Avrupa Birliği'nden skandal Öcalan talebi

Avrupa Birliği'nden skandal Öcalan talebi
Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmış olan terör örgütü PKK’nın lideri Abdullah Öcalan için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) “umut hakkı” kararı ile ilgili Türkiye’den ne tür adımlar atıldığı konusunda bilgi istedi.

Avrupa Konseyi'nin Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş için "özgürlük" istemesinin ardından şimdi de terör örgütü elabaşı Abdullah Öcalan için çağrı geldi. Konsey, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) ‘umut hakkı’ kararı ile ilgili Türkiye’den ne tür adımlar atıldığı konusunda bilgi istedi.

Bakanlar Komitesi, 30 Kasım-2 Aralık tarihlerinde yaptığı toplantıda, terör örgütü elebaşı Öcalan ile birlikte Türkiye’deki diğer ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına mahkum olan teröristler Hayati Kaytan, Emin Gurban ve Civan Boltan hakkında verilen AİHM kararlarını görüştü.

AİHM’İN 4 BAŞVURUYLA İLGİLİ VERDİĞİ 'UMUT HAKKI' KARARLARI NEDİR?

Euronews'te yer alan habere göre; AİHM, Öcalan ile ilgili 18 Mart 2014 tarihinde verdiği kararda, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının ömür boyu sürdürüleceğine dair düzenlemelerin işkence yasağına aykırı olduğu tespitinde bulunarak, bu konuda yasal düzenlemelerin getirilmesi gerektiğine hükmetmişti.

Bu karardan sonra Kaytan, Gurban ve Boltan davalarında da AİHM’in aynı yönde hüküm vermesinin ardından bu başvurular tek dosya olarak Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nde izleme sürecine alındı ve Türkiye’nin kararların gereğini yerine getirmesi istendi.

AİHM’in “umut hakkına” konu olan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile ilgili olarak, kararın gereklerinin bugüne kadar hiçbir şekilde yerine getirilmediği tespitinde bulunan Komite, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının belirli bir asgari sürenin ardından gözden geçirilmesine dair inceleme mekanizması için yasal ve diğer yeterli tedbirlerin gecikmeksizin yerine getirilmesi gerektiği çağrısında bulundu.

TÜRKİYE'DEN İSTENEN BİLGİ NE?

Türkiye tarafından kendilerine öngörülen tedbirler hakkında yeterli bilgi verilmediği savunan Komite, Türkiye’ye daha fazla gecikmeden mevcut yasal çerçeveyi AİHM tarafından belirlenen standartlara uygun hale getirmek için gerekli tedbirleri kabul etmesi çağrısında bulundu.

Türkiye’ye diğer üye devletlerce kabul edilen reformların iyi örneklerinden ilham almak için çağrı yapılan Komite kararında, ayrıca halihazırda indirilemez ve inceleme imkanı olmayan müebbet hapis cezasına çarptırılmış olup tutuklu bulunan kişilerin sayısı hakkında bilgi istenerek, Türkiye’nin bu bilgileri 2022 yılı eyül ayında kadar sunması talep edildi.