Feda

Feda

Takvimler 1933 yılını gösterdiğinde hüzün vardır Beşiktaş'ın kalbimde. 39 yılını Beşiktaş'a adamış biri olan Şeref bey ölüm döşeğindedir, maalesef kansere yenik düşmüştü. Hayalini kurduğu varını, yoğunu ortaya koyduğu stadı göremeden göç edecekti öbür dünyaya.

Doktor gelir yanına ve üzülerek yakınır eski dostuna ah Şerafettin ah biliyorsun yatakta olman gerekirken hala Beşiktaş hala Beşiktaş. Oysa ileride bir efsaneye dönüşecek dört harfli kelimeyle başlar cümlesine "FEDA" kısık ve ince bir sesle "FEDA" olsun Beşiktaş'a. İşte çocuklar Van da üşümesin diye, stadın ortasına atılan atkılarda yazan O "FEDA" bu "FEDA" 

KARAKARTAL

Beşiktaş'ın simgesi olan karakartal ise şöyle çıkmıştı ortaya; 19 Ocak 1941 tarihinde Şeref stadı'nda  Beşiktaş'ın Süleymaniye takımı ile oynadığı  maçta, tribünde bulunan  bir taraftarın haydi karakartallar hücum edin karakartallar şeklinde tezahüratı sonucu dillere dolanmış ve maçı 6-0 kazanmasıylada sembol olarak seçilmiştir. 

Söyledik ya arası yok Beşiktaş'ın, her şeye anlam yüklemeye çalışmaz. Sembolü için tasarımcılara, uzun uzun uğraşlara, planlara gerek duymaz. 

O sadece halkı dinler. Statta uğuldayan bir sesi seçer, bir yaşanmışlık bu kadar mı güzel resmedilir be kardeşim dersin. 

1951 yılına kadar olan, profesyonellikten önceki ülkemizde futbolun ve diğer sporların yeni yeni geliştiği ve oturduğu bu dönemde Beşiktaş birçok spor dalında başarıya imza atar. Bazen yendi, bazen yenildi ama hep sevildi ve gönüllerde aynı saflıkta kalmayı başardı.

24 Eylül 1951 tarihinde futbol profesyonel talimnamesinin yürürlüğe girmesiyle futbol resmi olarak profesyonelleşti. 

PROFESYONEL LİG

1952 yılında Türkiye'nin ilk profesyonel ligi olan İstanbul profesyonel ligi kuruldu. Ülkemizde 1952 yılından sonraki dönemden günümüze kadar spor her alanda daha da yol katetti daha kurumsal ve daha nizami bir yapıya ulaştı. 

OMUZ OMUZA

Bu yıllardaysa Beşiktaş jimnastik kulübü git gide büyüdü ve en büyük taraftar kitlelerinden birine sahip oldu. 

Yalnız öyle böyle taraftar değil; aşkını, derdini, tepkisini kelimelerle anlatmaktan sıkılırsa da sessiz protesto yapar. Mazlumun yanındadır, yere düşene bir tekme atan değil de, ulan tekme yiyeceksek beraber yeriz der. Takımıyla öyle bütünleşir ki sahada Beşiktaş 11 artı taraftar olarak oynar resmen, en yakın örneği meşhur Benfica maçı Figo bile demiş;  "o kadar kulüple oynadım, o kadar elit taraftar toplulukları tanıdım ama böyle bir taraftarı ilk defa görüyorum."

Yarın Beşiktaşlı o