Dünya Haberleri

Biden, askıya alındığı söylenen Ukrayna'ya 200 milyon dolarlık askeri yardımı gizlice onaylamış

CNN kanalı, ABD Başkanı Biden'ın Ukrayna'ya yönelik ilave 200 milyon dolarlık güvenlik yardımı paketini gizlice onayladığını öne sürdü.

Kuzey Kore'den yeni füze denemesi

Güney Kore medyası, Kuzey Kore'nin Japon Denizi istikametine 'tanımlanamayan' bir füze atışı yaptığını kaydetti.

Kazakistan’ın yeni başbakanı Alihan Smailov oldu

Kazakistan’ın yeni başbakanı belli oldu. Kazakistan’da yeni başbakan Alihan Smailov oldu.

Kazakistan'da hayat normale dönüyor! Tokayev: KGAÖ barış güçleri 2 gün içinde çekilmeye başlayacak

Kazakistan Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev "KGAÖ Barış Gücü 2 gün içinde aşamalı şekilde Kazakistan'dan çıkmaya başlayacak, çekilme süreci en fazla 10 gün olacak" ifadelerini kullandı.

Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli hayatını kaybetti

David Sassoli'nin bu sabah hayatını kaybettiğini, sözcüsü Roberto Cuillo Twitter hesabında açıkladı. 65 yaşındaki Sassoli, bağışıklık sistemindeki bozukluk sonrası hastaneye kaldırılmıştı.

Afganistan: Bir daha kimsenin içişlerimize karışmasına izin vermeyeceğiz

Afganistan'da Taliban hükümetinin Dışişleri Bakan Vekili Amir Han Muttaki, ülkesinin büyük güçlerin çatışma alanı olmasına müsaade etmeyeceklerini, tüm komşularla ve uluslararası toplumla karşılıklı saygıya dayalı bir ilişki kurmak istediklerini söyledi.

Alman Bakan: Toplumumuz için en büyük tehdit, aşırı sağcılıktır

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, ülkede demokrasi ve çoğulcu toplum için en büyük tehdidin aşırı sağcılık olduğunu söyledi.

ABD'de enflasyon kaygısı koronavirüsün önüne geçti

ABD’de yapılan bir ankette, ülkedeki ekonomik durumdan duyulan endişenin Kovid-19 salgınının önüne geçerek ilk sıraya yerleştiği ortaya çıktı.

Kazakistan lideri Tokayev: Barışçıl protestoculara karşı güç kullanmadık, kullanmayacağız

Kazakistan Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev, ülkesindeki durum konusunda AB Konseyi Başkanı Charles Michel’le bir video-konferans görüşmesi gerçekleştirdi. Tokayev, görüşme sırasında Michel’e, kazak emniyet güçlerinin barışçıl protestoculara karşı güç kullanmadığını aktardığını belirtti.

Danimarka'da İstihbarat Teşkilatı Başkanı basına gizli bilgi sızdırmaktan yargılanıyor

Danimarka'da Askeri Güvenlik ve İstihbarat Teşkilatı (FE) Başkanı Lars Findsen'in basına gizli bilgi sızdırmaktan yargılandığı açıklandı.

Almatı’da gözaltına alınan yabancının yurtdışındaki terör örgütleri ile bağlantısı olduğu anlaşıldı

Kazakistan Ulusal Güvenlik Komitesi, aşırılık yanlısı gruplardan birinin Almatı’da gözaltına alınan liderinin yabancı uyruklu olduğunu, ayrıca yurtdışındaki radikallerle de bağlantısı olduğunu bildirdi.

IMF’den gelişen ülkelere uyarı: Faiz artışlarına hazır olun

IMF gelişmekte olan ülkelere Fed’in hızlı sıkılaşmasına hazır olma çağrısı yaptı. Çağrıda faiz artışının sinyalleri verildi.

Çin'den Kazakistan'a güvenlik desteği teklifi

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, şiddet olaylarının yaşandığı komşu ülke Kazakistan’la güvenlik alanındaki işbirliğini artırmayı ve ‘dış güçlerin’ müdahalelerine karşı koymak konusunda destek vermeyi istediklerini söyledi.

Rusya ve ABD heyetleri, güvenlik garantilerini görüşmek için Cenevre'de bir araya geldi

Moskova'nın talep ettiği güvenlik garantileriyle ilgili Rusya ve ABD heyetleri arasındaki müzakereler İsviçre'nin Cenevre kentinde yapılıyor.

Putin: Kazakistan devletine yönelik tehdidi, dış ve iç güçler yarattı

Kazakistan’ barış güçlerini gönderen Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü ülkelerinin olağanüstü toplantısında konuşan Tokayev, "Kazakistan bir darbe girişiminin üstesinden geldi" dedi. Putin ise, “Evimizdeki durumu sarsmalarına izin vermeyeceğiz ve renkli devrimlere müsaade etmeyeceğiz” açıklamasında bulundu.

Tokayev: Kazakistan bir darbe girişiminin üstesinden geldi

Kazakistan’ barış güçlerini gönderen Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü ülkelerinin olağanüstü toplantısında konuşan Tokayev, "Kazakistan bir darbe girişiminin üstesinden geldi" dedi.