Bilim Teknoloji Haberleri

Ankara Kalecik’te İHA test ve değerlendirme merkezi kuruluyor

Kalecik İnsansız Hava Sistemleri Test ve Değerlendirme Merkezi Projesi İmza Töreni, 15. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF 2021) gerçekleştirildi.

Türkiye’nin yapay zeka stratejisi belirlendi

Türkiye’nin 2025 yılına kadar yapay zeka alanında yürüteceği çalışmalar için yol haritası niteliğindeki belge yayınlandı.

Gök bilimciler, galaksilerin bugüne kadarki en ayrıntılı görüntülerini yakaladı

Gök bilimciler, uzayın derinliklerinde galaksilerin bugüne kadarki en ayrıntılı görüntülerini yakalayarak paylaştı.

Popüler sayı bulmacası Sudoku'nun mucidi Maki Kaji hayata veda etti.

Dünyada milyonlarca kişinin oynadığı Sudoku'nun mucidi ve isim babası olan Nikoli firmasının başkanı Maki Kaji, kanserden dolayı 69 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Temmuzda dünya çapında 142 yılın sıcaklık rekoru kırıldı

Geçen temmuz, küresel çapta 20. yüzyılın ortalamasının 0.93 derece üzerine çıkarak kayıtlara giren en sıcak ay oldu.

Türk zırhlısı Yörük seri üretime hazırlanıyor

Nurol Makina, Yörük’ü Seri Üretime ve İlk Teslimata Hazırlıyor

NASA'dan küresel ısınma senaryosu, Türkiye nasıl etkilenecek?

NASA, küresel ısınmanın denizlere etkilerini gösteren yeni bir etkileşimli araç yayımladı. Dünyadaki denizlerin iyiden kötüye sıralanan altı senaryo altında 2150’ye kadar ne kadar yükseleceğini gösteren verilerde Türkiye’den Antalya da bulunuyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda 'Uzay Olimpiyatları' düzenlendi

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda bulunan astronotlar ve kozmonotlar, Tokyo 2020 Olimpiyatları'nı kutlamak için istasyonda ilk defa 'uzay olimpiyatlarını' gerçekleştirdi. Soyuz Ekibi ve Dragon Ekibi olarak ikiye ayrılan astronot ve kozmonotlar, karşılıklı uzay oyunları oynadı.

Çin'de dünyanın en eski darphanesi keşfedildi

Çin'in Henan eyaletindeki antik kent Guanzhuang'da yapılan kazılarda dünyanın en eski madeni para fabrikasının keşfedildiği bildirildi. Araştırmacılar, fabrikanın yaklaşık 2 bin 600 yıl önce minyatür ve kürek şeklinde bronz sikkeleri seri ürettiğini ve keşfin dünyanın bilinen en eski darphanesi olduğunu söylendi.

Sibirya'da bulunan aslan fosili 28 bin yıllık çıktı

Rusya Federasyonu'na bağlı Yakutistan'da yapılan bir çalışma, 2017-2018 yıllarında Sibirya'da bulunan iki mağara aslanı yavrusu fosilinin en az 28 bin yıl ve 43 bin yıl öncesinden kaldığını ortaya koydu.

Bayraktar TB2 İHA’lar, 20.000 Uçuş Saatini Geride Bıraktı

Bayraktar TB2 İHA’lar, 20.000 Uçuş Saatini Geride Bıraktı

Öğretmenlerimiz Hem Telafide Hem De Kan Bağışında "Ben De Varım" Dedi

Öğretmenlerimiz hem telafide hem de kan bağışında "ben de varım" dedi.

Vaka ve vefat sayısında korkutan artış

Son 24 saatte 24 bin 832 yeni vaka tespit edildi. 126 kişi koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti. 6 bin 243 kişi sağlığına kavuştu.

1. Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü işçileri: Antika denilen söndürme uçaklarını yapabiliriz

Türk Harb-İş Sendikası Eskişehir Şubesi, Türk Hava Kurumu'nda 'atıl' durumda bırakılan yangın söndürme uçaklarının bakımlar iyi yapılması halinde ilk günkü performanslarıyla kullanılabileceği belirtti ve 1. Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü işçilerinin bu sorumluluğu almaya hazır olduğu vurgulandı.

İzmir'e meteor mu düştü? Ege Üniversitesi Gözlemevinden açıklama

Ege Üniversitesi Gözlemevi Müdürü Doç. Dr. Hasan Ali Dal, 'İzmir ve çevresine düşen meteorun olduğu videolarla ilgili konuştu ve gök taşının yeryüzüne inmediğini ve gökyüzünde parçalandığını dile getirdi.

Türkiye'deki yangınlar uydudan izleniyor

NASA dünyada ortaya çıkan orman yangınlarının uydular aracılığıyla eş zamanlı olarak takip edilebileceği 'FIRMS' adlı haritalama sistemini kurdu. Haritada dünya üzerinde devam eden yangınlarla ilgili veriler paylaşılıyor. Platformdan aynı zamanda Antalya, Mersin, Muğla, Osmaniye, Kayseri ve Adana’daki yangınlar da izlenebiliyor.