Dünya Haberleri

Rusya: Afganistan’daki tehditlerin yayılmasını önlemek için Orta Asya’ya teçhizat gönderiyoruz

Rusya Dışişleri Bakanlığı BDT Üçüncü Dairesi Başkanı Sternik, Rusya’nın Orta Asya ülkeleri ile birlikte Afganistan’daki tehditlerin bölgeye yayılmasını önlemek için önleyici nitelikli tedbirler aldığını ifade etti.

'Kürt sorunu' ile ilgili ABD'yi adres gösterdi: Bu sorunu ABD'nin çözebileceğini düşünüyoruz

Suriye Demokratik Güçleri (SDG)'nin sözde komutanı 'Mazlum Kobani' kod adlı Ferhat Abdi Şahin, ABD merkezli bir yayına yaptığı konuşmada Türkiye'yi Kürt sorunu konusunda yeni bir adım atmaya ikna etmesi için Washington'u adres gösterip "Bu sorunu yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'nin çözebileceğini düşünüyoruz" dedi.

Omicron varyantı Avustralya'ya da sıçradı

Koronavirüsün dünyada yayılmaya devam eden son varyantı Omicron, çok uzun bir süre sonra sınırlarını henüz açan Avustralya'da da tespit edildi.

Kuveyt, yeni varyant nedeniyle 9 ülkeye seyahat yasağı getirdi

Kuveyt, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yeni varyantı Omicron'un tespit edildiği 9 Afrika ülkesine seyahat yasağı uygulayacağını duyurdu.

ABD, Dedeağaç'a yığınak yapmaya devam ediyor

ABD'ye ait "ARC Independence" isimli askeri nakil gemisinin Yunanistan'ın Dedeağaç Limanı'na vardığı bildirildi. "Atlantic Resolve" askeri tatbikatına destek amacıyla çok sayıda helikopter ve askeri araç taşıyan geminin Türkiye'ye yalnızca 40 km uzaklıktaki Dedeağaç Limanı'na gelecek tek nakil gemisi olmadığı, askeri malzeme nakli için başka gemilerin de ilerleyen günlerde limana geleceği ifade edildi.

İsrail ülke sınırlarını yabancılara kapattı

İsrail, gündemdeki Omicron varyantına karşı, yabancıların ülkeye girişinin istisnalar dışında yasaklandığını duyurdu.

Afganistan Başbakanından sesli açıklama: Ekonomik kriz ve işsizliğin nedeni Taliban değil

Taliban geçici hükümeti Başbakanı Muhammed Hassan Ahund, Taliban'ın Afganistan'ı ele geçirmesinin ardından ilk kez sesli açıklama yaptı.

CIA'nın Afganistan yalanları Wikileaks belgelerinde

Wikileaks'in 2010 yılında sızdırdığı, CIA'in Taliban'ın kadınlara zulmettiğine dair haberler uydurulması tavsiyesi, ABD basınında benzer haberlerin çıkmasıyla yeniden gündemde.

Afrika'da Fransa karşıtı tepkiler artıyor: Nijer'de Fransız konvoyunun geçişi engellendi

Burkina Faso'dan Mali'nin Gao kentine ilerleyen Fransız askeri konvoyunun geçişi Nijer'in batısında halk tarafından engellendiği, Fransız askerleri ve Nijerli güvenlik güçlerinin yolu açmak için uyarı ateşi açması sonucu iki kişinin öldüğü bildirildi.

İngiltere'de 2 kişide 'süper varyant' vakası görüldü

İngiltere'de iki kişide yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yeni varyantı tespit edildi.

Rus Dışişleri: Afganistan'dan gelen göç baskısı Rusya'yı etkileyebilir

Rusya Dışişleri Bakanlığı, BDT Üçüncü Dairesi Direktörü Aleksandr Sternik, Afganistan'dan gelen göç baskısının potansiyel olarak Rusya'yı etkileyebileceğini söyledi.

Irak'ta Emevi dönemine ait çamurdan cami keşfedildi

Irak'ın Zikar vilayetinde Emevi dönemine ait çamurdan bir caminin bulunduğu duyuruldu.

Almanya'daki yeni koalisyon hükümeti Türkiye'yi hedef aldı

Almanya’da Merkel dönemi resmen sona erdi. Sosyal Demokratlar, Yeşiller ve liberal Hür Demokrat Parti liderleri anlaştı. 170 sayfalık koalisyon sözleşmesinde Türkiye’yi hedef alan ifadelere yer verildi.

AB'den İsrail'e tepki: Filistinlilere ait evlerin yıkılması barış umutlarını baltalıyor

Avrupa Birliği (AB), Filistinlilere ait ev ve işletmelerin İsrail makamlarınca yıktırılmasının uluslararası hukuka aykırı olduğunu ve barış umutlarını baltaladığını açıkladı.

The Hill'den ABD seçimlerinde 'karanlık para' iddiası

ABD'li haber sitesi The Hill, Başkan Joe Biden'ın Kasım 2020 seçiminden galip çıkmasında, kendisine oy verme potansiyeli bulunan yüz binlerce kişiye yüz milyonlarca bildirim göndermek için 100 milyon dolardan fazla para harcayan bir STK'nin rolüne ışık tuttu.

Çin'de yurt içi kaynaklı yeni Kovid-19 salgını

Çin, ekimde başlayan yurt içi kaynaklı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarını yeni kontrol altına almışken Yangzı Nehri deltasında üç kente yayılan yeni bir salgınla karşı karşıya kaldı.