Bugünü tüketen sistem şimdi de geleceği tüketiyor

Bugünü tüketen sistem şimdi de geleceği tüketiyor
Tüketim üzerine kurulu sistem bugünü tüketmekle kalmayıp gelecekten tüketmeye başladı. 29 Temmuz’da açıklanan “Dünya Limit Aşım Günü”nden beri insanlık 2022 kaynaklarından tüketiyor. Dünyada her gün 9 kişiden biri aç uyuyor ve her yıl 3,4 milyon insan içilebilir temiz suya ulaşamadığı için yaşamını yitiriyor. Öte yandan her yıl 1,3 milyar ton gıda ile 20 milyar metreküp su israf ediliyor.

Kapiitalist sistemin özü olan daha fazla tüketim doğanın insanoğluna sunduğu kaynakları hızla tüketiyor. Dünya nüfusu düzenli olarak artmaya devam ederken dünyadaki kaynaklar kısıtlı. Küresel Ayak İzi Ağı verilerine göre doğanın insanlığa 2021 yılı için sunduğu kaynaklar 29 Temmuz’da 2021’de tüketildi.

Bu tarih “Dünya Limit Aşım Günü” olarak açıklandı. Bugün tüm dünya genelinde insanlığın talebini karşılayacak tahmini doğal kaynak ihtiyacı için 1,7 dünya gerekiyor. İnsanoğlu son 4 aydır 2022 kaynaklarından tüketiyor. Buna karşılık bir taraftan gelecekten tüketen toplum bir taraftan kaynakları israf ediyor.

SU İSRAFI YILDA 20 MİLYAR METREKÜP

Dünyanın yüzde 70’i su ile kaplı olmasına rağmen tatlı su oranı %3. Dünyada su kaynaklarının %69’u sulamada, %19’u sanayide ve %12’si ise evsel tüketimde kullanılıyor.

Tarımsal sulama yüzünden yılda 20 milyar metreküp su israf ediliyor. Her yıl 3.4 milyon insan içilebilir temiz suya ulaşamadığı için yaşamını yitiriyor. Türkiye’de son 20 yılda kişi başına düşen su miktarı 4.000 metreküpten 1.346 metreküpe indi. Türkiye her ne kadar geniş temiz su kaynaklarına sahip görünse de 2030 yılındaki nüfus tahminlerine göre su fakiri bir ülke olabiliriz.

1,3 MİLYAR TON GIDA ÇÖPE GİDİYOR

BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) raporuna göre, her yıl yaklaşık 1 trilyon dolarlık gıda tüketicilere henüz ulaşmadan kaybediliyor. Dünya genelinde çöpe giden ve israf olan gıda miktarı yıllık 1,3 milyar ton. Bu miktar tüm Sahra Altı Afrika bölgesinde üretilen yiyecek miktarına eşit. Dünyada her gün 9 kişiden biri aç uyuyor ve 27.000’den fazla insan açlık ve yetersiz beslenmeden hayatını kaybediyor. Türkiye’de yılda yaklaşık 26 milyon ton gıda israf ediliyor.