Dünya Haberleri

İran'dan Yunanistan'a 'korsanlık' suçlaması

İran, Yunanistan kıyılarında İran bandıralı bir geminin Yunan hükümeti tarafından alıkonulduğunu ve geminin taşıdığı petrole ABD'nin talebiyle el konulduğunu duyurdu. Bunun üzerine Yunanistan'ın Tahran'daki Maslahatgüzarı, İran Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Çin'den, ABD'ye Tayvan resti, ada çevresinde tatbikat yaptı

Çin, ABD Başkanı Joe Biden'ın Japonya ziyaretinde Tayvan'ın savunmasına destek veren sözlerinin ardından ada çevresinde askeri tatbikat düzenledi.

Karadeniz’de Montrö’yü delme planı

Rusya'nın Ukrayna operasyonunu takip eden Batı'nın Rusya'ya karşı yaptırımları, dünya çapında enerji ve gıda krizine yol açarken, tam teşekküllü savaş çıkarma potansiyeline sahip bir öneri ortaya atıldı. Batı basının ortaya attığı iddia 'Montrö Sözleşmesini' delme planı olarak yorumlandı.

Rusya: Dolar cinsi borcumuzu ruble ile ödeyeceğiz

Rusya Maliye Bakanlığı, Rus kurumlarından borç ödemesi alınması için gerekli lisansın yenilenmemesi nedeniyle dolar cinsinden borçların ruble ile ödeneceğini duyurdu.

İmran Han'dan Pakistan halkına cihad çağrısı

Pakistan'ın başkenti İslamabad'da büyük bir miting yapma çağrısında bulunan Pakistan'ın eski lideri Imran Han, Pakistan halkına cihad çağrısı yaptı.

Soros, Davos'ta konuştu: Rusya ve Çin en büyük tehdit

Amerikancı darbe girişimleri ve iç kışkırtmalarda adı eksik olmayan ABD’li spekülatör George Soros , Rusya'nın Ukrayna'da 'derhal yenilmezse' Batı'nın medeniyeti kurtarmak için iklim değişikliğine zamanında müdahale edemeyeceğini savunarak, Rus askerlerinin Ukrayna'daki varlığını '3. Dünya Savaşı'nın başlangıcı' olarak nitelendirdi.

Yunanistan, Ukrayna'ya silah desteğine devam ettiğini itiraf etti

Yunanistan Milli Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopoulos, ülkesinin Ukrayna’ya şubat ayında sağladıklarına ek olarak yeni silah partilerini tedarik ettiğini itiraf etti.

ABD bebek maması krizine karşı soruşturma başlattı

ABD Federal Ticaret Komisyonu, ABD'de yaşanan bebek maması sıkıntısına dair soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Türkiye'nin terör örgütüne operasyon sinyali ABD'yi telaşlandırdı: Bölgesel istikrarı zayıflatırmış

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, Türkiye'nin Suriye'de terör örgütüne karşı olası askeri harekatıyla ilgili 'Herhangi bir operasyon, bölgesel istikrarı daha da zayıflatacak' dedi.

ABD’de ilkokula silahlı saldırı: 21 kişi hayatını kaybetti

ABD'nin Teksas eyaletindeki bir ilkokula düzenlenen silahlı saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada Vali Greg Abbot, 18'i çocuk ve 3'ü yetişkin olmak üzere toplam 21 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Çin, Kovid-19 salgından etkilenen işletmelere kredi desteğini artıracak

Çin'de Kovid-19 salgınından etkilenen işletmelere ve kilit sektörlere kredi ve finansman desteğinin artırılacağı bildirildi.

Macaristan’da OHAL ilan edildi

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Ukrayna'daki çatışmalar nedeniyle bu gece yarısından itibaren ülke genelinde olağanüstü hal ilan etti.

Ghebreyesus, yeniden Dünya Sağlık Örgütü başkanlığına seçildi

Dünya Sağlık Asamblesi, Cenevre’deki 75. özel oturum sırasında, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus’u ikinci dönem başkanlığına seçti.

Ruble, dolar karşısında son 4 yılın en güçlü seviyesinde

Dolar karşısında güçlenmeye devam eden Rus rublesi, son 4 yıldaki en güçlü konumuna yükseldi.

Ukrayna ordusu isyan etti... Emirlere uymak istemiyoruz!

Ukrayna ordusundan 7 farklı birlik video yayınlayarak isyan etti. Birliklerin yayınladığı videolarda “Cephanemiz tükeniyor. Geri çekilmemize izin verilmiyor. Topçu desteği yok. Ölümüne mevzide durmamız emrediliyor. Emirlere uymak istemiyoruz.” ifadelerine yer verildi.

ABD eski Dışişleri Bakanı Kissinger: Ukrayna, Rusya'nın taleplerini kabul etmek zorunda

Eski Amerikan Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, Davos’ta yaptığı konuşmada “Ukrayna Rusya’nın şartlarını kabul etmek zorunda. Toprak versin ve barış yapsın.” dedi. ABD, Çin gerginliğini de değerlendiren Kissinger, ABD'nin Çin ile doğrudan bir çatışmadan kaçınması gerektiğini söyledi.