Bilim Teknoloji Haberleri

Güney Kıbrıs yönetiminden Doğu Akdeniz'de kışkırtma

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, doğalgaz aramasının planlandığı ve Türk kıta sahanlığında yer alan sözde 5'inci parselin kendisine ait olduğunu iddia etti. Rum yönetiminden yapılan açıklamada, Türkiye'nin uluslararası hukuka uymadığı öne sürüldü.

Çin'den ayda gizemli keşif

Çin'in uzay araştırmaları için görevlendirdiği Yutu-2 isimli uzay aracı, Ay'ın uzak bir bölümünde "gizemli bir ev" görüntüledi. Küp şeklindeki yapının içinde ne olduğu henüz bilinmiyor. Ancak dünyanın gözü bir anda bu konuya çevrildi. Çin'in uzay çalışmalarını inceleyen gazeteci Andrew Jones, nesnenin yanına gidilip kontrol edileceğini belirtti.

Dünya'ya en yakın süper kütleli kara delik çifti gözlemlendi

Şili’de bilim insanları, Very Large Telescope (VLT) adlı gözlemevinde, dünyaya en yakın süper kütleli kara delik çiftini keşfettiklerini duyurdu.

NASA uyardı: Atom bombasından 800 kat daha güçlü asteroit Dünya’ya yaklaşıyor

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi’nin (NASA), Dünya'ya yaklaşan 2018 AH isimli göktaşı ile ilgili önemli uyarılarda bulundu. Bilim insanları, asteroidin 2. Dünya Savaşı'nda Hrioşima'ya atılan atom bombasından 800 kat daha güçlü olduğunu vurguladı.

Erdoğan: Kur faiz oyunlarına prim vermedik

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmenistan ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, faizin düşürülmesi konusunda asla taviz vermeyeceğini belirterek "Faiz lobileri kuduruyor." dedi.

NASA'dan bir ilk: Asteroidle 'planlı çarpışma' için harekete geçiliyor

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, asteroidlerden Dünya'yı korumak amacıyla yer çekimi ve çarpışma testi yapmak üzere uzay aracını fırlatmaya hazırlanıyor.

En uzun Ay tutulması başladı

581 yılın en uzun ay tutulması başladı. NASA, Ay'ın tamamen dünyanın gölgesi altına girmeyecek olmasından dolayı bu tutulmayı "neredeyse tam tutulma" olarak niteliyor.

Güneş Sistemi'nin 9. gezegeni keşfedilmiş olabilir

Kızılötesi Astronomik Uydu (IRAS) tarafından 1983'te toplanan verilerin bir analizini yapan İngiliz Londra Kraliyet Koleji’nden gökbilimci Michael Rowan-Robinson'un Güneş Sistemi'ndeki 9. gezegeni keşfetmiş olabileceği açıklandı.

Yüzyılların en uzun Ay tutulması geliyor

Son 580 yılda yaşanan en uzun Ay tutulması, 19 Kasım'da birkaç saatliğine gözlemlenebilecek.

Peru'da 500 yıl öncesinden kalma toplu mezar bulundu

Peru’nun antik şehri Chan Chan'da 25 -30 iskeletten oluşan toplu bir mezar ortaya çıkarıldı. Güney Amerika'nın Kolomb öncesi çağının en büyük kentinde bulunan mezar, tarihin bilinmeyenlerine ışık tuttu. Uzmanlar, Çimu halkının insanları kurban ettiğini ve çocukların kalbini oyduğunu aktardı.

3 futbol sahası büyüklüğündeki asteroid dünyaya yaklaşıyor

Üç futbol sahası büyüklüğünde olan tehlikeli asteroidin Kasım ortasında Dünya’nın yakınından geçeceği belirtildi.

Bilim insanları belirledi: Dünyanın sonu geldiğinde 5 ülke ayakta kalabilecek

Bilim insanları, artan nüfus ve enerji temelli küresel ekonominin zararları nedeniyle dünyanın sonunun yakın olduğunu ortaya koyan yeni bir araştırma yayınladı.

Asteroid dünyayı kıl payı geçti

Bilim insanları geçtiğimiz hafta buzdolabı büyüklüğünde bir asteroidin dünyayı kıl payı geçtiğini açıkladı. Ancak asteroidin gelişinden kimsenin haberi olmadı.

TOGG İstanbul Park'ta piste çıktı!

2022 sonunda seri üretime geçmesi planlanan yerli otomobilde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Son durumu sosyal medyadan paylaşan TOGG'un videosu milyonların heyecanına heyecan kattı. Videoda banttan inip İstanbul Park'ta test edilen yerli otomobilin 4,8 saniyede 100 km hıza ulaştığı görülüyor.

Güneş’teki patlamadan kaynaklanan dev manyetik fırtına dünyayı etkisi altına aldı

Geçen perşembe günü Güneş’te meydana gelen patlamadan kaynaklanan dev jeomanyetik fırtınanın dün öğleden sonra dünyayı etkisi altına aldığı bildirildi.

Yeni bir insan türü bulundu: Homo bodoensis

Yeni adlandırılan bu türün Homo sapiens ve Neandertaller ile aynı dönemde yaşadığı düşünülüyor