Eski AKP yöneticisi AYM üyeliğine seçildi

Eski AKP yöneticisi AYM üyeliğine seçildi
Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeliğine Çorum Baro Başkanı Kenan Yaşar seçildi. Yaşar, daha önce AKP'de İl yöneticiliği ve milletvekili aday adaylığı yapmıştı.

Afyonkarahisar Barosu Başkanı iken 2010'da AYM üyeliğine seçilen ve yaş haddinden emekli olacak Celal Mümtaz Akıncı'nın yerine üye seçecek TBMM'ye serbest avukatlar arasından üç aday bildirilmesi için seçim yapılmıştı.

 

Türkiye Barolar Birliğinde gerçekleştirilen ve 82 baro başkanının oy kullandığı seçim sonucunda 27 aday adayı arasından TBMM'ye bildirilecek adaylar Çorum Barosu Başkanı Kenan Yaşar, Diyarbakır Barosu Üyesi Zülal Erdoğan Bilal ve Erzurum Barosu Başkanı Talat Göğebakan oldu.

Çorum Baro Başkanı Kenan Yaşar, Meclis'te yapılan oylamada Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) boşalan üyeliğine seçildi.

Görev süresi dolan Celal Mümtaz Akıncı’nın yerine seçilen Kenan Yaşar ile birlikte, 15 üyeli AYM’de AKP 3’te 2 çoğunluğu elde etmiş oldu.

KENAN YAŞAR KİMDİR?

Ankara Barosu Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Kenan Yaşar, 26 yıldır Çorum’da avukatlık yapıyor. Çorum Barosu’nda genel sekreterlik de yapan Yaşar, son iki dönemdir baro başkanlığı görevini sürdürüyor. Yaşar, daha önce AKP il yöneticisi ve milletvekili aday adayı olmuştu.