaşlarımızın bu büyük desteği Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yürüyen bu politikalara verdiği destek sayesinde olmuştur."