Ekonomi Haberleri

Otomotivde üretim yüzde 28, ihracat yüzde 18 arttı

Otomotiv üretimi, bu yılın ilk 4 ayında 2020'nin aynı dönemine göre yüzde 28 artarak 415 bin 187 adet, otomobil üretimi de yüzde 18 yükselişle 288 bin 211 adet oldu.

Strateji ve Bütçe Başkanlığından itiraf; Vatandaşın borcu artıyor, gelir azalıyor

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın raporuna göre tüketici kredilerindeki artış yüzde 42.7 oldu. Bireysel takip borçlularının sayısı Kasım 2020 itibarıyla tüketici kredilerinde 2.3 milyon, bireysel kredi kartlarında 2.4 milyon oldu. Kapanan şirket sayısı yüzde 43.6 oranında arttı.

Pandemi sürecinde Türkiye’deki milyoner sayısı yüzde 35 arttı

Türkiye'de yaklaşık 17 milyon kişi devlet yardımına muhtaçken, pandemiyle geçen bir yılda 85 bin 958 kişi daha milyoner oldu. Türkiye’deki milyoner sayısı önceki yıla göre yüzde 35 arttı.

Hem yaşlı hem çalışan hem de güvencesizler

Türkiye’deki yaşlı nüfusun güvencesizliğini inceleyen İstanbul Politik Araştırmalar Enstitüsü, ‘Türkiye’de İşgücündeki Yaşlılar ve Güvencesizlik’ başlıklı rapor yayımladı.

Bendevi Palandöken: İş yerleri bayramdan önce açılsın

Esnaf ve sanatkarların iş yerlerinin bayramdan önce açılmasını talep eden TESK Genel Başkanı Palandöken, "İnternet firmalarıyla rekabet etme gücü olmayan küçük esnafımıza yapılacak bu jest sayesinde bayram öncesi siftah yapılmış olur" ifadelerini kullandı.

Hazine Nisan’da 13 milyar 292 milyon lira açık verdi

Nisan ayında Hazine'nin gelirleri giderlerini karşılayamadı. Böylece Hazine nakit dengesi, nisan ayında 13 milyar 292 milyon lira açık verdi.

SGK prim teşviki ile ilgili soruların cevabı bu haberde

7316 sayılı Torba Kanun'la 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu'na eklenen geçici 30'uncu madde ile Kovid-19 pandemisine bağlı olarak tam kapanma sürecinden olumsuz etkilenen işyerlerine yönelik kısa süreli de olsa sigorta primi teşviki getirildi. Peki destekten hangi sektörler faydalanabilecek, destekten faydalanmak için ne yapılmalı? Soruların cevabı haberimizde…

TÜİK: Türkiye’de Hane halkı sayısı azalıyor!

Yalnız yaşayanların oranı artıyor, çekirdek aile oranı düşüyor

İMO raporu: Her üç inşaat mühendisinden biri işsiz

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) tarafından yayınlanan rapora göre, Türkiye'de her üç inşaat mühendisinden biri, genç mühendislerin ise yarısı işsiz. İstihdam edilen inşaat mühendislerinin yüzde 47,8’ini ise 4 bin 200 TL’nin altında, yüzde 27,5’i asgari ücretin altında ücret alıyor.

Hazine ve Maliye Bakanından itiraf niteliğinde açıklama; Uzaktan çalışma yaygınlaşacak

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, koronavirüs pandemisi ve ekonomiye etkileri konusunda açıklamalarda bulundu. Elvan, Türkiye'nin dijitalleşme alanında çok önemli adımlar attığını belirterek "Uzaktan çalışmanın ciddi şekilde yaygınlaşacağını düşünüyorum" dedi.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Mart ayında 200 baz puanlık artış yaptığı faizi bu ay sabit bıraktı.

TCMB yıl sonu dolar beklentisini açıkladı

Merkez Bankası mayıs ayı beklenti anketi sonuçlarına göre yıl sonu dolar kuru tahmini 8,71 liraya yükseldi. Büyüme beklentisi ise bir önceki anket dönemine göre değişmeyerek yüzde 4,3 oldu.

Üretim bu yüzden önemli, küresel gıda fiyatları 7 yılın zirvesinde

Üretimin önemini bir kez daha ortaya çıktı. Küresel gıda fiyatlarındaki yükseliş 11. ayda da sürdü. Gıda fiyatları Mayıs 2014'ten bu yana en yüksek seviyede.

Türk ekonomisinde olacakları Londra’dakiler açıkladı

Banka ve finans sektörünün dev isimleri Türkiye için faiz tahminlerini açıkladı. Londra merkezli Barclays, Merkez Bankası’nın (TCMB) yılın son çeyreğinde faiz indirimine gideceğini öngörürken ING ve Deutsche Bank kısa vadede faiz indirimi beklemiyor.

İSO’dan Çin pazarı için stratejik ortaklık

İstanbul Sanayi Odası, AB Çin KOBİ Merkezi (EU China SME Centre) ile işbirliğine gitti. İSO, sanayicileri Çin pazarına hazırlayacak eğitim süreci başlatıyor.

Emeklilere bayram ikramiyesi ödemeleri başlıyor

Emeklilerin bayram ikramiyelerinin ödemesine bugünden itibaren başlanıyor. SSK emeklilerinin bayram ikramiyeleri bugün, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklilerinin ise 7 Mayıs'ta hesaplara yatırılacak.