Bilim Teknoloji Haberleri

Fildişi avcılığı nedeniyle filler evrimleşerek diş çıkarmamaya başladı

Yapılan yeni bir araştırma, Mozambik'in bazı bölgelerinde kontrolsüz fildişi avcılığı nedeniyle bazı fillerin evrimleşerek artık diş çıkarmamaya başladığını gösterdi.

Atmosferi parçalanmış gezegen keşfedildi

Bilim insanları, bir çarpışma sonucu atmosferi parçalanmış gibi görünen bir gezegen keşfetti.

Bilim insanları: Vikingler Amerika'yı Christopher Columbus'tan 500 yıl önce keşfetti

Yapılan bir araştırma, Vikinglerin Amerika kıtasında bundan tam 1000 yıl önce ve Kaşif Columbus'tan 500 yıl önce geldiğini gösterdi.

Kendini tamir eden telefon ekranı geliştirildi

Bilim insanları milyonlarca insana para ve zaman kazandıracak bir polimer geliştirdi. Araştırmacılara göre bu teknoloji sayesinde telefon ekranları kendi kendine tamir olacak. Çatlak ve kırık ekranlar birçok kullanıcının kabusu.

Bilim insanları, Sibirya'daki mamutların neslinin tükenmesinin nedenini buldu

Toprak DNA'sının incelenmesine dayanan kapsamlı bir çalışma sonucunda Sibirya'daki yünlü mamutların neslinin insanlar yüzünden değil, iklim değişikliği nedeniyle tükendiği tespit edildi.

Çin dünyanın en güçlü katı yakıtlı roket motorunu test etti

Çin, dünyanın en güçlü katı yakıtla çalışan roket motorunu test ettiğini duyurdu.

Teknoloji devi Xiaomi, elektrikli otomobil için seri üretim tarihi verdi

Çinli teknoloji devi Xiaomi, kısa süre önce duyurduğu projesi için seri üretim tarihi verdi. Şirket 2024'te elektrikli otomobilleri üretmeyi hedefliyor.

Akdeniz depreminin ardından Prof. Dr. Naci Görür'den korkutan açıklama

Antalya'nın Kaş açıklarında meydana gelen 6.0 büyüklüğündeki depremden sonra Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, depremlerin devam edeceğini açıkladı.

Uzayda çekilen ilk filmin oyuncu ve yönetmeni dünyaya döndü

Dünyanın ilk uzayda çekilen filmini tamamlayan Rus oyuncu ve film yönetmeni, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 12 gün geçirdikten sonra güvenli bir şekilde Dünya’ya döndü. The ...

En uzun insanlı uzay görevi için Çin harekete geçti

Çin, son yıllarda gelişen uzay programı çerçevesinde 6 ay sürecek olan en uzun insanlı uzay görevine 3 taykonotu gönderdi.

Çin, ilk Güneş gözlem uydusunu fırlattı

Çin, ilk Güneş gözlem uydusunu uzaya gönderdi.

Çin, en uzun süreli insanlı uzay görevine 3 astronot göndermeye hazırlanıyor

Çin, son yıllarda hızla gelişen uzay programına yeni bir ilerleme daha ekleyerek, 6 ay sürecek olan en uzun insanlı uzay görevine 3 astronot göndermeye hazırlanıyor.

19 Kırmızı Cüce’den Dördünde Yaşam Sinyali

Avustralyalı bilim insanları, Dünya dışında yaşanabilir gezegen bulma çalışmalarında yeni bir teknikle çarpıcı sonuçlara ulaştı. 19 Kırmızı Cüce …

NASA'dan Mars'ta uzaylı yaşamının olabileceğine dair kanıt

NASA tarafından yayınlanan yeni fotoğraflar, Mars'ta bir zamanlar uzaylı yaşamına ev sahipliği yapmış olabilecek eski bir nehir deltasını ortaya çıkardı.

Meteoroloji'den 10 il için sağanak uyarısı

Meteoroloji'nin günlük hava tahminlerine göre, bugün 10 ilde sağanağın etkili olması bekleniyor. Rüzgarın kuzey bölgelerde zaman zaman orta kuvvette eseceği uyarısında bulunuldu.

Doğalgaz kaçakları 'Robot Göz' ile anında tespit edilecek

TÜBİTAK Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitüsünün geliştirdiği "Robot Göz" ile hatlardaki doğalgaz kaçakları anında tespit edilecek.