Bakanlar arasında tartışma çıkaran 'metruk binalar' uyuşturucu raporuna girdi

Bakanlar arasında tartışma çıkaran 'metruk binalar' uyuşturucu raporuna girdi
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ü karşı karşıya getiren metruk binalar, Emniyet'in hazırladığı uyuşturucu raporuna girdi. Raporda, metruk binalarla ilgili Valiliklere talimat verildiği belirtildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı tarafından 2021 yılına ait "Türkiye Uyuşturucu Raporu" hazırlandı.

Raporda, uyuşturucu ticareti, kullanımı ve operasyonlarla ilgili detaylı bilgiler yer alırken, kurumların uyuşturucuyla mücadele kapsamında üstlendikleri sorumluluklar yer aldı.

METRUK BİNA

Gerçek Gündem'de yer alan habere göre, raporda İçişleri Bakanlığı bünyesinde ‘metruk binalarla’ ilgili çalışma yapıldığı belirtildi.

2016-2018 ve 2018-2023 Uyuşturucu ile Mücadele Ulusal Strateji Belgesi ve Eylem Planı dahil olmak üzere bir dizi planda metruk binaların yıkılması, yıkılması zaman alan metruk binaların ise girişlerinin fiziki önlemler alınarak engellenmesine özellikle yer verildiği aktarıldı.

İçişleri Bakanlığı tarafından metruk binaların kullanılmasının engellenmesi için Valiliklere talimat verildiği, bu kapsamda illerde bir Vali Yardımcısı başkanlığında metruk binaların tespiti ve yıkılmasında kurumlar arası koordinasyonu sağlamak amacıyla komisyonlar kurulduğu kaydedildi.

Raporda, mayıs 2018 tarihinden itibaren 2020 yılı sonuna kadar 95 bin 918 metruk binanın tespit edildiği bilgisi yer aldı.

SOYLU VE GÜL ARASINDAKİ TARTIŞMA

Emniyet’in raporundaki satırlar, iki bakan arasındaki tartışmayı hatırlattı.

Metruk binalar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Adalet Bakanı Abdülhamit Gül arasında tartışmaya neden olmuştu.