Bakan Pakdemirli: Kayıt süresi uzatılmayacak, barınağa alınan köpek iade edilmeyecek

Bakan Pakdemirli: Kayıt süresi uzatılmayacak, barınağa alınan köpek iade edilmeyecek
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yasaklı ırkların kayıt altına alınması için tanınan sürenin uzatılmayacağını, bakım evlerine alınan köpeklerin iade edilmeyeceğini ve sahiplendirilmeyeceğini söyledi. Pakdemirli, “Hayvanları seviyoruz ancak gerekli tedbirleri almak zorundayız.” dedi.

Yasaklı ırk olarak belirlenen 6 köpek türünün kayıt altına alınması için belirlenen süre 14 Ocak’ta bitti. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, konuyla ilgili açılık getirdi.

Kayıt süresinin uzatılmasının gündemde olmadığını belirten Bakan Pakdemirli el konularak bakımevlerine alınan tehlikeli ırkların sahiplerine iade edilmeyeceğini ve sahiplendirilmeyeceğini sözlerine ekledi.

'ÜLKEYE ALINMAYACAK'

Yenişafak'ta yer alan habere göre, köpeği ile yurt dışında olup ülkeye dönmek isteyenler hakkında Bakan Pakdemirli, “Kayıt altına alınmamış tehlike arz eden hayvanların ülkemize girişi yasak. Bununla birlikte kayıtlı olup olmadığına bakılmaksızın bu hayvanların satışı yasaktır. Bunun tespiti halinde idari yaptırım uygulanmaktadır” ifadesini kullandı.

Pakdemirli, kayıt altına alınan köpeğiyle yurt dışına gitmek isteyenler için “Gidiş yapacakları ülkedeki mevzuatlar çerçevesinde yasaklı ırklar kapsamında yer almıyorsa ya da kısırlaştırma ve kayıt işlemleri ile ülkelerine kabul edileceğine dair onay alınması durumunda yurt dışına çıkışında herhangi bir sorun olmayacaktır” dedi.

'KONTROLSÜZCE ARTIŞI ENGELLEMEMİZ LAZIM'

Bakan Pakdemirli, şunlara dikkat çekti: “Hayvanlar bizim baş tacımız. Ancak hayvanlar ve insanların bir arada olduğu yaşamı da bir dengede tutmak ve gereken düzenlemeleri yapmak zorundayız. İnsanımızın can güvenliğini tehlikeye atacak durumlara karşı gerekli tedbirleri alarak, özellikle de çocuklarımızın sokaklarda parklarda rahatça gezebilmesini temin etmek zorundayız.”

Tehlike arz eden köpek ırklarının kısırlaştırılmasının önemli olduğunu bildiren Pakdemirli, “Avrupa bu konuyu çözmüş. Ülke olarak bizim de kısırlaştırma işini halletmemiz ve sokak hayvanlarının sayısının kontrolsüzce artmasını engellememiz lazım.” şeklinde konuştu.

Sokak hayvanlarının yaşam koşullarının iyileştirmesi adına önemli çalışmalar yürütüldüğünü ekleyen Pakdemirli, yerel yönetimlerin bu konuya daha önem vermesi gerektiğini sözlerine ekledi.

'EN ÇOK PİTBULL KAYDI VAR'

Bakan Pakdemirli, tanınan yasal süre içerisinde İstanbul’da 5 bin 455, İzmir’de 2 bin 896, Ankara’da 2 bin 42 olmak üzere Türkiye genelinde tehlike arz eden 23 bin 406 köpeğin mikroçip uygulamasıyla kayıt altına alındığını söyledi. Ayrıca Pakdemirli’nin paylaştığı tehlike arz eden köpeklerin ırklarına göre kayıt sayıları şu şekilde:

Pitbull Terrier: 10186, Dogo Argentino: 6563, American Staffordshire Terrier: 5436, American Bully: 1195, Fila Brasileiro: 14, Japanese Tosa: 12.

Bakan Pakdemirli, bugüne kadar toplam 115 bin 868 sahipli kedi ve köpeğin mikroçip uygulanarak Ev Hayvanı Kayıt Sistemi’nde (PETVET) kayıt altına alındığını açıkladı.

'287 HAYVAN BAKIM EVİ VAR'

Bakan Pakdemirli, Bakanlık tarafından 2009-2021 yılları arasında 81 yerel yönetime, hayvan bakımevi için 53 milyon 431 bin 620, sahipsiz köpeklerin kısırlaştırılması için ise 2017-2021 yılları arasında 25 milyon 227 bin 860 lira mali destek sağlandığını belirtti. Ülke genelinde 98 bin hayvan kapasiteli 287 adet hayvan bakımevi bulunduğunu söyleyen Pakdemirli, Akbaş cinsi Paşa ve Sultan adında iki köpeği olduğunu söyleyerek “Ben de hayvanları çok severim ve her zaman bir köpeğim olmuştur.” diyerek sözlerini tamamladı.