Cumhurbaşkanı adayı olmak isteyen Kılıçdaroğlu Genel Başkanlığı bırakacak iddiası

Cumhurbaşkanı adayı olmak isteyen Kılıçdaroğlu Genel Başkanlığı bırakacak iddiası
'Cumhurbaşkanı adayı bir partinin genel başkanı olmamalı' görüşünü savunan Kılıçdaroğlu'nun CHP Genel Başkanlığı’nı bırakabileceği iddia edildi. Kılıçdaroğlu’ndan sonra genel başkan olabilmek için Grup Başkanvekili Özgür Özel ile Oğuz Kaan Salıcı’nın hazırlık yaptığı belirtiliyor.

Millet İttifakı’nda adaylık tartışmaları sürerken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile ilgili sürpriz bir iddia ortaya atıldı. Yeni Şafak'ta yer alan habere göre, Cumhurbaşkanı adayı olmak isteyen Kılıçdaroğlu’nun, “cumhurbaşkanı partili olmamalı” tezini savunduğu için CHP genel başkanlığını bırakabileceği konuşuluyor. Kılıçdaroğlu’nun, aday olması ve seçilmesi halinde “tarafsız cumhurbaşkanı” vaadini yerine getirebilmek için Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi olanak tanısa da CHP Genel Başkanlığı görevinden ayrılması gerektiğine işaret ediliyor. Böyle bir adımda ise Kılıçdaroğlu’nun Mayıs 2010’dan beri oturduğu CHP Genel Başkanlığı koltuğu için hesaplar başlayacak.

İKİ İSİM HAZIRLIK YAPIYOR

İddialara göre parti içinde hareketlenmeler başladı bile. Kulislerde, Kılıçdaroğlu’ndan sonra genel başkan olabilmek için bazı isimlerin çalıştığı konuşuluyor. Aday adaylığı için Grup Başkanvekili Özgür Özel ile Oğuz Kaan Salıcı’nın hazırlık yaptığı belirtiliyor. Özel’in son dönemde şehir dışı ziyaretlerini arttırması, adaylığın göstergesi olarak değerlendiriliyor. Erbil’e giden heyetin başında Salıcı’nın olması da dikkat çekici. “CHP kapatılmalıdır” diyen 10 Aralık Hareketi’nin temsilcilerinden Salıcı, HDP ile ittifakı savunan, açılım politikalarını destekleyen, Batı yanlısı liberal politikaları savunan bir isim.