170 kişinin işten çıkarıldığı Xiaomi'de direniş sürüyor

170 kişinin işten çıkarıldığı  Xiaomi'de direniş sürüyor
Çinli telefon üreticisi Xiaomi’nin İstanbul Avcılar’da mart ayında açılan fabrikasında sendikalaşma gerilimi yaşanıyor. Türk Metal Sendikası’nın yetki aldığı işyerinde, çoğunluğu kadınlardan oluşan 170 kişinin işten çıkartılması üzerine işçiler eylem başlattı.

Çin haricinde üçüncü fabrikasını Hindistan ve Endonezya’dan sonra mart ayında Türkiye’de faaliyete başlayan telefon üreticisi Xiaomi fabrikasında hareketli günler yaşanıyor. TÜRK-İŞ'e bağlı Türk Metal Sendikası fabrikadaki işçilerin çoğunluğunu üye kaydederek toplu iş sözleşmesi görüşmeleri için geçen hafta pazartesi günü yetki aldı. Yetki alınmasının hemen ardından Salcomp Xiaomi Türkiye fabrikasında çalışan ve çoğunluğu kadınlardan oluşan 170 işçi işten çıkartıldı.

Türk Metal Sendikası İstanbul 1 No'lu Şube Başkanı Mehmet Ali Akman, işçilerin sendikaya üye oldukları için işten çıkartıldığını ancak işverenin 49 koduyla işten çıkış yaptığını söyledi. Eski kod 29’un yerine getirilen 49 kodu, “İşçinin yapmakla ödevli bulunduğu görevleri kendisine hatırlatıldığı halde yapmamakta ısrar etmesi” hallerinde kullanılabiliyor.

İŞÇİLER ÇALIŞMAYI DURDURDU

Habertürk’ün haberine göre; Mehmet Ali Akman, işe girişlerde çıkışlarda ve çay saatlerinde eylem yaptıklarını fakat işten çıkarmalar üzerine 13 Eylül Pazartesi sabahından itibaren çalışmayı durdurduklarını söyledi.

Geceden itibaren 150 işçinin fabrikadan çıkmadığını kaydeden Akman, çıkanların içeri girmesine izin verilmediğini ifade etti. Türk Metal Sendikası’nın Türkiye’nin en büyük sendikalarından biri olduğunu kaydeden Akman, başvuruları üzerine Çalışma Bakanlığı müfettişlerinin işyerinde tespit yaparak rapor hazırladığını belirtti.

ÜRETİM DÖRTTE BİRE DÜŞTÜ

Dışarıdaki işçilerin geceyi çadırlarda geçirdiğini söyleyen Mehmet Ali Akman, içerideki işçiler ile dışarıdakilerin irtibatını kesmek için yangın merdivenlerinin kapatıldığını, fabrikanın çevresinin dikenli telle çevrildiğini, işçilerin özel eşyalarının da bulunduğu soyunma odalarının kapılarının kilitlendiğini söyledi. Akman, fabrikada günde 2600 telefon üretilirken, şu an üretimin 600 – 700 adede düştüğünü bildirdi.

İŞÇİLERİN YÜZDE 90’I KADIN

Fabrikada çalışan işçilerin yüzde 90’ının kadınlardan oluştuğunu kaydeden Akman, işten çıkartılan arkadaşlarının işe dönüşleri için mücadele edeceklerini ifade etti. Akman, işvereni müzakere masasına davet ettiklerini, ancak şu ana kadar bir cevap alamadıklarını sözlerine ekledi.

Xiaomi’nin Hindistan ve Endonezya’dan sonra Çin dışındaki üçüncü fabrikasının Avcılar’da kurulumu 30 milyon dolarlık yatırımla gerçekleştirildi. Toplam 14 bin metrekare araziye kurulu fabrikada, tam kapasiteye ulaşıldığında 2 bin kişilik istihdamla yılda 5 milyon adet akıllı telefon üretilmesi amaçlanıyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 11 Mart'ta Xiaomi'nin akıllı telefon üretimi için test çalışmalarının devam ettiği üretim tesisini ziyaret etmişti. Varank "Fabrika tam kapasiteyle üretime geçildiğinde 2 bin vatandaşımız istihdam imkanı bulacak" şeklinde konuşmuştu.

Fabrikanın açılış töreni 29 Mart'ta gerçekleştirilmişti. Törende Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu da vardı

“İŞ ORTAĞIMIZ İŞLETİYOR VE YÖNETİYOR”

Xiaomi bu konuda şöyle bir açıklamayı gerçekleştirmişti:

“Xiaomi olarak Türkiye'deki fabrikada yaşanan son olaydan haberdarız. Fabrika yatırımı bir Xiaomi iş ortağı tarafından yapılmıştır ve bu iş ortağı tarafından bağımsız olarak işletilmekte ve yönetilmektedir. Olayı öğrenmemizle birlikte durumun tam olarak ne olduğunu anlamak için hemen Türkiye'deki fabrika ile iletişime geçtik. Xiaomi olarak bu olayın en uygun şekilde ele alınacağını umuyoruz. Şirketimiz her zaman mevzuat kaynaklı yükümlülüklerini yerine getirmekte ve faaliyet gösterdiği bölgelerin ilgili yasa ve düzenlemelerine mutlak suretle uymaktadır.”