Dünya Haberleri

İran: Türkiye'nin Kafkasya'daki girişimini memnuniyetle karşılıyoruz

İran'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Ferazmend, ülkesinin Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kafkasya'da barış ve iş birliği için gündeme getirdiği 3+3 inisiyatifine destek verdiğini söyledi.

Taliban Sözcüsü: Mevcut hükümetin kapsayıcı olduğunu düşünüyoruz

Taliban Sözcüsü Suheyl Şahin, Afganistan'da geçen aylarda kurdukları hükümetin, Batılı ülkelerden gelen eleştirilere rağmen kapsayıcı olduğunu düşündüklerini söyledi.

ABD'den Rus üniversitesine yaptırım

ABD Ticaret Bakanlığı, Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü'nü (MFTI) 'ihracat kısıtlamaları' listesine dahil etti.

Suriye hava savunması İsrail uçaklarının attığı 12 füzenin 10'unu vurdu

Rusya'nın Suriye'deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi, dün gece İsrail'e ait F-16 jetlerinin Suriye'ye 12 füze saldırısı düzenlediğini, Suriye'nin Rus yapımı Buk-M2E ve Pantsir-S sistemlerinin 10 füzeyi imha ettiğini duyurdu.

İran: BAE ile yeni bir sayfa açma konusunda anlaştık

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Bakıri, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile 'ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açma' konusunda anlaştıklarını duyurdu.

Irak Petrol Bakanı Abduccebar: Petrolün varil fiyatı 100 dolara çıkabilir

Irak Petrol Bakanı Abduccebar, petrolün varil fiyatının 100 dolara kadar yükselebileceğini ancak sonrasında daha altında bir fiyatla sabitlenerek istikrar sağlayabileceğini söyledi.

Avrupa Parlamentosu'ndan Türkiye'deki Suriyelilere 150 milyon euro desteğe onay

Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği'nin bütçesinden Türkiye'deki sığınmacıları desteklemek için yürütülen programa yaklaşık 150 milyon euro ek kaynak sağlanmasını onayladı.

Çin'de hayran kitlesine sahip ünlülere sosyal medyada zenginlik ve şatafat sergileme yasağı

Çin Siber Uzam İdaresi'nden yapılan açıklamada, herkes gibi 'temel sosyalist değerlere uymaları gereken' pop yıldızları gibi şöhretlerin sosyal medyada zenginliklerini ve abartılı zevklerini sergilemeleri yasaklandı.

Pentagon yeni UFO görev gücü oluşturuyor

ABD Savunma Bakanlığı, ABD Donanması'nın Tanımlanamayan Hava Olayları Görev Gücü'nün halefi olacak, havadaki tanımlanamayan nesneleri tespit etmek için özel bir grup kurulması talimatını verdi.

Almanya günlük vaka sayısında yeni rekor: 66 bin 884 yeni vaka

Almanya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında son 24 saatte görülen rekor seviyede vaka artışı devam ediyor.

ABD'nin güdümlü füze taşıyan muhribinin Tayvan Boğazı'ndan geçişine Çin'den protesto

Çin, ABD'nin güdümlü füze taşınan savaş gemisinin Tayvan ile egemenlik ihtilafı nedeniyle askeri gerilimlerin yaşandığı Tayvan Boğazı'ndan geçişini protesto etti.

ABD şimdi de Ukrayna'ya füze yerleştirme peşinde

Batı medyasında Rusya'nın Ukrayna'nın doğusuna saldırmak için hazırlık yaptığına dair iddialar ortaya atılırken CNN televizyonu, ABD’nin Ukrayna’ya askeri danışmanlar ve silah sistemleri gönderebileceğini savundu.

İsrail'den Suriye'ye füze saldırısı

Suriye resmi ajansı SANA, hava savunma sistemlerinin Humus'un kuzeybatısında füze saldırılarına karşılık verdiğini duyurdu.

Rusya ve Çin, ABD'nin saldırgan politikalarına karşı yeni yol haritası belgesini imzaladı

Rus ve Çinli bakanlar, iki ülke arasında askeri alanda işbirliğinin geliştirilmesine yönelik yol haritası belgesini imzaladı. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, ABD'nin Rusya'ya karşı batı ve doğu yönlerinden aynı anda nükleer silah kullanma talimi yaptığını belirtti.

ABD’den 'Almanya ve Danimarka'ya seyahat etmeyin' uyarısı

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri ile Dışişleri Bakanlığı, Kovid-19 vaka artışı nedeniyle Almanya ve Danimarka'ya seyahat uyarısında bulundu.

Putin, Aliyev ve Paşinyan Soçi'de görüşecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan 26 Kasım’da Soçi’de görüşecek.