DİSK'ten, Çalışma Bakanlığı önünde asgari ücret eylemi: 5 bin 200 TL olsun

DİSK'ten, Çalışma Bakanlığı önünde asgari ücret eylemi: 5 bin 200 TL olsun
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu, asgari ücretin net 5.200 lira olması talebiyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde eylem yaptı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplantıları üçüncü gününde devam ederken Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde asgari ücrete dair taleplerini yinelemek için eylem yaptı.

Eylemde basın açıklaması yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu şunları ifade etti:

"Pahalılık, faturalar belimizi büküyor. Ekonomik krizin faturasını bizler ödüyoruz. Her gece faturaları düşünüyoruz. Her gün yoksullaşıyoruz. Biz çalışıyoruz üretiyoruz, Türkiye'nin ekonomisi bizim ürettiğimiz değerlerle büyüyor ama biz geçinemiyoruz. Döviz kurundaki artış nedeniyle alım gücümüz düşüyor. 'Türkiye büyüyor' deniyor ama bu büyümeden payını alamayan emekçi sınıfı olarak biz daha çok yoksullaşıyoruz. Emek ucuzladıkça yabancı sermayeyi Türkiye'ye çekmeyi hedefliyorlar. Yok öyle yağma. bu ülkenin işçi sınıfı satılık değildir. Pandemi ile daha da artan enflasyonu görüyoruz. Asgari ücret belirlenirken öncelikle işçinin ailesi ile birlikte geçinebileceği ücret olarak belirlenmelidir. Asgari ücretin gerçek enflasyon karşısındaki kaybı giderilmeli. Milli gelirden payını almalı asgari ücret. Bu ülkede 4 kişilik bir ailenin sadece gıda harcaması bile 3 bin liranın üzerine çıktı. Asgari ücretin 5 bin 200 lira olması gerektiğini söylüyorum"

DİSK Yönetim Kurulu bugün saat 13.00'te Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile görüşecek.