10 kenti yıkan depremlerde ikinci gün... Arama kurtarma çalışmaları devam ediyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
10 kenti yıkan depremlerde ikinci gün... Arama kurtarma çalışmaları devam ediyor
Abone ol
Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde dün saat 4.17'de 7.7, Elbistan ilçesinde saat 13.24'te 7.6 büyüklüğünde deprem olurken, Gaziantep'te de büyüklükleri 6.4 ile 6.5 olan iki deprem meydana geldi. Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 549 oldu.

Kahramanmaraş'ta dün sabah saat 04.17'de 7.7, saat 13.24'te 7.6 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi.

Deprem; Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlırurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay'da büyük yıkıma yol açtı.

Kahramanmaraş merkezli depremlerde 3 bin 549 kişi hayatını kaybetti, 22 bin 168 kişi ise yaralandı.

Açıklamaya göre 5 bin 775 binanın yıkıldığı teyit edildi, henüz teyidi yapılmamış ancak 'yıkıldı ihbarı' gelen bina sayısı ise 11 bin 302.

Şu ana dek 285 artçı deprem meydana gelirken bu sayının sürekli artmakta olduğu vurgulandı.

CANLI ANLATIM

22:52: Kılıçdaroğlu Hatay'da deprem bölgesinde: 'Çok ağır bir tabloyla karşı karşıyayız'

Hatay'da deprem afet bölgesini ziyaret eden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu "İnsanlar feryat halinde. Çok ağır bir tabloyla karşı karşıyayız. Gördüğüm tablo şu: Devletin kurumları aslında bürokratlar çalışmak istiyorlar ama önlerine engeller konuyor. Sorunun çözülmesi için çözecek insanların önüne engellerin konulmaması lazım. Bu kentlerin tamamını da ayağa kaldırmaya kararlıyız" açıklamasında bulundu.

21:08: AFAD: Can kaybı 4 bin 544'e yükseldi

AFAD, Kahramanmaraş merkezli depremlerde yaşamını yitirenlerin sayısının 4 bin 544'e yükseldiğini açıkladı.

19:38: İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesinin İskenderun Limanı’nda yangına müdahaleye başladığı bildirildi.

İBB'nin Twitter hesabından yapılan paylaşımda, "İBB İtfaiyesi, depremin ardından İskenderun Limanı’nda başlayan ve halen devam eden yangına müdahaleye başladı. Kısa sürede ekiplerimiz yangını kontrol altına alacaktır." ifadesi kullanıldı.

17.40: Kara Kuvvetleri, jandarma ve emniyete ait helikopterler deprem bölgesine sevk edildi

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Kara Kuvvetleri Komutanlığının yanı sıra jandarma ve emniyete ait helikopterlerin deprem bölgesine personel ve teçhizat nakli için görevlendirildiğini bildirdi.

Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, "Kara Kuvvetleri Komutanlığımızın yanı sıra, jandarma ve emniyete ait çeşitli tiplerdeki helikopterler deprem bölgesine personel ve teçhizat nakli için görevlendirildi. Helikopterler Nevşehir'den deprem bölgesine harekete geçti." ifadesine yer verildi.

16.58: Hazine: Haksız fiyat artışı yapanlara yaptırım uygulanacak

Hazine ve Maliye Bakanlığı deprem sonrası haksız fiyat artış yapanlara gerekli yaptırımların uygulanacağını açıkladı.

Deprem felaketi nedeniyle acil ihtiyaç malzemelerinde yaşanan talep sonucunda, fahiş fiyat artışı uygulayan bazı fırsatçıların olduğu belirtilen açıklamada, “Ülkemizin depremle mücadele ettiği bu elim dönemde, Gelir İdaresi Başkanlığımız ve Vergi Denetim Kurulumuz tarafından gerekli tedbirler alınacak, haksız fiyat artışına sebebiyet verdiği tespit edilen ilgililer hakkında gerekli yaptırımlar uygulanacak, yaşatılan hiçbir suistimal cezasız kalmayacaktır. Hep birlikte yaşadığımız ve derinden hissettiğimiz bu olumsuz süreci atlatmak adına ne gerekiyorsa birlikte yapmaya var gücümüzle devam edeceğiz" ifadelerine yer verildi.

16.14: AKP Milletvekili Yakup Taş hayatını kaybetti

Dün yaşanan depremde enkaz altında kalan AKP Adıyaman Milletvekili Yakup Taş, hayatını kaybetti.

Taş'ın vefat haberini, AKP Aydın Milletvekili Metin Yavuz şu sözlerle duyurdu:

"AKP Adıyaman Milletvekilimiz Yakup Taş'ın hayatını kaybettiğini büyük bir üzüntüyle öğrendim. Rabbim vekilimize ve tüm deprem şehitlerimize rahmeti ile muamele eylesin. Mekanları cennet olsun."

15.52: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Cumhurbaşkanlığı'na ait 2 uçak, arama-kurtarma ve sağlık görevlilerinin deprem bölgesine intikali için tahsis edildi.

Uzman doktor ve AFAD personelini taşıyan Cumhurbaşkanlığı'na ait iki uçak Ankara'dan, Adıyaman ve Kahramanmaraş'a hareket etti.

14.50: OHAL İLANI VE CAN KAYBI GÜNCELLEMESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, deprem nedeniyle can kaybının 3 bin 549'a yükseldiğini söyledi. Yaralı sayısı şse 22 bin 168. Erdoğana ayrıca, depremin vurduğu 10 ili kapsayacak şekilde OHAL ilan etme kararı aldıklarını duyurdu. OHAL, 3 ay sürecek.

14.31: Mert Fırat: Akrabalarım göçük altında

Mert Fırat, afet bölgesindeki depremzedeler için harekete geçti. "Benim de akrabalarım göçük altında" diyen oyuncu, depremzedelere ulaştırılmak üzere yardım kolileri hazırladı:

"Aynı acıları paylaştığımız şu günlerde verdiğiniz destek çok değerli. Maalesef hepimizin yakınları farklı illerde depremden etkilendi. Kimi bulunduğu illerden, kimi afet bölgesinden destek vermeye çalışıyor. Afet haberini aldığımızda yola çıktık."

13.18: Arama kurtarma çalışmalarına katılacak maden işçileri Adıyaman'da

Milli Savunma Bakanlığı'ndan (MSB) yapılan açıklamada, "Deprem bölgesindeki arama-kurtarma çalışmalarına katkı sağlayacak olan maden işçilerimizi, Hava Kuvvetleri'ne ait uçak ile Adıyaman’a ulaştırdık" ifadeleri kullanıldı.

Deprem bölgesindeki arama-kurtarma çalışmalarına katkı sağlayacak olan maden işçilerimizi, Hava Kuvvetlerine ait uçak ile Adıyaman’a ulaştırdık.#MSB#Deprempic.twitter.com/xjHXblMWdZ

— T.C. Millî Savunma Bakanlığı (@tcsavunma) February 7, 2023

13:04 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı: Toplam 2103 madenci kurtarma çalışmalarına başladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "TTK, TKİ ve özel maden şirketlerinden toplam 2103 madenci arama ve kurtarma çalışmalarına katılmak için AFAD koordinasyonunda bölgeye intikal etti, çalışmalara başladı" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, "TTK'dan 500 ilave madenci daha gün içerisinde Kahramanmaraş'taki çalışmalara katılmak üzere yola çıkacak" denildi.

12.50: Jandarma: Mucizelerin mimarları inananlardır, biz inanmaktan vazgeçmeyeceğiz

Jandarma Genel Komutanlığı Arama Kurtarma (JAK) ekiplerinin, deprem nedeniyle enkaz altında kalan bir kişiyi kurtardığı bildirildi.

Jandarma Genel Komutanlığının sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, "JAK ekiplerimiz, Zeynep kızımızı kurtardı. Mucizelerin mimarları inananlardır. Biz inanmaktan vazgeçmeyeceğiz." ifadelerine yer verildi.

JAK ekiplerimiz Zeynep kızımızı kurtardı. Mucizelerin mimarları inananlardır. Biz inanmaktan vazgeçmeyeceğiz.#Jandarma#Deprem#Gazianteppic.twitter.com/Xx57c7AQRU

— T.C. Jandarma Gn. K (@jandarma) February 7, 2023

12.44: CAN KAYBI 3 BİN 432'YE YÜKSELDİ

AFAD, saat 12.10 itibarıyla Kahramanmaraş merkezli depremlerde 3 bin 432 kişinin hayatını kaybettiğini, 21 bin 103 kişinin yaralandığını açıkladı.

12.29: Ticaret Bakanlığı: "Acil ihtiyaç malzemelerinin fiyatlarında fahiş artış yapıldığı iddialarına yönelik ülke genelinde denetimler başlatılmıştır. Bu tür fırsatçılık eylemlerinde bulunanlara karşı Bakanlığımızca en ağır idari yaptırım cezalarının uygulanacağından hiçbir vatandaşımızın şüphesi olmasın."

12.26: Depremlerden etkilenen TAG Otoyolu ulaşıma açıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG) Otoyolu'nun ulaşıma açıldığını bildirdi.

Karayolları Genel Müdürlüğünün Twitter hesabından yapılan açıklamada, Kahramanmaraş merkezli toplamda 10 ili etkileyen depremlerle kapanan TAG Otoyolu'nun ulaşıma açıldığı belirtildi.

Güzergahta trafiğe engel herhangi bir sorun bulunmadığı kaydedilen açıklamada, "Ekiplerimiz sahada, vatandaşlarımız güvenle seyahat etsin diye, aktif olarak çalışmaya devam etmektedir." ifadesine yer verildi.

11.59: TCG Sancaktar ve TCG Bayraktar gemileri depremzedelere yardım için yola çıktı

Deniz Kuvvetleri'ne ait TCG Sancaktar ve TCG Bayraktar gemileri, deprem bölgesine iş makinaları ulaştırmak için Mersin’e doğru yola çıktı.

Milli Savunma Bakanlığı'ndan (MSB) yapılan açıklamada, "Deniz Kuvvetlerimize ait TCG Sancaktar ve TCG Bayraktar gemileri, deprem bölgesine iş makinaları ulaştırmak için Mersin’e doğru yola çıktı. Gemilerimizde ayrıca uyku tulumu, battaniye, çadır ısıtıcısı, jeneratör, gıda malzemeleri ve arama-kurtarma teçhizatları da bulunuyor" denildi.

Deniz Kuvvetlerimize ait TCG SANCAKTAR VE TCG BAYRAKTAR gemileri, deprem bölgesine iş makinaları ulaştırmak için İskenderun’a doğru yola çıktı. Gemilerimizde ayrıca uyku tulumu, battaniye, çadır ısıtıcısı, jeneratör, gıda malzemeleri ve arama-kurtarma teçhizatları da bulunuyor. pic.twitter.com/J1S81mHQqh

— T.C. Millî Savunma Bakanlığı (@tcsavunma) February 7, 2023

11.58: MSB: Hatay’da Doğal Afet Arama Kurtarma Taburumuz Buse isimli genç kardeşimizi kurtardı

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Hatay’da görev yapan Doğal Afet Arama Kurtarma Taburunun Buse isimli vatandaşı enkazın atlından sağ salim kurtardığını bildirdi.

MSB’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Hatay’da görev yapan Doğal Afet Arama Kurtarma Taburumuz, Buse isimli genç kardeşimizi enkazın altından sağ salim kurtardı. Kendisine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” ifadelerine yer verildi.

11.56: Hatay'da 16 yaşındaki Şevval, enkazdan altından sağ kurtarıldı

Hatay’da yıkılan bir binanın enkazında çalışan Kütahya Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri, gelen ses üzerine yoğunlaştığı bölgede saatler süren uğraş sonucu 16 yaşındaki Şevval'i sağ olarak kurtardı.

Enkazdan çıkarıldıktan sonra gözyaşlarına boğulan Şevval, kendisini kurtaran itfaiye erlerince sağlık ekiplerine teslim edilerek hastaneye götürüldü.

11.51: Fuat Oktay: 2 büyük depremde can kaybımız 3 bin 419

Deprem felaketinde son duruma ilişkin Cumhurbaşkanı Fuat Oktay açıklama yaptı.

Oktay, depremde can kaybının 3 bin 419'a yükseldiğini ve 20 bin 534 kişinin yaralandığını, 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından da 312 artçı sarsıntının daha yaşandığını açıkladı.

Fuat Oktay, enkazlardan 8 bini aşkın kişinin kurtarıldığını ve yıkılan bina sayısının 5 bin 775 olduğunu belirtti.

11.46: Türk Kızılayın sevk ettiği 10 bin kişilik çadırlar kurulmaya başlandı

Türk Kızılay depremlerde yapılan yardımlara ilişkin açıklama yaptı. Açıklamaya göre, bölgeye sevk edilen çadırlar, Mehmetçik ve gönüllülerin desteğiyle kurulmaya başlandı. İlk etapta bölgeye sevk edilen 10 bin kişilik çadırların yanı sıra merkez depolar ve çevre illerden çadır, battaniye, ısıtıcı, kıyafet ve gıda sevkiyatı sürüyor.

Depremden etkilenen bölgelerde, 77 ikram aracı, 16 mobil mutfak, 5 sahra mutfağı, 2 mobil fırın ve bir konteyner mutfakla beslenme desteği sağlayan Türk Kızılay, afetin ilk 24 saatinde yaklaşık 200 bin kişiye beslenme desteği verdi.

İlk gün yaklaşık 2 bin personel ve gönüllüsünü böyleye sevk eden Türk Kızılay, depremin ikinci gününde de insan kaynağı sevkiyatını sürdürüyor. Kızılay personeli ve gönüllüleri afetzedelere verilen beslenme ve barınma desteğinin yanı sıra arama kurtarma ekiplerine de lojistik destek sağlıyor.

Kan bağışı kabulü sürdürülecek

Kızılay, afetin ilk gününde bölgedeki hastanelerin ihtiyacı olan kan ve kan ürünlerini mevcut stokları ile karşıladı, vatandaşlara da stokların yerine konulabilmesi için kan bağışı çağrısında bulundu. Kızılaya ilk gün yapılan gönüllü kan bağışı 40 bin üniteyi geçti.

Kanın uzun süre saklanamayan bir tedavi aracı olduğu, kan bağışının günlere yayılması gerektiği uyarısı yapıldı. Türk Kızılay birimleri, bugün ve önümüzdeki günlerde de ülke ihtiyacı oranında kan bağışı kabulünü sürdürecek.

11.39: Nurhak'ta iki çocuk ve anneleri enkaz altından sağ olarak çıkartıldı

Kahramanmaraş’ın Nurhak ilçesinde çöken binanın enkazında kalan 10 yaşındaki Ahmet ve 8 yaşındaki Ertuğrul ile anneleri, Tokat’tan bölgeye giden AFAD ekipleri tarafından sağ olarak çıkartıldı.

Anne ve çocuklarının sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

11.04: Anne ve 6 aylık bebeği depremden 29 saat sonra enkazdan sağ çıkarıldı

Antakya ilçesinin Odabaşı Mahallesi Uğur Mumcu Caddesi'ndeki Zekiye Kırat Apartmanı'nın enkazında arama kurtarma çalışması yürüten ekipler, yıkıntıların arasından ses geldiğini belirledi.

Ekiplerin ulaştığı Hülya Yılmaz ve 6 aylık bebeği Ayşe Vera, depremden 29 saat sonra enkazdan sağ çıkarıldı.

Anne Yılmaz ve bebeği tedavi için hastaneye kaldırıldı.

11.02: Depremin etkilediği 10 ilde fırınlar ücretsiz ekmek verecek

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından etkilenen 10 ilde fırınlar ücretsiz ekmek verecek.

Daha önce Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Tüm illerimizde normal aşevleri, beslenme merkezleri kuruldu. Kızılay başkanlığında beslenme hizmet grubumuz, bakanlarımızın koordinasyonunda, mülki idarenin fiilen yürütmesinde beslenme faaliyetleri devam etmekte. 10 ilimizde ve ilçelerimizde fırınlardan vatandaşlarımızı ekmeklerini alabilirler. Ücretsiz şekilde alabilirler. Biz zaten gerekli koordinasyon yapıyoruz fırınlarımızla" demişti.

10.51: THY deprem bölgesine 11 bin 780 gönüllü taşıdı

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, deprem bölgesine düzenlenen 80 sefer ile 11 bin 780 gönüllü vatandaşın taşındığını duyurdu.

Ekşi, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "AFAD'ın davetine uyarak deprem bölgesine gitmek için havalimanlarımıza gelen gönüllü vatandaşlarımızdan 11 bin 780'ini, bu sabah 07.00'ye kadar yapılan toplam 80 sefer ile Adana, Gaziantep, Adıyaman ve Urfa'ya götürüldü." ifadelerini kullandı.

✅80 sefer ile
✅ 11.780gönüllü vatandaşımızı deprem bölgesine götürdük

El birliği ile tüm sıkıntıların üzerinden geleceğiz. pic.twitter.com/lOqR7TtHL3

— Bilal EKŞİ (@BilalEksiTHY) February 7, 2023

 

10.42: TCG İskenderun gemisiyle, deprem bölgesinden 98 yaralı Mersin'e tahliye edildi: 1 fırkateyn, 2 korvet, 2 karakol gemisi de İskenderun'a görevlendirildi

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde yaralanan 98 kişinin, TCG İskenderun gemisiyle İskenderun'dan Mersin'e tahliye edildiğini bildirdi.

Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, görevlendirilen TCG İskenderun gemisinin, depremde yaralananların tahliyesine devam ettiği belirtilerek, "Dün gece deprem bölgesinden kurtarılan 98 yaralı vatandaşımız İskenderun'dan Mersin'e tahliye edildi. Ayrıca 1 fırkateyn, 2 korvet, 2 karakol gemisi de İskenderun'a görevlendirildi." ifadelerine yer verildi.

TCG İSKENDERUN gemisi, depremde yaralanan vatandaşlarımızın tahliyesine devam ediyor. Dün gece deprem bölgesinden kurtarılan 98 yaralı vatandaşımız İskenderun’dan Mersin’e tahliye edildi. Ayrıca 1 fırkateyn, 2 korvet, 2 karakol gemisi de İskenderun’a görevlendirildi. #MSBpic.twitter.com/N1uefs6tcT

— T.C. Millî Savunma Bakanlığı (@tcsavunma) February 7, 2023

10.11: MALATYA'DA 5.5 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM

Malatya'nın Pütürge ilçesinde saat 10.11'de 5.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin derinliği 5 km olarak ölçüldü.

09.46 :| Emniyet Genel Müdürlüğü: "Deprem sonrasında sosyal medya platformlarında provokatif paylaşımlarda bulunan 90 hesap yöneticisi tespit edildi, 4 şahıs gözaltına alındı. Diğer hesap yöneticileri ile ilgili iş ve işlemler devam etmektedir."

09.38: CAN KAYBI 3 BİN 381'E YÜKSELDİ

AFAD, Kahramanmaraş merkezli depremlerde 3 bin 381 kişinin hayatını kaybettiğini, 20 bin 426 kişinin yaralandığını açıkladı. AFAD Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, teyit edilmiş yıkılmış bina sayısının 5 bin 775, teyit edilmemiş yıkılma ihbarı gelen bina sayısının ise 11 bin 302 olduğunu açıkladı.

Tatar şunları söyledi:

"Şu ana kadar yaşamını yitirenlerin sayısı 3 bin 381, yaralı sayısı 20 bin 426, yıkılan bina sayısı 5 bin 775, yıkıldığı ihbarı olan bina satısı 11 bin 302.

Bölgede olumsuz hava koşulları devam ediyor. Bölgede 10 gemi görevlendirildi. İskenderun Limanı'ndan vatandaşlarımız hastanelere sevk ediliyor. 54 hava unsuru görev yapıyor. Şu ana kadar 154 sorti yapıldı.

Haberleşme ile ilgili bir takım enerji kesintileri olduğunu biliyoruz, müdahale ediliyor.

Beslenmeyle ilgili 85 hizmet aracımız var. Kent ve ilçe merkezlerinde hizmet veriliyor.

Psikososyal destek hizmeti de bakanlığımız tarafından yapılmaya başlandı."

07.55: DİYARBAKIR'DA 27 SAAT SONRA 1 KİŞİ KURTARILDI

Diyarbakır'da yıkılan binanın enkazından, arama kurtarma çalışmaları sonucu 27 saat sonra 1 kişi yaralı olarak çıkarıldı. Yaralı olarak enkazdan çıkarılan 30 yaşındaki Muhammet Süleyman Pekyanık, sağlık ekiplerince ambulansla hastaneye kaldırıldı.

06.13: ADIYAMAN GÖLBAŞI'NDA 5.3 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM

Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesinde 5.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre saat 06.13'te, merkez üssü Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesi olan 5,3 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

Deprem, 8,13 kilometre derinlikte meydana geldi.

04.30: CAN KAYBI 2921'E ULAŞTI

AFAD Başkanı Yunus Sezer, Kahramanmaraş merkezli depremlerde 2 bin 921 kişinin hayatını kaybettiğini, 15 bin 834 kişinin yaralandığını bildirdi. Sezer, 65 ülkeden yardım ve destek talebi olduğunu, söz konusu ülkelerin ekipleri gelince afet bölgesine nakledileceğini belirtti.

Sezer, arama kurtarma çalışmalarına ilişkin şunları söyledi: "243 artçı deprem meydana geldi. Bölgede bakanlarımızın koordinasyonunda 30 valimiz ve 47 kaymakamımız her il ve ilçede görev yapmaktadır. 16 bin 400 personelimiz ile yabancı ülkelerden gelen personellerle beraber şu anda afet bölgelerinde yoğun bir çalışma var. Diğer taraftan da kış şartlarından dolayı çadır hem de barınma ihtiyaçları için diğer barınma malzemelerini de bir şekilde sağlayarak afet bölgesine gönderiyoruz. Şu ana kadar 65 bin kadar çadır ve çadır içi malzeme afet bölgesine gönderilmiş durumda."

4.25: Bölgede artçı depremler sürüyor.

Kandilli Rasathanesi'nin paylaştığı bilgilere göre saat 03.20'den itibaren kaydedilen depremler şöyle:

• 04.32: Göksun - Maraş3.9
• 04.18: Göksun - Maraş, 3.1
• 04.08: Doğanşehir- Malatya, 3.1
• 04.00: Nurhak - Maraş, 3.2
• 03.55: Nurhak - Maraş, 3.6
• 03.53: Doğanşehir- Malatya, 3.3
• 03.46: Gölbaşı- Adıyaman, 3.3
• 03.40: Göksun - Maraş, 3.9
• 03.38: Uluköy- Malatya, 3.6
• 03.29: Yeniyurt- Maraş, 3.8
• 03.26: Göksun - Maraş, 3.7
• 03.23: Göksun - Maraş, 4.0
• 03.20: Çevrepınar - Maraş, 3.9

03.23: 10 ili etkileyen 7,7 büyüklüğündeki depremde Diyarbakır'da yıkılan binanın enkazından, arama kurtarma çalışmaları sonucu yaklaşık 21 saat sonra 1 kadın yaralı olarak çıkarıldı.

03.03: Akdeniz'de, Hatay'ın Yayladağı ilçesinin 50,7 kilometre açıklarında 4,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

AFAD internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 02.29'da Yayladağı'na 50,7 kilometre uzaklıkta Akdeniz'de 4,4 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Deprem 44,17 kilometre derinlikte meydana geldi

01.47: Depremde yaralanan yaklaşık 45 kişiyi taşıyan askeri uçak, Atatürk Havalimanı'na iniş yaptı. Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait askeri uçakla Adıyaman'dan İstanbul'a getirilen yaralılar, sağlık ekiplerince sedyelerle ambulanslara alındı. Yaralıların, başta Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi olmak üzere İstanbul'daki çeşitli hastanelere sevk edileceği öğrenildi.

01.39: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, deprem bölgelerinde 813 ambulans ve 227 UMKE Timi'nin görev yaptığını bildirdi.

Bakan Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şunları kaydetti: "Şu an itibarıyla 813 ambulans ve 227 UMKE Timi afet bölgesinde. Sayıları, ülke genelinden bölgeye yeni intikal edenlerle artıyor. Bölgede, Bakanlığımız tarafından görevlendirilen 4 bin 221 sağlık personeli görev yapıyor. Bu sayı da gönüllüler ve görevlendirmelerle artış halinde."

01.31: Milli Savunma Bakanlığı (MSB), merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler nedeniyle Hatay'da 3 askerin yaşamını yitirdiğini bildirdi. MSB'den yapılan açıklamada, Hatay'da Ulaştırma Uzman Çavuş Hakan Al, Piyade Er Mert Can Sümbül ve Piyade Er Eren Taşkın'ın hayatını kaybettiği belirtildi.

01.25: Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, Türkiye'deki deprem nedeniyle kurtarma ekiplerinin yanı sıra depremde yaralananların tedavisi için sahra hastanesi gönderdi. Bakanlık açıklamasında, "Depremzedelere doğrudan afet bölgesinde yardım sağlamak amacıyla Türkiye’ye hava yoluyla taşınabilen bir sahra hastanesi gönderildi. Hastanede çalışan 40’tan fazla uzman nitelikli tıbbi yardım sağlayacak" ifadelerine yer verildi.

01.22: Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, depremlerin ardından bölgedeki 110 baraj ve 30 göletteki duruma ilişkin, "Toplam 79 tesis bu manada incelendi. Tehlike arz edebileceğini düşündüğümüz için bu tesislere öncelik verdik. Geri kalanını da aynı şekilde inceleyeceğiz ama bu 79 tesisin 72'sinde hiçbir problem yok, 7 tesisi ise biraz daha takip etmemiz gerektiği konusunda teşkilat olarak bir düşünce geliştirmiş bulunuyoruz" dedi.

Kirişci, şunları kaydetti: "Bu bölge Adana Bölge Müdürlüğü olarak söylüyorum. Diyarbakır, Elazığ, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa'dan oluşan bölge müdürlüklerimiz. Bunların kendi görev alanları içerisinde yakın çevrede de olsa bu baraj ve göletlerin bir tehlike oluşturup oluşturmadığını da inceleme yoluna gittik. Bu çerçevede de bu 140 adet tesis ki bunların 110'u baraj, 30'u da gölet. Bu barajlardan 15'i de özel sektöre ait. Bu kısmını EÜAŞ ile işbirliği yaparak, onlardan aldığımız bilgiler üzerinden hareket ederek barajlarımızın durumunu değerlendirme imkanı bulduk. Toplam 79 tesis bu manada incelendi. Tehlike arz edebileceğini düşündüğümüz için bu tesislere öncelik verdik. Geri kalanını da aynı şekilde inceleyeceğiz ama bu 79 tesisin 72'sinde hiçbir problem yok, 7 tesisi ise biraz daha takip etmemiz gerektiği konusunda teşkilat olarak bir düşünce geliştirmiş bulunuyoruz."

01.20: Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda deprem bölgelerinde yurttaşların hizmetinde olan bakanlığa ait tesisleri paylaştı.

canli-kahramanmaras-merkezli-iki-buyuk-deprem-can-kaybi-2-bin-379-a-yukseldi-1123147-1.

01.00: Tüm Öğretmenler Birliği Sendikası MYK Başkanı Deniz Ezer: "Şu an sağlık ekipleri takviyesi geldi. Sabahtan bir yandan enkaza koşuyoruz bir yandan yakınlarımıza bakıyoruz. Yardım istiyoruz, bu yardımı herkesten istiyoruz. Herkes destek versin, Hatay başıboş bırakılmış durumda. Hatay gerçek anlamda dağılmış durumda. Arama kurtarma ekipleri yok. Çadır yok. Dağıtılmış bir köşede iki üç tane çadır görüyorsunuz. İnsanlar enkaz altında. Kişisel çabayla nereye kadar?.. Tek bir hastanr çalışıyor, hastanemiz bile yok. Bölgede üniversite hastanesi dışında çalışan başka bir hastane yok."

00.50:  THY deprem bölgesinden İstanbul uçuşlarını 100 TL’ye sabitledi

Türk Hava Yolları (THY), deprem bölgesindeki çalışmalara destek için Adana, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Elazığ'dan İstanbul'a yapılacak tüm uçuşlarda bilet fiyatını 13 Şubat'a kadar, vergiler dahil 100 TL olarak sabitlediğini duyurdu.

THY Basın Müşaviri Yahya Üstün, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, deprem bölgelerine insani yardım malzemeleri ve arama kurtarma ekiplerinin ulaşması için AFAD koordinasyonunda operasyonlarını sürdürdüklerini belirtti.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Çin'den depremzedeler için Türkiye'ye 6 milyon dolar yardımÖnceki Haber

Çin'den depremzedeler için Türkiye'ye 6...

Deprem Suriye'yi de yıktı: Can kaybı bin 300'ü aştıSonraki Haber

Deprem Suriye'yi de yıktı: Can kaybı bin...

Yorum Yazın