Don ve kuralığın vurduğu çiftçiyi şimdi de sel ve dolu vurdu

Don ve kuralığın vurduğu çiftçiyi şimdi de sel ve dolu vurdu
Don ve kuraklık nedeniyle zor günler geçiren çiftçileri bu hafta ise sel ve dolu vurdu. Yurdun dört bir köşesinden sel ve dolu nedeniyle olumsuz haberler gelirken, çiftçiler afet bölgelerine destekleme verilmesini istiyor.

Kuraklık 41 ilde çok yoğun olarak hissediliyor. Konuya ilişkin uzmanlar kuraklık sebebiyle zarar gören bölgelerde üretimde büyük kayıp yaşanacağına dikkat çekiyor. Buna karşılık yağışların yetersizliği nedeniyle birçok bölgede sulama için kullanılan baraj, gölet ve göllerde yeteri kadar su birikmemesi nedeniyle sulama sezonu da sıkıntılı başladı. Köylülere dönüşümlü ve kısıtlı su verilmeye başlandı.

Ziraat Odaları Birliği'nden alınan bilgilere göre; Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Adıyaman, Şırnak, Siirt, Mardin, Gaziantep, Kilis, Erzurum, Erzincan, Elazığ, Malatya, Tunceli, Van, Konya, Aksaray, Sivas, Kütahya, Burdur, Amasya, Denizli, Nevşehir, Kırıkkale, Afyonkarahisar, Çankırı, Kayseri, Yozgat, Çorum, Niğde, Isparta, Kırşehir, Uşak, Karaman, Ankara, Eskişehir, Muğla, Muş, Aydın, Hakkari, Kahramanmaraş illerinin kuraklıktan ileri derecede etkilendiği tespit edildi.

KURAKLIK YETMEDİ ŞİMDİ DE SEL VE DOLU VURDU

Isparta’nın Şarkikaraağaç ilçesinde yaşanan dolu yağışı zor anlar yaşattı. Bağ, bahçe ve tarlaları dolu vurdu. Üretici perişan oldu.  Dolu yağışı nedeniyle ilçede her yer beyaza bürüdü.

Isparta’nın Gelendost ilçesinde başlayan dolu yağışının ardından Akdağ Köyü sele teslim oldu. Şiddetli dolu yağışı sebebi ile meydana gelen sel sonrası Kaymakam Onur Alimoğlu bölgede inceleme yaptı. Kaymakam Alimoğlu, ‘Akdağ köyümüze ve bu afetten etkilenen tüm hemşehrilerimize geçmiş olsun diliyorum. Çok şükür ki; bizlere ulaşan yaralı ve can kaybı bilgisi yok’ dedi.

Edirne’de önceki gün aniden bastıran dolu yağışı tarım alanlarının zarar görmesine neden oldu. Dolu yağışı nedeniyle buğday, ayçiçeği ve meyve bahçelerinde bulunan ürünler zarar gördü. Edirne’de çiftçilik yapan Şener Engincan bir yıllık emeklerinin yok olduğunu söyleyerek, çiftçinin zararının bir an önce tespit edilip telafi edilmesi gerektiğini vurguladı.

Adana’da aşırı sıcak nedeniyle kentte yetişen karpuz, kavun, şeftali ve domateste yanıklar oluştu. Adana Kabzımallar Odası Başkanı Ali Batman, "Özellikle karpuzu önce poyraz vurdu ardından güneş yaktı. Güneş yanığı olan meyve ve sebzeler çabuk bozulup çöpe gidiyor" dedi.