Ekonomi Haberleri

Ekonomik güven endeksi yine azaldı!

Ekonomik güven endeksi kasımda aylık bazda yüzde 2 azalarak 99.3 değerini aldı.

Asgari ücret görüşmeleri başlıyor! Milyonların gözü 1 Aralık'taki ilk toplantıda

Milyonlarca çalışanın ve işverenin gözü, 1 Aralık'ta ilk kez toplanacak olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda olacak. Asgari ücretle ilgili yapılacak zam oranının ise yüzde 30-35 arasında olması bekleniyor.

Dolar otomobil fiyatlarını uçurdu! 200 bin TL'nin altında sadece iki araç kaldı

Artan döviz kurları sonrası otomobil fiyatlarında da artış yaşandı. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre sıfır araç piyasasında 200 bin TL'nin altında iki araç modeli kaldı.

SGK yapılandırma ödemesinde son gün 30 Kasım

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), yapılandırılan prim borçlarının ilk taksit ödemesinde son günün 30 Kasım olduğu duyurusunda bulundu. SGK'den yapılan yazılı açıklamaya göre, başvuruları ...

Vergi, ceza ve harçlara yüzde 36.20 zam

2022'deki vergi, harç ve cezalara uygulanacak zam oranları Resmi Gazete'de yayımlanan Vergi Usul Kanunu Tebliği'yle belli oldu. Buna göre, 2021 yılında 9,11 olan yeniden değerleme oranı bu yıl yüzde 36,20 oldu. Pasaport harcından ehliyete, motorlu taşıtlar vergisinden trafik cezalarına kadar pek çok vergi kalemi yüzde 36.20 oranında artacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yeni faiz açıklaması!

İzmir'de toplu açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki ay açıklanacak faiz kararı için ipucu verdi. Çok net konuşan Erdoğan, "Bu faizler düşecek, düşecek. Bizi ekonomi programımızdan geri döndüremeyecekler." ifadelerini kullandı.

Yoksulun sofrası daha zamlanacak! Un, makarna ve bulgur fiyatlarına yeni zam gelebilir

Buğday, mısır, mercimek gibi temel gıda ürünleri dolarla ithal edilirken yükselen döviz kuru sofraları vuruyor. Ekmeğe zam gelirken un ve makarnada yeni zamlar kapıda. Dolarla gıda ithalatı ise devam ediyor.

Alkole bir zam daha

Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş, alkole bugün itibarıyla zam geldiğini açıkladı.

Kavcıoğlu: Enflasyonda kalıcı düşüş oluşana kadar devam edeceğiz

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, "TCMB, enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir" dedi.

TOBB Başkanı Hisarcıkoğlu'ndan asgari ücret için üç öneri

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, asgari ücretin enflasyon üzerinde artması gerektiğini belirtti. Hisacıklıoğlu, asgari ücrete ilişkin üç öneri yaptı.

İktisatçı Mahfi Eğilmez: Kahve falı gibi, nereye gittiğimizi bilmiyoruz

İktisatçı Mahfi Eğilmez, Türkiye’de geleceğe dönük tahmin yapmanın zor olduğunu belirterek “Kahve falı gibi; bir yol görünüyor, nereye gittiğini bilmiyoruz” dedi. Eğilmez, fiyat artışları olacak endişesiyle herkesin evinin bakkal dükkânı gibi olduğunu, ürün stoklandığını bu yapıldığı için piyasanın canlı göründüğünü söyledi.

Merkez Bankası Başkanı, bankacılık sektörü temsilcileriyle görüştü

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, banka genel müdürleriyle olan görüşmesine ilişkin, "Olumlu bir hava içerisinde çok faydalı bir bilgilendirme oldu. Bankacılık sektörümüz çok güçlü, genel değerlendirmelerimiz bu yönde" dedi. Kavcıoğlu, görüşmenin 'olağanüstü bir toplantı olmadığı'nı da söyledi.

Pegasus Genel Müdürü: Kur artışı bilet fiyatlarına yansıyacak

Pegasus Havayolları Genel Müdürü Mehmet Nane, Bloomberg HT yayınında bilette tavan fiyat uygulamasının kur ve emtia artışından dolayı sürdürülemez olduğunu söyledi.

Merkez Bankasından enflasyon açıklaması

Merkez Bankası'ndan, "Enflasyonun kısa vadede oynak seyir göstermesi bekleniyor" açıklaması geldi.

EPDK'dan açıklama: Fiyat serbest piyasaya göre belirleniyor, müdahale edemiyoruz

Doların 13.50 ile rekor kırmasının ardından dün benzine 1 lira 2 kuruş, motorine 1 lira 6 kuruş, oto gaza ise 65 kuruş zam geldi. Dünkü zammın ardından bugün de benzine 46, motorine 45, LPG'ye 25 kuruş daha zam geleceği söyleniyordu. Konu hakkında bir açıklama yapan EPDK, bugün zam geleceği iddialarını yalanlayarak, "Fiyat hareketleri serbest piyasa koşullarında, kamu otoritesinin herhangi bir müdahalesi ya da kararı olmadan oluşmaktadır." açıklamasında bulundu.

Asgari ücret için ilk toplantı 1 Aralık'ta

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısının 1 Aralık'ta yapılacağını bildirdi. Türk-İş ile uzlaşmaya yakın olduklarını belirten Bakan Bilgin, "Asgari ücretin toplumu tatmin edecek, adalet duygusunu pekiştirecek bir seviyede olacağına inanıyorum." dedi.