Bilim Teknoloji Haberleri

Nobel Tıp Ödülü sahiplerini buldu

2021 Nobel Tıp Ödülü, "sıcaklık ve dokunma reseptörleri keşifleri" dolayısıyla David Julius ve Ardem Patapoutian'a verildi.

Avrupa Uzay Ajansı, Merkür'ün ilk fotoğraflarını Dünya’ya gönderdi

Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) BepiColombo misyonu, Güneş Sistemi'nin en içteki gezegeni olan Merkür'ün ilk fotoğraflarını Dünya’ya gönderdi.

Yeni bulgulara rastlandı: 'Venüs’te yaşam izi olabilir'

ABD'de yapılan yeni bir araştırma, Venüs'ün etrafını çeviren bulutlarda canlı mikroorganizmalar olabileceği öne sürdü. Araştırmacılar, bitkilerin suyu ve güneş ışığını yiyeceğe dönüştürmek için kullandığı süreç olan fotosentezin gezegende bütün gün gerçekleşebileceğine dair kanıtlar buldular.

Prof. Dr. Aziz Sancar deney malzemelerinden vergi alınmasını eleştirdi: Bilime zarar veriyor

Aziz Sancar, yurt dışından ithal edilen deney malzemelerinden alınan vergilere sitem ederken, "Bu durum da bilime zarar veriyor" dedi.

Türeci ve Şahin, Almanya'nın büyük bilim ödülünün sahibi oldu

Almanya’da tıp dünyasının önemli ödüllerinden kabul edilen 'Paul Ehrlich ve Ludwig Darmstaedter 2022 ödülü' yeni tip koronavirüs aşısını geliştiren Dr. Özlem Türeci, Prof. Dr.Uğur Şahin ve Prof. Dr. Katalin Kariko'ya verildi.

Rusya, ilk uzay filmini çekecek

Rusya, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda “Vyzov” isimli ilk uzay filmini çekmeye hazırlanıyor.

'Uzay turistlerinin' astronotsuz 3 günlük yolculuğu sona erdi

SpaceX'in içinde astronot olmayan 4 mürettebatı taşıyan Dragon Kapsülü, uzayda 3 gün kaldıktan sonra Florida açıklarına güvenli bir şekilde iniş yaptı.

Astronot olmayan 4 kişiyi taşıyan roket fırlatıldı

ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX'in ilk defa içinde astronot olmayan bir roketle 4 yolcu için dünya çevresinde planladığı 3 günlük seyahat başladı. 4 kişilik uçuşun tüm masraflarını üstlenen iş insanı Jared Isaacman, yolculuk için "Bu, sıradan insanların gidip yıldızlar arasında maceraya atılabileceği bir dünyaya doğru ilk adım" ifadesini kullandı. Seyahatte Isaacman ile birlikte bir sağlık çalışanı ile yarışmayı kazanan bir öğretmen ve eski bir kadın savaş pilotu yer alıyor.

'Haftalarca veya aylarca sürecek internet kesintileri yaşanabilir'

ABD’li gökbilimci Sangeetha Abdu Jyothi, Güneş’te meydana gelecek şiddetli bir fırtınanın Dünya’da haftalarca veya aylarca sürebilecek internet kesintilerine sebep olabileceğini söyledi.

NASA astronotunun yetiştirdiği biber fideleri çiçek açtı

ABD’li NASA astronotu Megan McArthur, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) deney amaçlı yetiştirdikleri biber fidelerinin çiçek açtığını açıkladı. McArthur, gelecek hafta çiçeklerin yerini küçük biberlere bırakacağını belirtti.

Branson'ın uzay aracı Virgin Galactic'e ABD'den uçuş yasağı

İngiliz milyarder iş insanı Richard Branson'ın ticari uzay taşımacılığı şirketi Virgin Galactic'in seferleri, Branson'ı taşıyan uzay aracının rotasından çıkmasının ardından ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından durduruldu.

Çin, Mars görevleri için minyatür prototip helikopter geliştirdi

Geçen aylarda uzay aracı Zhurong'u başarılı bir şekilde Mars'a gönderen Çin, gelecek Kızıl Gezegen görevlerinde kullanmak için prototip minyatür helikopter geliştirdiğini duyurdu.

Dört ayaklı 43 milyon yıllık balina fosili keşfedildi

Balinaların karadan denize geçiş sürecisini izleyen bilim insanları, daha önce bilinmeyen dört ayaklı balina türüne ait 43 milyon yıllık fosil keşfettiklerini açıkladı.

Güneş sistemi dışında insan yaşamına uygun gezegenler keşfedildi

Bilim insanları, güneş sisteminin dışında insan yaşamının mümkün olduğu birden fazla gezegen keşfettiklerini duyurdu. Yeni keşif, Dünya dışında yaşam arayışı için dönüm noktası olabilir.

Türk lise öğrencisinin makalesi NASA’nın web sitesinde yayınlandı

Lise öğrencisi Derya Karadeniz’in uzayda yaşam olup olmadığı konusundaki yazmış olduğu “Oberon” isimli makale NASA’nın web sitesinde yayınlandı.

Çinli astronotlar uzay istasyonunda ikinci yürüyüşü yaptı

Çin'in yörüngede kurmakta olduğu uzay istasyonunda görev yapan astronotların ikinci uzay yürüyüşünü gerçekleştirdiği bildirildi.