DSÖ'den maymun çiçeği virüsü açıklaması

DSÖ'den maymun çiçeği virüsü açıklaması
Birçok ülkede görülen maymun çiçeği hastalığıyla ilgili olarak Dünya Sağlık Örgütünden (DSÖ) yeni bir açıklama geldi.

Dünyada maymun çiçeği (monkeypox) hastalığı vakaları artmaya devam ederken, DSÖ, maymun çiçeği hastalığının şimdiye kadar 6 ülkede en az 250 kişiye bulaştığını doğruladı. DSÖ, "Virüse ve bulaşıcılığına dair bildiklerimizden yola çıkarak, bu salgının kontrol altına alınabileceğini söyleyebiliriz" açıklamasını yaptı.

LEWIS: MAYMUN ÇİÇEĞİ TEHLİKE ARZ ETMİYOR

DSÖ Çiçek Hastalıkları Sekreterliği Başkanı Dr. Rosamund Lewis, BM'nin Cenevre ofisindeki haftalımbasın toplantısında yaptığı açıklamada yayılmakta olan maymun çiçeği virüsünün tehlike arz etmediğini söyledi.

Şimdiye kadar 16 ülkede 250 maymun çiçeği vakasının raporlandığını bildiren Lewis , "Virüse ve bulaşıcılığına dair bildiklerimizden yola çıkarak, bu salgının kontrol altına alınabileceğini söyleyebiliriz." dedi. 

KEMİRGEN HAYVANLAR TAŞIYOR

Lewis maymun çiçeğinin en çok kemirgen hayvanların taşıdığını söyledi. Bu virüsü en çok yaydığından şüphelendikleri hayvanlar ise kanguru sıçanı, bayağı yediuyur (glis glis) ve çayır köpekleri.

Orta Afrika Cumhurşyeti, nijerya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Kamerun gibi ülkelerde maymun çiçeğinin bölgesel bir hastalık olduğunu belirten Lewis, DSÖ'ye vaka bildiren ülkelerde ise bu salgının nadiren görüldüğünü söyledi.

6 MAYIS'TA İNGİLTERE'DE GÖRÜLDÜ 2 HAFTA İÇİNDE 16 ÜLKEYE YAYILDI

Afrika kıtasının dışına çıkarak 6 Mayıs'ta İngiltere'de görülen maymun çiçeği virüsü 2 haftada 16 ülkeye yayıldı.
İngiltere'nin dışında İspanya, Portekiz, Almanya, İtalya, Kanada, Belçika, İsveç, ABD, İsrail ve Danimarka maymun çiçeğinin tespit edildiği ülkeler arasında yer alıyor. Virüs en son Birleşik Arap Emirlikleri ve Slovenya'da görüldü.

DSÖ'ye göre çiçek hastalığı aşıları, maymun çiçeği virüsüne karşı yüzde 85'e kadar etki gösterebiliyor.