Dünya Haberleri

Putin: Aliyev ve Paşinyan sınır belirleme konusunda anlaştı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın, Soçi şehrinde yaklaşık 3 saat süren görüşmenin ardından ortak basın açıklaması yaptığını belirtti. Rus lider Putin, görüşmeye ilişkin, "Aliyev ve Paşinyan sınır belirleme konusunda anlaştı" dedi.

Rusya'da Putin’e güven oranı yüzde 56

Rusya’da yapılan anket, ülke vatandaşlarının yarısından fazlasının Devlet Başkanı Vladimir Putin’e güvendiğini gösterdi.

Putin, Aliyev ve Paşinyan'la Soçi'de üçlü zirve toplandı

Rusya lideri Putin, Soçi'de Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Paşinyan'ı ağırladı. Ana gündemin Dağlık Karabağ olduğu görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Putin diyaloğun, özellikle doğrudan ikili temasların önemine vurgu yaptı.

Kırgızistan’da darbe girişimi önlendi

Kırgızistan Ulusal Güvenlik Komitesi, ülkede gerçekleştirilmesi planlanan darbe girişiminin önlendiğini duyurdu.

Fransa ve İngiltere arasında sığınmacı gerilimi tırmanıyor

Manş Denizi'nde yaşanan sığınmacı faciasının ardından Londra ve Paris arasındaki gerilim tırmanırken, Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, İngiliz mevkidaşı Priti Patel ile yapması beklenen görüşmeyi iptal etti.

Irak Türkmen Cephesi: Kerkük'e Peşmerge'nin girmesine izin vermeyeceğiz

Eski Irak Türkmen Cephesi Lideri ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, Peşmerge'nin Kerkük'e girmesi girişimine ilişkin açıklama yaptı.

Rusya: Suriye'deki militanlar, provokasyonlar için kimyasal madde stoğu yaptı

Rusya'nın Suriye'deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi, İdlib bölgesindeki Nusra Cephesi militanlarının, Suriye ordusunu kimyasal silah kullanmakla suçlamak amacıyla toksik madde stokladığını duyurdu.

Afrika'da yeni varyant, İngiltere uçuşları durdurdu

İngiltere, Güney Afrika ve Botsvana'da görülen ve koronavirüsün B.1.1.529 olarak isimlendirilen yeni bir varyantı nedeniyle 6 Afrika ülkesini, COVID-19 salgınıyla mücadele kapsamında oluşturduğu seyahat listesinde "kırmızı listeye" aldı.

AB’ye seyahat edeceklere yeni aşı kuralı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından yapılan açıklamaya göre, DSÖ'nün onayladığı aşıları olan kişiler, 2. dozlarına müteakip 9 ay içinde 3. aşıyı yaptırmış olmaları ve negatif PCR testi sunmaları halinde Schengen bölgesine girebilecek.

6. Filo gemisi Karadeniz'e girdi! Rusya yakın takipte

ABD 6. Filosu, Amerikan Donanmasına ait 'USS Arleigh Burke' güdümlü füze destroyerinin Karadeniz’e giriş yaptığını duyurdu. Rusya ise Amerikan gemisinin takibe alındığını duyurdu.

Fransa'da maske zorunluluğu geri geldi

Koronavirüs salgınının yeni dalgasının etkiyle günlük vaka sayılarının arttığı Fransa'da kapalı mekanlarda ve çeşitli alanlarda yeniden maske zorunluluğu getirildi.

AB, seyahatlerde 9 ay içinde 3. doz Kovid-19 aşısı olma şartı getiriyor

Avrupa Birliği (AB) içinde ve 3. ülkelerden seyahatlerde koronavirüs için ikinci dozu takip eden 9 ay içinde 3. doz aşı olmayanların sertifikası geçersiz sayılacak.

Manş Denizi'nin en büyük sığınmacı faciası: İngiltere ve Fransa birbirini suçladı

Fransa'dan İngiltere'ye gitmek isteyen sığınmacıların bulunduğu bir botun batması sonucu 27 kişinin hayatını kaybetmesi, Manş Denizi'nde yaşanan en büyük sığınmacı faciası olarak kayıtlara geçti. Olayın ardından 5 insan kaçakçısı gözaltına alınırken, İngiltere ve Fransa yetkilileri birbirlerini suçladı.

ABD Çin, Japonya, Pakistan ve Singapur'dan 27 kişi ve kuruluşu kara listeye aldı

ABD Ticaret Bakanlığı, 'ABD'nin ulusal güvenliğine aykırı faaliyetlerde bulundukları' gerekçesiyle Çin, Japonya, Pakistan ve Singapur'dan toplam 27 kişi ve kuruluşun kara listeye eklendiğini duyurdu.

BM: Dünyada her 3 kadından 1'i şiddete maruz kalıyor

BM Kadınların Güçlendirilmesi Birimi ülke direktörü Asya Varbanova, "Dünyada 15 yaş üstü neredeyse üç kadından biri hayatları boyunca en az bir kere yakın partnerleri ya da parteri olmayan biri tarafından fiziksel ya da cinsel şiddete maruz bırakılıyor’’ dedi.

Interpol'e BAE'li başkan

Türkiye'nin evsahipliğindeki Uluslararası Polis Teşkilatı (Interpol) başkanlığı seçimini, Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) Ahmed Nasır el Raisi kazandı.