Çin, en uzun süreli insanlı uzay görevine 3 astronot göndermeye hazırlanıyor

Çin, en uzun süreli insanlı uzay görevine 3 astronot göndermeye hazırlanıyor
Çin, son yıllarda hızla gelişen uzay programına yeni bir ilerleme daha ekleyerek, 6 ay sürecek olan en uzun insanlı uzay görevine 3 astronot göndermeye hazırlanıyor.

Çin'in 6 ay devam edecek en uzun süreli insanlı uzay görevi, Çinli astronotlar tarafından uzayda geçirilen en uzun süre rekorunu kıracak.

Shenzhou-13 uzay gemisinin, Çin'in kuzeybatısındaki Gobi Çölü'nde olan Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi'nden cumartesi sabahı erken saatlerde bir Uzun Yürüyüş-2F roketiyle uzaya fırlatılacağı düşünüyor.

Uzay istasyonunun ana Tianhe çekirdek modülünde 90 günlük bir görevi yapan ilk ekip, eylül ayının ortasında dünyaya dönmüştü.

TECRÜBELİ ASTRONOTLAR

Görev, mürettabatın 2 astronotu açısından ilki teşkil etmiyor.

Çin'in ilk uzay yürüyüşünü, 55 yaşındaki Pilot Zhai Zhigang yapmıştı.

Aralarındaki tek kadın olan 41 yaşındaki Wang Yaping, Çin'in uzaya gönderdiği ikinci kadın olacak. Wang, daha önce Çin'in daha önceki deneysel uzay istasyonlarından birinde çalışmalar yapmış ve gerçek zamanlı olarak uzay bilimcisi bir ekibe liderlik etmişti.

41 yaşındaki diğer astronot Ye Guangfu ise uzaya ilk kez seyahat edecek.

'HAZIRLIKLARIMIZ TAMAM'

Çin İnsanlı Uzay Mühendisliği Ofisi Direktör Yardımcısı Lin Xiqiang, roketin yakıtla doldurulduğunu ve uçmaya hazır olduğunu ifade etti.

Lin, "Shenzhou-13 misyonunu yürüten tüm sistemler kapsamlı bir provadan geçti. Uçuş ekibinin durumu iyi ve fırlatma öncesi hazırlıklarımız tamam" dedi

Lin, ekibin tanımlı aktivitelerinin; istasyonu genişletmek, modüldeki yaşam koşullarının iyi olduğundan emin olmak ve uzay tıbbı ve diğer alanlardaki deneylere hazırlık için ekipman kurmak üzere 3 uzay yürüyüşünü kapsadığını bildirdi.

Uzay programını yürüten Çin ordusu birkaç detay yayınlayarak önümüzdeki 2 yıl içinde tamamen işlevsel hale getirmek için istasyona birden fazla ekip yollayacağını bildirdi.

SHENZHOU-13'ÜN BEŞİNCİ SEYAHATİ

Söz konusu görev Shenzhou-13'ün beşinci seyahati olacak.

Lin, 2016 yılında Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) eğitiminden geçen Ye Guangfu ve 2017 yılında Çin'in denizde hayatta kalma eğitimine katılan Avrupalı ​​astronotlarla birlikte Çin'in bu alanda Avrupa ile işbirliğini genişlettiğini ifade etti.

Lin, "Uzay istasyonumuza giren ve uluslararası işbirliği yürüten diğer ülkelerden astronotları memnuniyetle karşılıyoruz. İstasyonun işletme ve kullanım aşamasına girmesinden sonra istasyonumuzu daha fazla yabancı astronotun ziyaret edeceğine inanıyoruz" dedi.

İstaayona, Mengtian ve Wentian adlı 2 modülün daha eklenmesiyle, ağırlık yaklaşık 66 tona çıkacak.

Lin, 2 modülün de bu yıl bitmeden gönderileceğini bildirdi.

2003 yılında Rusya ve ABD'nin ardından tek başına uzaya insanlı uçuş düzenleyen üçüncü ülke olan Çin, o yıldan beri toplam 14 astronotla 7 insanlı uçuş çalışması yaptı.

ÇİN UZAY ÇALIŞMALARINI GENİŞLETİYOR

Pekin, insanlı görevlerin yanı sıra Ay'ın karanlık yüzüne keşif aracı gönderme ve 1970'li yıllardan bu yana ilk defa Ay taşlarını Dünya'ya getirmek de dahil, Ay ve Mars keşiflerine yönelik çalışmaları arttırdı.

Çin bu yıl ayrıca, beraberindeki Zhurong keşif aracıyla Kızıl Gezegen'de yaşam izi araştıran Tianwen-1 uzay sondasını Mars'a iniş yaptırmıştı.

Çin, ABD'nin Pekin'in uzay programının 'gizli doğası ve orduyla yakın bağları' olduğunu iddia ederek, itirazları nedeniyle Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (UUİ) dışlanan ülke olmuştu.

ABD yasaları, Amerikan ve Çin uzay programları arasındaki temas için, Kongre'nin onaylaması lazım. Ancak Çin, uzun zamandır Fransa, İsveç, Rusya ve İtalya gibi ülkelerle uzay alanında işbirliği yapmaya devam ediyor.