Ekonomi Haberleri

ENAG: Yıllık enflasyon yüzde 58.65

ENAG, Kasım ayı Tüketici Fiyat Endeksi'ni açıkladı. ENAG, Kasım ayı enflasyon oranını açıkladığı duyurusunda, yıllık enflasyonun yüzde 58.65 olarak gerçekleştiğini belirtti.

Enflasyon rakamları açıklandı! Son üç yılın zirvesinde

Kasım ayı enflasyon rakamları açıklandı. Tüketici fiyatları, kasım ayında aylık bazda yüzde 3,51 artarken, yıllık enflasyon yüzde 19,89'den yüzde 21,31'e yükseldi. Bu rakamlarla enflasyon 3 yılın zirvesine çıktı.

Sanayi ve elektrik üretiminde doğalgaza yüzde 20 zam

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'nin (BOTAŞ) internet sitesinde aralık ayına ilişkin tarife tablosu yayımlandı. Açıklamaya göre, konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine uyguladığı satış fiyatı değişmezken, büyük sanayi ve ticari kuruluş abone grupları ile elektrik üretim amaçlı kullanılan doğal gaz tarifesine yüzde 20 oranında zam geldi.

İstanbul’un kasım ayı enflasyonu 24,05

İstanbul Ticaret Odası verilerine göre, İstanbul'da perakende fiyatlar kasımda bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 24,05 artış kaydetti.

Alkole bir zam daha!

Brown-Forman grubu içkilerine zam yapıldığını duyuran Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş, "Yorum yazmıyorum artık" dedi.

Merkez Bankası brüt rezervleri 87 milyar dolara geriledi

Merkez Bankası brüt döviz rezervleri 26 Kasım itibarıyla 87 milyar dolar oldu. Bir önceki haftada brüt rezervler 87.9 milyar dolar düzeyindeydi.

TOBB Hayvancılık Meclisi Başkanı Şahbaz'dan 'Zarar ediyoruz' açıklaması

TOBB Hayvancılık Meclisi Başkanı Mehmet Şahbaz, "Son 1 yılda yem maliyetlerimiz yüzde 100’ün üzerinde arttı. Aynı dönemde kırmızı et fiyatları yüzde 27 arttı. Her şeyin yüzde 100 arttığı bir ortamda kırmızı etin fiyatı nasıl sadece yüzde 27 artıyor? Çünkü üreticiler zarar ediyor " dedi.

Nebati görevi devraldı: Önceliğimiz yüksek faiz değil, yatırım ve istihdam olacak

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nda Bakan Nureddin Nebati görevi Eski Hazine ve Maliye Bakanı Elvan'dan devraldı. Bakan Nebati devir teslim töreninde yaptığı açıklamada, 'En önemli önceliğimiz yüksek faiz değil, yatırım ve istihdamdır' dedi.

Benzin yeniden zamlandı

Benzine bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 44 kuruş zam geldi.

Sigaraya zam!

Döviz kurundaki artışın ardından zamlar da arka arkaya gelmeye devam ediyor. Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş, sosyal medya hesabından bir sigara grubuna 2 TL zam geldiğini açıkladı.

Yatırımcılarla buluşan Merkez Bankası Başkanından enflasyon yorumu

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu yatırımcılarla bir araya geldi. Şahap Kavcıoğlu fiyat artışlarının enflasyona etki etmeyeceğini savundu.

Otomobil satışları kasımda yüzde 33.2 azaldı

ODD verilerine göre, 2021 Kasım'da otomobil satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 33.2 azalarak 42 bin 982 adete düştü. Otomobil ve hafif ticari araç pazarı kasımda yıllık yüzde 24.9 küçüldü.

SPK'dan 24 kişiye işlem yasağı

SPK, yanıltıcı paylaşımlarda bulundukları gerekçesiyle 24 kişiye 6 ay süreyle geçici işlem yasağı getirdi.

Cumhurbaşkanlığı raporu: Kredisini ödeyemeyenlerin sayısında yüzde 127 artış

Cumhurbaşkanlığı’nca yayımlanan tablolar, tüketici kredisini ödeyemeyenlerin sayısının, geçen yıla göre yüzde 127,2 artarak 788 bin 861 kişiye çıktığını gösterdi.

Bakan değişikliğinin ardından dolar güne yükselişle başladı

Hazine ve Maliye Bakanlığında yaşanan değişikliğin ardından döviz kuru güne yükselişle başladı.

Reuters: Türkiye, sahip olmadığı parayı harcıyor

Reuters haber ajansı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faizleri yükseltmeyeceğine dair konuşma yapmasından dakikalar önce, Merkez Bankası'nın Türk Lirasının düşüşünü engellemek için dolar satmasını 'Türkiye sahip olmadığı parayı harcıyor' başlıklı bir analizle duyurdu.