Ekonomi Haberleri

Borçlanmada vahim tablo, Türkiye’nin brüt dış borç stoku 450 milyar dolar

Türkiye’nin de 2020 sonunda brüt dış borç stokunun gayri safi yurtiçi hasılaya oranı yüzde 62,8’e çıktı. 2005 yılında bu oranı yüzde 33,8 seviyesindeydi.

Ekonomideki kırılganlığı düzeltmek Türk-Amerikan ilişkileri düzeltmekten daha önemli

Erdoğan-Biden görüşmesi sonrası dolardaki yükseliş devam ederken, piyasalar görüşmeden beklediğini bulamadı. Dünya yazarı Servet Yıldırım, “Şu anda Türkiye için Amerika ile olan ilişkilerin stratejik ortaklık temeline oturtulmasından daha önemli olan ödev, ekonomide kırılganlıklara yol açan sorunların düzeltilmesidir” diye yazdı.

Kayseri Şeker'de halka arz çıkmazı

Kayseri Şeker yönetiminin tartışmaları beraberinde getiren halka arz girişimleri ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Şirket yönetimi SPK’ya başvurarak halka arz talebini geri çekti.

BİSAM raporu: Açlık sınırı 2 bin 822 lira

DİSK-Birleşik Metal-İş Sınıf Araştırmaları Merkezi'nin (BİSAM) hazırladığı rapora göre Mayıs ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 822 lira oldu. Açlık sınırının 18 yılda 6 kat arttığını ortaya koyan araştırmaya göre, yoksulluk sınırı da 9 bin 762 lira olarak belirlendi.

Türkiye-Çin arasında yerel para ile ticaret artıyor, 46 milyar TL ve 35 milyar yuan hesapta

Merkez Bankası, Çin'le swap anlaşmasının 35,1 milyar TL ve 23 milyar Çin yuanı artırılarak toplam 46 milyar TL ve 35 milyar Çin yuanına ulaştığını ve tutarın hesaba girdiğini duyurdu.

TÜİK; zengin daha zengin, fakir daha fakir oldu

Türkiye'de en yüksek gelire sahip yüzde 20'lik grubun toplam gelirden aldığı pay, geçen yıl bir önceki yıla göre 1.2 puan artışla yüzde 47.5'e yükselirken; en düşük gelire sahip yüzde 20'lik grubun aldığı pay 0.3 puan azalarak yüzde 5.9'a geriledi.

Beklentileri karşılamayan Erdoğan-Biden görüşmesinin ardından dolar 8,55’i gördü

Dün gerçekleştirilen Biden-Erdoağan zirvesinin ardından taraflardan gelen açıklamalar piyasaları tatmin etmedi. Oluşan belirsizlik ortamı Türk Lirası varlıklar üzerinde baskıyı artırırken dün akşam saatlerinde 8,47'ye yükselen dolar/TL, bugün de 8,55'in üzerine hareketlendi.

Yabancıya konut satışı yüzde 106 arttı, kredili konut satışı yüzde 43 düştü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayına ait konut satış rakamlarını açıkladı. Açıklanan veriler kredili konut satışlarının yüzde 43 oranında düştüğünü gösterirken, yabancıya konut satışları yüzde 106,5 oranında arttığını gösteriyor.

Ekonomi yazarı saman fiyatlarını yorumladı: Türkiye'nin bitcoini oldu

Dünya Gazetesi yazarı Ali Ekber Yıldırım, “Saman, Türkiye'nin bitcoini oldu” başlıklı yazısında, samanda yaşananları aktardı.

Ekmeğe gelecek büyük zam TÜİK verilerine yansıdı

TÜİK verilerine göre Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi mayısta, geçen yılın aralık ayına göre yüzde 7,07, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20,2 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 19,6 yükseliş kaydetti. Bu yükseliş ekmek fiyatlarına gelecek olan “rekor zam” tahminlerini doğrular nitelikte olduğu görüldü.

İflasın eşiğindeki kantinciler kira düzenlemesi istedi

İstanbul’da okul kantini işletmecileri, iflasın eşiğine geldiklerini ifade etti. 16 aydır kapalı olan kantinler için kiralarda yüzde 40-60 artış istendiğinin altını çizen işletmeciler, kiralara düzenleme istedi.

Nisanda 1 milyar 712 milyon dolar, 12 ayda 32 milyar 737 milyon dolar cari açık

Cari işlemler hesabı nisanda 1 milyar 712 milyon dolar açık verirken, 12 aylık cari işlemler açığı 32 milyar 737 milyon dolar oldu.

Ekonomi yazarı TÜİK verilerinin içinde çıkamadı: Bir açıklayıverin, bir izah ediverin!

Dünya gazetesi yazarı Alaattin Aktaş, bugünkü köşesinde, "Erkekler eve, kadınlar işe!" başlıklı dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

Reuters: Türkiye Karadeniz'deki doğalgazda iş birliği için verileri ABD'li gruplara verdi

Reuters'a konuşan bir yetkili, Türkiye'nin Karadeniz'de bulduğu doğalgaz kaynağı ile ilgili verileri ABD'li enerji devleri Chevron ve Exxon Mobil ile paylaştığını belirtti. Ankara, daha önce geçen ...

Merkez Bankası anketinden dikkat çeken sonuç, Yılsonu enflasyon dolar kuru beklentisini yükseldi

Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre, yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 13,81'den yüzde 14,46'ya, yıl sonu dolar beklentisi ise 8,71'den 8,95'e çıktı.

Zincir marketler düzenlemesiyle neler değişecek?

Kovid-19 salgını dönemi ile birlikte gündeme gelen marketlerin çalışma düzeninde değişiklik konusunda atılacak adımlar netleşiyor.