AKP, Anayasa’ya meydan okuyor!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
AKP, Anayasa’ya meydan okuyor!
Abone ol

Yürürlükte olan Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden aday olması mümkün değil. Anayasa’nın 101. Maddesi son derece açıktır: “Bir kişi en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir.”

Ama TBMM üçte iki çoğunlukla erken seçim kararı alırsa, Cumhurbaşkanı normal görev süresini tamamlamadığı için bir kez daha aday olabilir.

Ortada bir Meclis kararı yok. AKP’nin Meclisten böyle bir karar çıkarma girişimi de olmayacak çünkü hiçbir durumda üçte iki çoğunluğu sağlayamayacağını biliyor.

Bu durumda Erdoğan’ın yeniden aday olması, açık bir Anayasa ihlali olacaktır. Cumhur İttifakı içinde yer alan Partiler hariç, şimdiye kadar görüş açıklayan partilerin hepsi Erdoğan’ın aday olmayacağını açıkladılar.

Konu ile ilgili olarak görüş açıklayan Anayasa hukukçuların hepsi de Erdoğan’ın üçüncü defa aday olmasının mevcut Anayasa’ya göre mümkün olmadığı söylediler.

Bütün bu gerçeklere ve uyarılara rağmen Erdoğan’ın, YSK’dan aksi yönde bir karar çıkmayacağına güvenerek aday olması son derece yanlış bir adım olacaktır.

Anayasa’nın amir hükümlerine en başta uyması gerekenler devleti yönetme konumunda olanlardır.
Devleti yönetenler Anayasa’yı ihlal ederlerse, yurttaşlardan Anayasa’ya ve yasalara uymalarını isteyemezler. Veya daha doğrusu kanun hakimiyetinin olmadığı bir durumu bizzat kendi elleriyle yaratmış olacaklardır.

Erdoğan, diyelim ki bütün bu uyarılara rağmen aday oldu ve seçimi kazandı; o zaman bitmez tükenmez bir “meşruiyet” tartışmasını başlatmış olacaktır.

Cumhurbaşkanlığı makamı gibi bütün milleti ve devleti temsil etmek durumunda olan bir makamda oturan kişi; meşruiyeti tartışılan bir kişi olamaz. Böyle bir durumun ülkeye faturası ağır olacaktır.

Sayın Erdoğan’ın, diğer Siyasi Partiler ve Anayasa hukukçuları tarafından yapılan uyarları dinlemesi, en başta kendisi olmak üzere bütün ülkenin hayrına olacaktır.

Haber2021’den…


 • 0
  SEVDİM
 • 6
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
MHP'de bir 'Sinan Ateş' istifası dahaÖnceki Haber

MHP'de bir 'Sinan Ateş' istifası daha

Bankalar EYT'liler için promosyon tekliflerini açıkladıSonraki Haber

Bankalar EYT'liler için promosyon teklif...

Yorum Yazın