Çiftçi üretimden vazgeçiyor, sertifikalı tohum satışlarında yüzde 30 düşüş

Çiftçi üretimden vazgeçiyor, sertifikalı tohum satışlarında yüzde 30 düşüş
TÜRKTOB Başkan Yardımcısı Savaş Akcan, girdi fiyatlarına bağlı artan maliyetlerin çiftçilerin bir kısmını üretimden vazgeçmesine yol açtığını söyledi. Akcan, başta girdi maliyetleri olmak üzere, hasat ettiği ürünü kaç liraya satacağını bilemeyen çiftçilerin adeta kumarcı haline geldiğini bildirdi.

Dünya'dan Hüseyin Gökçe'nin haberine göre, piyasalarda yaşanan belirsizlikler çiftçileri üretimden uzaklaştırıyor. Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkan Yardımcısı Savaş Akcan, sertifikalı tohum kullanımının geçmiş döneme göre yüzde 30 azaldığını belirtirken, bunun bir kısmının çiftçinin üretimden vazgeçmesinden kaynaklandığını aktardı. Akcan, çiftçilerin tarladan kaçmaya başladığını bildirdi. Hızlı fiyat değişimi sebebiyle, çiftçilerin ürünü ekerken kullandıkları girdilerin maliyetini bilemediklerini dile getiren Akcan, aynı şekilde hasat zamanı satış fiyatının da ne olacağını bilemediği için çiftçilerin “kumarcı” gibi olduklarını kaydetti.

“SORUN YOK GİBİ GÖSTERMEK, SORUNU ÇÖZMÜYOR”

Tarımsal üretimde maliyet kaynaklı ciddi sorunlar bulunduğunu söyleyen Akcan, buna karşılık sorun yok gibi gösterme çabalarının, sorunu çözmenin önüne geçtiğini belirtti. Son dönemlerde giderek artan, ata tohumlarının takas şenlikleriyle el değiştirmesi konusuna da değinen Savaş Akcan, bunların bulundukları yerin toprak özelliklerine uygun tohum olduğunun altını çizerken, “Üstelik bu tohumların kime gittiğini bilmiyoruz. Nereden geldiği belli olmayan insanlara ülkemizin gen kaynaklarını da bir anlamda teslim etmiş oluyoruz” diye konuştu.